Garbatka-Letnisko -lipiec 2011

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości

Postprzez olgaannahm Wt, 19 lipca 2011, 19:26

Witajcie po przerwie,
Wróciłam właśnie z plenerowego kursu ikonopisania w Garbatce, organizowanym przez Drogę Ikony.
No, tempera to nie oleje, schną szybko, nie dają się wygładzać ...
No a pisanie ikony polega na kładzeniu coraz jaśniejszego na ciemny sankir. Zupełnie odwrotnie niż to do tej pory robiłam. :(
Ale się nauczyłam i będę ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.....
Za to atmosfera była wspaniała, ludzie cudowni, spokój, wyciszenie - wszystko co składa się na pisanie ikony.
A to mój Pantokrator. Nie jest najlepszy, ale następny będzie lepszy...

Jak macie ochotę to parę fotek na https://picasaweb.google.com/olgaannahm ... aWGarbatce
Załączniki
Warsztaty ikonopisania 013.jpg
Warsztaty ikonopisania 013.jpg (68.95 KiB) Przeglądane 10133 razy
Warsztaty ikonopisania 008.jpg
Warsztaty ikonopisania 008.jpg (89.8 KiB) Przeglądane 10133 razy
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Krakusia Wt, 19 lipca 2011, 20:46

Z przyjemnością obejrzałam fotografie. Miło czytać, że jesteś zadowolona z pleneru i atmosfery tam panującej. Ja wiedziałam, ze tak będzie :)
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Magdalena Sciezynska Wt, 19 lipca 2011, 21:29

:dance: gratuluje udanego pleneru
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez rudiart Wt, 19 lipca 2011, 22:40

Garbatka -Letnisko to rzut beretem od moich rodzinnych Kozienic, miasteczko na skraju Puszczy Kozienickiej... nawet nie wiedziałem że tam odbywa sie taki plener.
Gratuluję udanego pleneru :)
Avatar użytkownika
rudiart
1...

1...
 
Posty: 428
Dołączył(a): So, 26 lutego 2011, 10:38

Postprzez Jagoda Wt, 19 lipca 2011, 22:50

Olu...to jest piękne. Sama trochę piszę ikony a raczej ikonopodobne "ikony"....ale to co Ty pokazujesz to klasa, bardzo proszę napisz coś więcej o tym plenerze , jeśli oczywiście możesz, pozdrawiam j.
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez olgaannahm Pt, 22 lipca 2011, 17:45

Rudiart, skoro mieszkasz tak blisko to możesz zainteresować się tym miejscem.
Całe lato w szkole ( z internatem) leśno-drzewnej odbywają się różne plenery - był rzeźbiarski, teraz , po naszym , trwa międzynarodowy malarski. Dyrektor tej placówki sam pisze ikony, rzeźbi w drzewie- taka artystyczna dusza.
Tam uczy się sporo zdolnej młodzieży - robią piękne rzeczy z drewna -wrzuc e cos.
Jagoda, napiszę coś więcej ale goni mnie czas , zrobię to wieczorem w poniedziałek.
Rower ma wszystko z drewna i jeździ.
A co do moich ikon - to nasi prowadzący to klasa, ja się dopiero zamierzam uczyć.
Pozdrawiam Was, internet mi nie chodzi bo piorun spalił modem i mam jakąś telefoniczną Heyę - stasznie wolna i się rozłącza... :(
Załączniki
IMG_6330.jpg
IMG_6330.jpg (43.04 KiB) Przeglądane 10096 razy
Warsztaty ikonopisania 185.jpg
Warsztaty ikonopisania 185.jpg (76.19 KiB) Przeglądane 10096 razy
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez rudiart So, 23 lipca 2011, 08:04

Dziękuję za odpowiedź:) Garbatkę znam dobrze, obecny dyrektor P. M. Dziedzicki to pasjonat, pod jego zarządem szkoła się rozwinęła bardzo, kiedyś nazywana "drewnianą szkołą".
Wiem też ze Starostwo zabrało dotację na plener w Garbatce... P. Dziedzicki jak widać i tak sobie radzi.
Ze względu na to że jestem po szpitalu rekonwalescentem umknęła mi wiadomość o plenerze warsztatach pisania ikon.
Pozdrawiam serdecznie :)
Avatar użytkownika
rudiart
1...

