odbijanie wklęsłodruku bez prasy

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości

Postprzez zephyr7 N, 5 czerwca 2016, 21:53

Doobry wieczór!

Chciałbym zapytać, jak odbić wklęsłodruk (suchą igłę, miedzioryt, akwafortę) "ręcznie", bez użycia prasy graficznej - chodzi mi o sporządzenie kilku próbnych odbitek przed pierwszym wydrukiem, np. między kolejnymi trawieniami.

Próbowałem różnych sposobów, ale cały czas odbijają mi się elementy leżące "wyżej", jak przy drzeworycie lub linorycie - linie, które powinny być czarne wychodzą białe....

Próbowałem odbijać:
1) zwykłą czarną farbą olejną (renesans, nie typowa offsetówka, ani charbonel) na namoczonym zwykłym brystolu, potem na zwykłych kartkach ze szkicownika

2) tuszem blockprint (z tym samym skutkiem)

Gdzie może być przyczyna tego, że odbitki nie wychodzą? Za mały nacisk, niewłaściwa farba, czy może wszystkie naraz?

Na prasie, przy użyciu farby offsetowej i papieru do grafiki wychodzi bezbłędnie...

Nie chodzi mi o zrobienie super odbitki tak, aby wszystko było pięknie "dobite" - chodzi o przygotowanie w miarę czytelnego rysunku, żeby można było poprawić detale, itp.

Przy drukach wypukłych nigdy nic złego się nie dzieje, a przy wklęsłych kartka jakoś nie chce "zassać" farby i wychodzą białe miejsca....

Hilfe!
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

cron