...domki, kwiatki i takie tam

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości

Postprzez Jagoda Cz, 16 kwietnia 2015, 23:10

Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem, takim trochę lekceważącym " ot malarz , co to domki i kwiatki maluje"...ok, to tematy proste i najogólniej rzec by można - żaden problem. Z doświadczenia wiem, że to duży problem, bo przedstawić prosty i oczywisty temat w sposób artystyczny , taki co zatrzyma przy obrazie na dłużej , to nie lada sztuka. Widziałam dużo prostych tematów namalowanych wręcz nieziemsko, przeważnie bardzo skromną paletą barw, parę plam , a efekt niesamowity...taki sposób malowania to dla mnie prawdziwa sztuka.
Proste prace tworzyła Boznańska , paleta szara ale jakże "kolorowa", portrety praktycznie w 2-3 kolorach , dużo czerni, ugry, szarości ...a wszystko tak gra,że wystawa którą oglądałam niedawno ,cały czas "za mną chodzi" . Analizując jej prace doszłam do wniosku , że praktycznie malowała serie jednakowych kolorystycznie prac , ale to nie ma żadnego znaczenia , bo każda z nich budzi emocje nie do opisania.
Tak więc emocje przekazać można również w sposób prosty , elegancki, bez kombinacji tysiąca barw i tysiąca podtekstów...znów zaznaczę,że to mój punkt widzenia , bo doskonale zdaje sobie sprawę,że każdy ma swoje zdanie na powyższy temat :)
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez MPietak Pt, 17 kwietnia 2015, 07:26

Pewnie wszyscy mamy jakieś własne odczuwanie tego co widzimy .Tez nie uważam ,ze im kolorowiej tym lepiej a już ci przy malowanych chatkach ograniczona paleta raczej robi dobrze odbiorowi takich prac .Widuje takie sielskie prace za sprawą koloru ,że aż mdli ale są ludzie którym sie to podoba i co komu do tego .Malowanie domków przeważnie zaczyna sie w przedszkolu bo to taki fajny temat ale by namalować domek i był ciekawy w odbiorze nie jest z pewnością łatwe .Też nie mam nic do tego ,ze ktoś maluje domki i bynajmniej nie obśmiewam ich poczynań jesli robią to ciekawie a nie tylko pod kiepskie często gusta potencjalnego klienta .Dobrym przykładem na naszym forum mogą byc prace Galandira który maluje domki ale potrafi tchnąć w nie coś tajemniczego i na pewno takie prace są ciekawe co obala mit ,ze domki malować może każdy bo dla uzupełnienia należało by dodać nie każdy potrafi zrobić to dobrze . Tak jest zresztą z każdym dobrowolnie wybranym tematem Malujemy czy jak ja maziamy ale jak nam wychodzi to juz inna bajka .Jestem oczywiście za ograniczoną paletą barw choć czasem sam sie bawię kolorem .Uważam jednak ,ze 4,5 kolorów wykorzystanych dobrze pozwala na to by mogły powstać prawdziwe dzieła .Nie wiem co Jagoda miała na myśli mówiąc o pracach z podtekstem bo osobiście nie widzę w tym niczego złego ,ze takie powstają a wręcz odwrotnie bo lubię kiedy praca zmusza do myślenia nie koniecznie zaspakaja jedynie zmysł wzroku
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08


cron