Czy warto stosować dawne pigmenty?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

Postprzez grullo Śr, 26 czerwca 2013, 14:47

Pomijając ważny temat kanonów, szkół i tradycji, jest też coś to może zachęcać do korzystania z pigmentów innych niż nowe, produkowane masowo. To mineralna struktura, dająca możliwość światłu penetrować wgłąb ikony aż do białego gruntu i z powrotem. Na schemacie przedstawione są przykłady dwóch błękitnych pigmentów: kobaltowego i azurytu. Cząsteczki kobaltu są tak jednakowe, że tworzą zupełnie płaską plamę barwną. Azuryt i inne pigmenty mineralne, o większym ziarnie, rozbijają światło i prowadzą w różnych kierunkach, tworzą bardziej wibrującą warstwę malarską. Tylko, czy może to mieć jakiekolwiek znaczenie dla kogoś, kto o tym nie wie i chce po prostu mieć ikonę? :hmm:

Particles_color.gif
Particles_color.gif (21.87 KiB) Przeglądane 9065 razy
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Evagelia Śr, 26 czerwca 2013, 15:33

Z reguly ten co chce miec ikone nie jest zobowiazany do znajomosci technicznych aspektow.to na malarzu ciazy obowiazek dazenia do doskonalosci. Malarz ikon nie maluje pod klienta ale na Chwale Boza, to on musi wiedziec ze dal z siebie wszystko co najlepsze i najszlachetniejsze :-. To na nim ciazy wszelka odpowiedzialnosc :-)) klient niczego nie musi rozumiec.
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez sznurka Cz, 13 lutego 2014, 13:37

czym i w jaki sposób ucieracie pigmenty?
Widziałam na jedym z filmików taki szklany ucieracz
Obrazek
jak się to nazywa fachowo? gdzie można to kupić?
sznurka
 
Posty: 23
Dołączył(a): So, 14 grudnia 2013, 10:06

Postprzez maja Cz, 13 lutego 2014, 14:20

Bardzo dobrze się sprawdza dość gruba szyba ( ja mam szkło ze szklanej półki ) i szklany korek od karafki czy aptecznej butelki. Szkła nie trzeba matowić, samo się zmatowi podczas ucierania ziemnych pigmentów :) Fachowe ucieraki są masakrycznie drogie, więc to rozwiązanie jest dobre. :)
maja
 
Posty: 215
Dołączył(a): Pt, 17 stycznia 2014, 12:35

Postprzez grullo Cz, 13 lutego 2014, 21:52

Sznurko, to fachowo nazywa się ucierak, a kiedyś na ucieraki mówiono kuranty. Z tym że prawdziwy kurant był stożkowy i wykonany z granitu najczęściej. Możesz zamówić u Kremera, ale będzie Cię to kosztowało parę stów za ucieraczek o przekroju np. 7 cm. Lepiej samemu pokombinować, tak jak Maja radzi. Albo tak jak Zephyrowi radziłem, wyrwać jakąś cieniutką kolumnę i pociąć na na kawałki. ;) Byle nie Zygmunta :D
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez maja Pt, 14 lutego 2014, 00:12

Mnie poratowała koleżanka pracująca w aptece. Dawno temu rozbiła się butelka / karafka apteczna ale korek jako że mocny się ostał i gdzieś leżał w szufladzie. Był nikomu niepotrzebny a ja przyjęłam go z wdzięcznością. Na spodzie miał płytkie zagłębienie, które zeszlifowałam na równo. Jest świetny, lepszego naprawdę nie trzeba :)
maja
 
Posty: 215
Dołączył(a): Pt, 17 stycznia 2014, 12:35

Postprzez sznurka Pt, 14 lutego 2014, 21:20

Dzięki za informacje. Karafkę mam ale szkoda mi korek zmatowić 8)
Ale będę szukać, czasami na targach staroci mają luzem korki
sznurka
 
Posty: 23
Dołączył(a): So, 14 grudnia 2013, 10:06

Postprzez maja Pt, 14 lutego 2014, 22:37

Sznurko, a może popytaj w aptekach, nawet jeżeli nie masz nikogo znajomego. Ten mój korek to z takiej dużej butli z brązowego szkła. Ładnych kilka godzin mi zeszło z zeszlifowaniem tego delikatnego zagłębienia ( jak to baba - szlifowałam czym się dało - takim kamieniem do ostrzenia noży, papierem ściernym itd ) ale udało się genialnie i służy jakby był do tego stworzony :)
maja
 
Posty: 215
Dołączył(a): Pt, 17 stycznia 2014, 12:35

Poprzednia strona

cron