czy tytuł obrazu ma wpływ....

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości

Postprzez Beata Śr, 23 stycznia 2013, 13:36

Nadanie tytułu albo numeru na pewno ułatwia komunikację. Podając nazwę wiadomo, o którym obrazie rozmawiamy. Szczególnie przydatne, gdy wracamy do tematu lub przy cyklach.
Zdarzało się Wam, że nadając tytuł dochodziliście do wniosku, że był on nietrafiony, ponieważ przez odbiorców i tak był inaczej nazywany? Nazwa swoje a życie swoje :) U mnie "Bon appétit”, choć mnie taka nazwa podobała się to funkcjonuje, jako "Martwa z serem", a "Nostalgia”, jako "Smutny koń" a dla mojej mamy, która go sobie umiłowała to po prostu "Smutas" i za nic w świecie nie przyjmuje do wiadomości, że nazywa się inaczej :D Klienci zazwyczaj mają w głębokim poważaniu jak się nazywa i określają/nazywają po swojemu, co jest ciekawym doświadczeniem dającym wgląd w to, co zwróciło ich uwagę na obraz i jak go odbierają.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Ela Kolodziejczyk Pt, 25 stycznia 2013, 18:55

:) Ciekawy temat

czy tytuł obrazu jest wazny?

Moim zdaniem w przypadku malarstwa realistycznego nie jest wazny. W malarstwie niefiguratywnym tytul czy opis bywa kluczem do zrozumienia intencji autora (pozwolilam sobie powtorzyc slowa Zibeliusa).

czy ma wpływ na odbiór widza?

To zalezy. W ralizmie nie, w sztuce wspolczesnej moze ale nie musi. Duzo zalezy od znajomosci tematu przez odbiorce. Znawca tematu potrafi wylowic perle, laik i tak nie wie o co chodzi. Poza tym, jesli obraz sie nie podoba lub jest nieudany, nie zmieni tego najpiekniejszy tytul czy opis o objetosci ksiazki. Ale przyznaje ze lubie czytac tytuly i odruchowo sprawdzam jak obraz zostal nazwany. Niektore sa niezwykle tworcze, sugerowalabym ze bardziej od samego dziela ;) :D

czy tytuł jest potrzebny odbiorcy?

Tak. W celach komunikacyjnych (tu rowniez powtorze zamieszczona juz wyzej opinie). I chyba jakos lepiej brzmi dyskutowanie np. o Slonecznikach Van Gogha niz o nr 3674 Van Gogha. poza tym w naturze czlowieka lezy nazywanie rzeczy, jestemy uczeni od dziecka nazywac przedmioty lub stany emocjonalne. Dlatego tak wiele osob wycofuje sie na widok np. abstrakcji. Czuja sie zagubieni, nie widzac stolu, buteli, kotka itp. Zazwyczaj zadaja pytanie: a co to wogole jest? i uciekaja, poniewaz nie potrafia ocenic pracy. Tytul wowoczas pomaga odnalzc sie takiemu odbiorcy, skonfrontowac swoja wizje np smutku z wizja artysty, a w zwiazku z tym miec mozliwosc zrobienia czegos co lubimy najbardziej, czyli OCENIC (osadzic ;( ) biednego tworce.

czy tytuł jest potrzebny dziełu?

Patrz odpowiedz pierwsza i druga

czy tytuł jest potrzebny aby dzieło zostało zrozumiane?

Patrz odpowiedz pierwsza i druga

czy aby ignorant odbiorca zajarzył?

Uklony w strone MPietaka - ignorant i tak nie zajarzy

czy artysta usprawiedliwia wartość dzieła tytułem ...?

Przed kim? Przed soba? Jak cos nie wyszlo to zaden tytul nie pomoze

czy dzieło bez tytułu mniej przemawia ? jest mniej warte?

Patrz odpowiedz pierwsza i druga.

Moje prace maja swoje nazwy. Malujac przekazuje swiadomie jakies tresci, stan ducha, musze wiedziec co maluje lub chce namalowa i nazywam to. Tyle o mnie. Dodam tylko, ze wszystkie moje pokazywane prace maja tytuly ogolne, zupelnie rozne od tych, nadanych im prywatnie. Nie uwazam za konieczne podpowiadanie czegokolwiek. Niech uruchomi sie wyobraznia :-*
Avatar użytkownika
Ela Kolodziejczyk
 
Posty: 574
Dołączył(a): Śr, 19 grudnia 2012, 22:46

Postprzez agness_abstrakcja Pn, 9 kwietnia 2018, 19:38

Tytuł jest ważny, bo jest częścią obrazu. Moim zdaniem najlepiej nadawać takie tytuły, aby wywoływały u odbiorcy ciekawe skojarzenia i by, jak to się mówi, zadumał się nad nim. Czasem jednak dobrze jest nadać tytuł niezbyt związany z tematyką obrazu, wtedy nadaje mu to trochę tajemniczości. To wszystko zależy od tego, co jest na obrazie. Tak jak ktoś już napisał, tytuł (tak jak i obraz) powinien ukazywać wyobraźnię autora. Tytuł jest istotny, dlatego że zapisuje się w pamięci wraz z obrazem. Zawsze zwracam uwagę na to jaki tytuł obrazu wymyślam.
Avatar użytkownika
agness_abstrakcja
 
Posty: 47
Dołączył(a): So, 17 marca 2018, 00:12
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Poprzednia strona

cron