1...
 
Posty: 428
Dołączył(a): So, 26 lutego 2011, 10:38

Postprzez olgaannahm N, 24 lipca 2011, 17:55

Już mam modem, odpisuję Ci Jagoda.
Warsztaty ikonopisania zorganizowała droga ikony , jeśli nie znasz to -http://www.drogaikony.jezuici.pl/
Zajęcia prowadzi o.Jacek Wróbel z pomocą Michała, którzy znakomite piszą ikony.
Poznałam orginalną technikę robienia ikon - wszystko co się na to składa - począwszy od szykowania desek.
Wszystko to jest w/g kanonu pisania ikon, prawdę mówiąc nie ma tam za bardzo miejsca na własne interpretacje, ale chodziło mi właśnie o ten kanon. Powstawaniu ikony towarzyszyły medytacje, modlitwa...ale i był czas na wycieczkę, grila. Ludzie , którzy tam przyjechali byli wspaniali, wyjątkowo szybko zgraliśmy się i wstępnie poumawialiśmy się na II stopień za rok. Zobaczymy, może nam wyjdzie.
Jagoda, jeśli podoba Ci się tworzenie ikon to warto pojechać, żeby poznać ten proces od podstaw. Na pewno będę pisać ikony , ale też i malować je po swojemu.
:)
Pokaż swoje ikony...
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Jagoda Wt, 26 lipca 2011, 00:14

Dziękuję Olu za informacje. Pisanie ikon pociągnęło mnie od momentu, kiedy robiłam kopie obrazów z kościoła w mojej miejscowości, było to moje pierwsze zetknięcie się ze sztuką sakralną i nigdy nie myślałam ,że tak bardzo wciągnie mnie, Poczytałam trochę na te tematy, zaczęłam pisać ikony po swojemu, są na tym forum w temacie IKONY-JAGODA, robię to jednak nie tak jak powinno się , bo nie znam fachowych zasad, a lit. nigdy nie odda tego czego nauczy realna praktyka, tak przynajmniej uważam. Jeśli znajdę czas i pieniądze , to pomyślę o takich warsztatach....bardzo bym chciała. Pozdrawiam Cię i życzę dużo pięknych ikon, nie wątpię,że takie wykonasz . :-*
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez olgaannahm Wt, 26 lipca 2011, 01:01

Z tymi ikonami, Jagoda , to do końca nie jest wszystko takie jednoznaczne.
Ikony w późniejszym wieku również pisano olejami,nie zawsze deski oklejano płótnem, czasem tylko na łączeniach.
Jedna z moich domowych ikon, przywieziona ze Lwowa, orginalna z XVIII / IXX wieku jest włąśnie malowana olejami, bez płótna, na czystej desce i może dlatego pękła. Jej losy nie do końca są mi znane, ale nie jest podróbą.
Jest w naszej rodzinie od pokoleń.
Ma być malowana techniką trwałą, podpisana ( choć nie wszystkie są podpisane np. MB Częstochowska a są ikonami)
nie musi to być zatem tempera. Musi być kanoniczna- chodzi o np. niezmienianie postaci, nie maluje się części ikony np.jednego anioła z Trójcy zamiast trzech czy samego Jezuska bez Maryi, jeśli w orginale są razem i jeszcze chodzi o kolory szat nie można sobie ich wymyślać. Nie wiem co jeszcze ale chodzi mi o to, że moje ikony czy Twoje są ikonami. Na pewno będą z tym polemizować ortodoksi ale zamierzam i uczyć się tempery i malować po swojemu...
A Twoje podobają mi się, szczególnie Trójca - zabieram się do niej od dawna i jakoś nie mogę...
Pozdrawiam
:-*
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41


cron