refleksje na temat ....

TEMATY - PYTANIA do INFRAWIZJERA

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Postprzez infrawizjer Pn, 26 września 2011, 00:18

na temat malarstwa oczywiście, choć może nie tylko, liznę w tym dziale różne dziedziny sztuki ... moja refleksja dotyczy odejścia od realizmu ... kiedy ono zachodzi ... kiedy możemy nazwać to sztuką ... kiedy kiczem ... co w sztuce nowoczesnej liczy się obecnie ... jakimi wartościami estetycznymi posługujemy się w klasyfikowaniu dzieła sztuki ...

Na pewno wspominałem wam o sławnym teoretyku sztuki jakim był Roman Ingarden ... myślę że dyskutowanie o estetyce , bez niego Kanta i Platona nie miało by w ogóle sensu ... uparci dodali by jeszcze paru ... kwintesencja wszystkie znajduje się jednak w naszym rodzimym Romanie :)

teraz Roman jak to na filozofa przystało miał niezwykły dar do utrudniania rzeczy prostych :) postaram się w najbardziej przystępny sposób opowiedzieć o tym co miał na myśli ... na początku odróżnił obraz od malowidła , jednemu przypisał cechy obiektu , którym jest szerokość, wysokość, głębokość , faktura , struktura wykonania ( czyli pierwiastki związki chemiczne składające się na obiekt) , drugiemu zaś cechy estetyczne ( związane z przeżywaniem najogólniej mówiąc "treści obrazu ") ... treści wziąłem w w cudzysłów, gdyż na treść może składać się kompozycja , może składać się zestawienie kolorystyczne , może istnieć treść właściwa czyli historia czy też symbolika zawarta w dziele sztuki ... ... i w tym momencie Ingarden zaczął się zastanawiać w jaki sposób wartościować dzieła sztuki ... bo przecież jasnym jest że są gorsze i lepsze, nawet jeśli jest to efektem osobistej subiektywizacji to istnieje jakiś mechanizm wartościujący owe poglądy , Ingarden chciał i wydaje mi się że znalazł tą metodę :) ...cdn ( w napięciu ) :)
infrawizjer
 
Posty: 124
Dołączył(a): Pt, 25 lutego 2011, 14:17

Postprzez infrawizjer Wt, 27 września 2011, 21:32

i teraz wyróżnił 3 etapy analizy i poznania dzieła sztuki ... moment zauroczenia ... jest pierwszym etapem ... w którym odbiorca z pośród ogółu prac zwraca uwagę właśnie na te a nie inne ... moment zauroczenia jest absolutnie nie wiążący, może być chwilowy ... a jego wartość od zauroczenia może nawet przejść w niechęć ... nie stanowi on zatem o jakości dzieła sztuki ... jednak jeśli owo zauroczenie skłoni nas do pozytywnej refleksji na temat dzieła sztuki wejdziemy w etap drugi ... etap drugi to poszukiwania sensu ... odgadywanie znaczeń i funkcji form przedstawionych, to intelektualna rozrywka, w której mnogość interpretacji zależy zarówno od artysty , który stworzył ów przemyślany koncept, jak i odbiorcy w którego umyśle aktualnie odbywa się subiektywny dialog z dziełem sztuki ... i na tym etapie też jeszcze nie możemy mówić o na prawdę dobrym obrazie ... otóż dobry obraz to ten którego ukonstytuowanie , nadanie ostatecznego sensu odbywa się już jedynie w umyśle odbiorcy ... odbiorca nie stojąc bezpośrednio przed dziełem sztuki nadal myśli o nim, odkrywając jego kolejne znaczenia , zachwyca się mnogością interpretacji i fantastyczną formą konceptu co w rezultacie skłania go do powrotu przed znane mu już a jednak za każdym razem na nowo odkrywane dzieło sztuki .
infrawizjer
 
Posty: 124
Dołączył(a): Pt, 25 lutego 2011, 14:17

Postprzez Magdalena Sciezynska Wt, 27 września 2011, 22:12

:)
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez infrawizjer Cz, 29 września 2011, 13:46

a więc mamy podstawę o do prowadzenia dalszych dywagacji ... zajmiemy się teraz problemami sztuki , kiczu i tandety ... wspomniałbym tez co nieco o artdeco i umieścił w jeszcze innej szufladzie ... w sumie jeśli chodzi o sztukę użytkową i w niej znajdziemy dzieła sztuki , kicze i tandetę ... jednak podejście do niej jest nieco inne ideologicznie ... sztuka użytkowa często nie ma pretensji do bycia dziełem sztuki ... i to chyba główna różnica ...

... przez wieki próbowaliśmy określić kanony piękna, od harmonii i idealizmów platońskich ... przez oszczędność i marność średniowieczną ... przepych baroku ... aż po nowoczesne nienasycenie formy ... lekcje z historii sztuki myślę, że każdy musi odrobić sobie sam ... ja skupie się na refleksji dotyczącej sztuki nowoczesnej ... i sposobie pojmowania dzieła estetycznie pięknego , jakie wypracowaliśmy dla odbioru obiektów artystycznych poprzez rozmowy o sztuce w kulturze Europejskiej ...

myślę że chodzi o założenia ogólne dotyczące różnych dziedzin plastycznych ... dzieło sztuki charakteryzuje ...

- szczerość ( dla tego na jednej półce możemy postawić np Nitkę , Wróblewskiego i Picassa ) prawdziwość formułowania myśli językiem plastycznym ... używanie płótna jak kartki do zapisu myśli o wartości emocjonalno ideologicznej ... mówiąc prościej żaden z nich nie namalował kwiatka w polu ... każdy z nich sięgał po pędzel by wyrazić swoje wewnętrzne zmartwienia, problemy ,czy stany emocjonalne ... w tym wypadku skazując się na ekshibicjonizm myślowo emocjonalny ...

- jeśli zachowana jest szczerość ... to prawie zawsze możemy zaobserwować indywidualny charakter dzieła sztuki , a co za tym idzie odmienną osobowość artysty ... nawet jeśli malarz prowadzi osobisty dialog z artystą minionych wieków .... jak np Boznańska z Rembrandtem ... czy Grzywacz z Wróblewskim ... po mimo widocznych inspiracji potrafili przetworzyć warsztat mistrza na własną autonomiczną osobowość twórczą ... dialog w sztuce jest nieunikniony ... pytanie kto dalej odbiegnie od peletonu ... choć to nie najistotniejsze ...

- konceptualizm ... często bywa pułapką to omówimy apropo tandety ... jednak jest on istotny w dzisiejszej sztuce ... dzieło musi mieć pretensje nowatorskie ...

- wartości estetyczne odpowiadające treści dzieła inaczej do odpowiedniej treści odpowiednia forma ...

cdn ... ()
infrawizjer
 
Posty: 124
Dołączył(a): Pt, 25 lutego 2011, 14:17

Postprzez Zibelius Cz, 1 grudnia 2011, 16:06

Witam Pana.Mam pytanie gdzie można zobaczyć Pańskie prace? Pozdrawiam Andrzej Zibelius :)
Zibelius
 

Postprzez infrawizjer Wt, 6 grudnia 2011, 19:15

Witam Pana :) http://suriw.digart.pl/digarty/ to mój digart pozdrawiam
infrawizjer
 
Posty: 124
Dołączył(a): Pt, 25 lutego 2011, 14:17