Jak mnisi ze Świętej Góry piszą ikony- film

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Postprzez Evagelia So, 31 grudnia 2011, 01:21

Ten film we wstępie jest o szkole macedońskiej i mistrzu Panselinosie. W późniejszych częściach (konkretnie od części 2) ukazuje mnichów ze Świętej Góry, którzy na codzien trudnią się pisaniem ikon.

Film pokazuje mnichów podczas ich pracy, oraz przedstawia kilka wskazówek dotyczących samej technologii.

Jest bardzo spokojny i duchowy. Możliwość podejrzenia mnichów podczas pisania ikon jest wspaniała.
Film niestety znowu po grecku.. Ale podobnie jak w przypadku filmu o szkole kreteńskiej, myślę że sam obraz jest w stanie przekazać to co najważniejsze. :)

Gorąco polecam obejrzeć:

część 1 - http://www.youtube.com/watch?v=-OGpNsEYEaM
część 2 - http://www.youtube.com/watch?v=Qr8t3HGx ... re=related
część 3 - http://www.youtube.com/watch?v=N8NExf4F ... re=related
część 4 - http://www.youtube.com/watch?v=cZHWnJDm ... re=related
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez muszka111 Pn, 2 stycznia 2012, 00:00

Ev...czy Theophanes z Krety i Theophanes Grek to ta sama osoba?
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez Evagelia Pn, 2 stycznia 2012, 09:11

Nie. To dwie różne osoby. Theofanis z Krety (Θεοφάνης ο Κρης) był mistrzem szkoły kreteńskiej, z pierwszej połowy XVI wieku. Urodził się w Heraklionie na Krecie. Tworzyl głównie na Świętej Górze i w Meteorach.

Theofanis Grek (Феофан Грек/Feofan Grek) tworzył w późnym XIV wieku, W Rosji, m.in w Moskwie. Uważane jest, że był nauczycielem i mentorem Rubleva. Urodził się w Konstantynopolu, w 1370 roku przeprowadził się do Nowogrodu, a w 1395 do Moskwy.
:)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Waldemar Jarosz Pn, 2 stycznia 2012, 11:26

Ty jesteś chyba z innej epoki!
Avatar użytkownika
Waldemar Jarosz
.
..
2...
3..

.
..
2...
3..
 
Posty: 1283
Dołączył(a): Wt, 17 sierpnia 2010, 08:30
Lokalizacja: Polska

Postprzez Evagelia Pn, 2 stycznia 2012, 12:04

Pewnie odrobinę tak, ale piszesz to w pozytywnym czy negatywnym sensie? :)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez olgaannahm Pn, 2 stycznia 2012, 13:24

sądzę, że Waldemar Jarosz pisze to w pozytywnym sensie. Bo też uważam ,że jesteś z innej bajki.. ;)
Pełna pasji do tego co robisz ...i chyba kochasz.
Jesteś niesamowita, kopalnia wiedzy, zdolna, sympatyczna....
Tak trzymaj. :-*
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez muszka111 Pn, 2 stycznia 2012, 18:10

Tak myślałam...wczoraj przez 6 godzin wyszukiwałam w necie fresków i ikon ze szkoły macedońskiej:
Manuel Panselinos.
Michael Astrapas
Eutychios
i ze szkoły kreteńskiej:
- Theophanes Cretan
- Andreas Ritzos
- Emmanuel Tzanes
- Andreas Pavias
- Angelos Bizamanos
- Nicholas Tzafouris
- Michael Damaskenos lub Michail Damaskenos
- Theodore Poulakis (1622-1692)
już mam niezłą kolekcję...ale jeszcze będę poszukiwać i zacznę się przyglądać dokładnie...

Ev...jesteś niesamowita...tak mnie nakierowałaś na działanie... :-*
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez Jagoda Pn, 2 stycznia 2012, 19:15

...a ja opadłam z sił tworzenia ikon, po tym co Eva nam tutaj pisze...nie ogarniam tematu...i chyba pozostanę tylko przy moich olejach. Stworzę czasem jakąś pracę o tematyce sakralnej, ale będzie to moja interpretacja i sposób wykonania...
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez olgaannahm Pn, 2 stycznia 2012, 19:23

Nie opadaj Jagoda, bo ja też nie jestem w stanie tego ogromu ogarnąć...a tu jeszcze różna szkoły - wogóle nie wiem jakie są różnice między nimi, może Evagelia nam powie... :)
Będę je malować tak jak je czuję...i myślę, że będzie to najrozsądniejsze... ;)
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Evagelia Pn, 2 stycznia 2012, 19:28

olgaannaahm- dziekuje, ale to sie tyko tak wydaje, ja tak w codziennych warunkach jestem nie do zniesienia 8)
co do porównania szkół to w dziale "O Ikonografii" w temacie "Tajemnice Ikonografów" napisałam już krótkie porównanie szkoły macedońskiej i kreteńskiej. Tych z innymi nie potrafię porównać bo moja wiedza dotycząca inny szkół jest niemal zerowa..

muszko- ja proponuje Ci nie mieszac sobie zbytnio. Widzisz nawet w obrebie jednej szkoly poszczegolni ikonografowie różnili się między sobą. Zasad przestrzegali tych samych, ale wpływały na ich ikony fascynajce stylami swoich ikonograficznych mistrzów.

Jeżeli interesują Cię akurat te szkoły ikonograficzne, te polecałabym Ci najpierw dokładnie objrzeć prace Manuela Panselinosa- niezaprzeczalnego mistrza szkoły macedońskiej, o którego stosowanej technologii pisał Dionizjusz w Hermenei ( po za rysunkiem, bo opis rysunku Dionizjusza nie pokrywa się z rysunkiem jaki stosował Panselinos).
A odnośnie szkoły kreteńskiej z Theofanisem z Krety, który jest głównym przedstawicielem tej szkoły :)
Ale jeśli masz ochotę to oczywiście analizuj i ikony innych świetnych ikonografów :)

Zwracaj uwagę na ekspresję ikon w obu tych szkołach. Macedońska będzie bardziej ekspresyjna, podczas gdy kreteńska spokojniejsza, popatrz na załamania szat, na rysy twarzy i na to samo zwróć uwagę w szkole kreteńskiej, a później jeszcze na barwność ikon. Szkoła macedońska jest bardziej realistyczna, a kreteńska ascetyczna, duchowa. :)
Miłego czasu z kontemplowaniem ikon! :)

eee Jagoda! Nie jest moim zamiarem nikogo odstraszać od pisania ikon! Malowanie ikon to zajęcie z pewnością warte zachodu :) Hmmmm... jak moje pisanie ma taki efekt to chyba przestane :P
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Następna strona