Re: JAWA o tworzeniu

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Postprzez Waldemar Jarosz Pt, 6 listopada 2020, 10:17

:D
Avatar użytkownika
Waldemar Jarosz
.
..
2...
3..

.
..
2...
3..
 
Posty: 1283
Dołączył(a): Wt, 17 sierpnia 2010, 08:30
Lokalizacja: Polska

Postprzez trafisie Cz, 22 czerwca 2023, 12:14

jawa napisał(a):O roli natury w wypowiedzi malarskiej.
Natura jest podstawowym źródłem wypowiedzi malarskiej. Ale czy jedynym? Co jeszcze poza naturą może nas inspirować. Podstawą do wypowiedzi językiem malarstwa może być wyobraźnia. Tylko, że wyobraźnia może opierać się też na elementach zaczerpniętych z natury. Ale mogą w naszej wyobraźni pojawić się formy zupełnie wyimaginowane nie mające odpowiedników w naturze.
Nawet w samej naturze wprowadzane były elementy z nią nie związane. Czy demony wypędzane przez św. Franciszka we freskach Giotta to elementy natury? Czy znamy ich budowę biologiczną? To samo ze smokiem, którego zabija św. Jerzy itd.
Występują także przedstawienia oparte na instynktownym działaniu zmierzającym do poszukiwania form i znaków
określanych jako abstrakcyjne. W takim poszukiwaniu zderzamy się też ze środkami wyrazu plastycznego jak forma, kolor, światło, ekspresja, ruch.
Zaczynam komplikować, ale jak źródłem inspiracji będzie kolor, to, czy kolor jest naturą. Może wynikać z natury ale nie koniecznie.
Podstawowe elementy i kryteria określające naturę to:
-przyroda
-to co nie jest sztuczne

-to co nie jest kulturą
c.d.n.

Rola natury w wypowiedzi malarskiej jest istotna, ale nie jedynie ograniczona do niej. Oczywiście, natura stanowi fundamentalne źródło inspiracji dla wielu artystów, którzy czerpią z jej różnorodności form, kolorów, światła i tekstur. Jednak istnieją także inne czynniki i źródła inspiracji, które wpływają na wypowiedź malarską. Oto kilka z nich:

Wyobraźnia: Wyobraźnia jest potężnym źródłem inspiracji dla artystów. Może opierać się na elementach zaczerpniętych z natury, ale również prowadzić do stworzenia zupełnie wyimaginowanych form, które nie mają odpowiedników w świecie rzeczywistym.

Kultura i historia: Elementy kultury, tradycji, mitologii, historii i społeczeństwa mogą być silnymi inspiracjami dla artystów. Malowanie scen z legend, historycznych wydarzeń, obrazów symbolicznych czy odwoływanie się do ikonografii kulturowej to przykłady wykorzystania kultury jako źródła inspiracji.

Abstrakcja: Wypowiedź malarska może się skupiać na poszukiwaniu abstrakcyjnych form i znaków, które nie są wiernym odwzorowaniem rzeczywistości. Artysta może eksplorować środki wyrazu plastycznego, takie jak forma, kolor, światło, ekspresja i ruch, aby wyrazić emocje, idee lub abstrakcyjne pojęcia.

Kolor: Kolor może być zarówno inspirowany przez naturę, jak i wynikać z osobistej interpretacji artysty. Kolor może być używany jako środek wyrazu, aby przekazać nastroje, emocje, kontrasty lub harmonię.

Warto pamiętać, że natura jest jednym z wielu elementów, które mogą wpływać na wypowiedź malarską. Artysta ma swobodę eksplorowania różnych inspiracji i interpretacji, wzbogacając swoje prace o różnorodne źródła i tematy.________________________
https://zdrowypakiet.pl/blog/pakiety-me ... m-korzysci
trafisie
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 18 lipca 2022, 12:30

Poprzednia strona