Powrót do źródeł: styl bizantyjski

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Postprzez zephyr7 N, 12 października 2014, 22:03

Witajcie Kochani, chciałbym zapytać gdzie można dzisiaj znaleźć informacje na temat "czystego", pierwotnego stylu bizantyjskiego w ikonie? Mamy ikony greckie, mamy ikony prawosławne, bałkańskie, koptyjskie, itp.

Wiele z wymienionych szkół próbuje powracać do stylu bizantyjskeigo - jak np. o. Zenon Teodor, którego dzisiaj uważa się za osobę, która "zawróciła" malarstwo rosyjskie do właściwego punktu startowego :D

Gdybyśmy chcieli naśladować ikonę bizantyjską - to jak? Skąd? Gdzie? :D

---

Do zadania pytania skłoniła mnie zabawna sytuacja, o której opowiem, jak mi odpiszecie!
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez olgaannahm Pn, 13 października 2014, 14:02

Myślę, że może Eva będzie wiedziała...
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Evagelia Pn, 13 października 2014, 15:40

zephyr7 napisał(a): chciałbym zapytać gdzie można dzisiaj znaleźć informacje na temat "czystego", pierwotnego stylu bizantyjskiego w ikonie? Mamy ikony greckie, mamy ikony prawosławne, bałkańskie, koptyjskie, itp.


hmmm :hmm: odpowiedzia jest temat walkowany na forum od czasow jego zalozenia.. tylko pytanie zawsze jest formuowane na okretke przy pomocy roznych slow. Jezeli nie wiesz czym jest czyste malarstwo bizantyjskie to o czym my tu tyyyle czasu rozmawiamy?????? :hmm:

zaciekawiles zabawna sytuacja- opisz koniecznie!

Mamy ikony greckie, mamy ikony prawosławne, bałkańskie, koptyjskie, itp.


zadanie domowe:
1
wykaz poprawnosc/niepoprawnosc ponizszego rownania:

ikony bizantyjskie = ikony greckie = ikony prawoslawne

2
zapoznaj sie z trescia publikacji po polsku, do odczytu online ktora pojawila sie na forum 24 czerwca 2013 r, http://klub.tworcowsztuki.pl/viewtopic.php?f=81&t=1896 ("Bizantyjski Kanon Ikonograficzny i Jego Adaptacja w Krajach Slowianskich" Ks. Jerzy Tofiluk ) po czym zadaj pytanie ponownie :-P
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Evagelia Pn, 13 października 2014, 17:08

zephyr7 napisał(a):Gdybyśmy chcieli naśladować ikonę bizantyjską - to jak? Skąd? Gdzie?


Nie wiem co masz na mysli uzywajac pojecia "nasladowac", bo jesli to w domysle oznacza kopiowac, to po prostu wybierac ikony bizantyjskie, albo 'dzieci'( jak to ladnie okresla Ks. Jerzy Tofiluk) bizantyjskiej sztuki ikonograficznej jak np. ikonografia Ruska I.. kopiowac.
Jezeli natomiast "nasladowac" ma oznaczac stricte -kontynuowac sztuke ikonografii bizantyjskiej [b] uwaga! - we wspomnianej - " czystej, pierwotnej" formie [/b] to domyslam sie, ze jedyna mozliwoscia jest przyjecie prawoslawnego punktu widzenia generalnie. Bo jak inaczej mozna reprezentowac I rozumiec oryginalne Prawoslawne podejscie bez bycia Prawoslawnym? Kazdego wyznania tworca ikony moze malowac, ale nie ma sily na swiecie by malarz w ikony swej reki nie wlewal wlasnej religii, wiec jesli nie jest wyznawca Prawoslawia to nie moze mowic o calkowietej wiernosci tradycji bizantyjskiej. Jesli dobrze rozumiem, moze mowic o wzorowaniu, o czerpaniu, o inspiracji, o malowaniu ikon dla potrzeb wlasnej religii, w zakresie jej prawd religijnych, I moze i powienien malowac ikony najpiekniejsze, na najwyzszym poziomie, ale nie moze mowic o kontynuacji najczystszej oryginalnej formy malarstwa ikonograficznego bizantyjskiego, bo te jest Prawoslawne, przez Prawoslawie uksztaltowane. I nawet Kosciol Katolicki bedacy blisko Prawoslawia, mimo tej bliskosci jest rownie odlegly, gdyby nie byl to bylaby ta sama wiara, I wszyscy te same prawdy religijne by wyznawali, a tak nie jest, jak kazdy dobrze wie- roznice sa I to ogromne.

"Kanon ikonograficzny ukształtował się w Kościele prawosławnym
po sporach teologicznych wokół ikony i przekazuje wschodnią
chrześcijańską wizję świata, człowieka i prawdę o zbawieniu. Stoi on
zarówno na straży formy jak i treści ikony. Nie można postrzegać kanonu
tylko jako zewnętrznej zasady nakazującej, czy też narzucającej
kopiowanie przyjętych wzorców. Kanon to przede wszystkim zasada
wewnętrzna stojąca na straży ortodoksji i przynależy do dobrze pojmowanej
tradycji Kościoła prawosławnego. Dlatego też nie możemy
mówić o ikonograficznych kanonach narodowych. Jest jeden kanon
ikonograficzny, który ukształtował się w Kościele prawosławnym
i dlatego mówiąc o adaptacji kanonu w krajach słowiańskich podkreślamy,
że wszyscy czerpiemy z jednej żywej skarbnicy Kościoła prawosławnego."

Ks. Jerzy Tofiluk "Bizantyjski Kanon Ikonograficzny I Jego Adaptacja W Krajach Slowianskich"
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Magdalena Sciezynska Pn, 13 października 2014, 21:41

:-*
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez zephyr7 Śr, 15 października 2014, 17:59

Dziękuję za odpowiedzi, z których i tak nic nie wiem :D

Poniżej przedstawiam zabawną sytuację:

Pewien prowadzący ze szkoły A informował kursantów, że tylko jego skromna placówka prezentuje prawdziwy styl bizantyjski, a inne szkoły B, C i D to jakieś "wynaturzenia" i w ogóle niewprawne naśladownictwo :) A już zupełnie najgorsi są ci ze szkoły E, F, G, H, bo ci to to, albo tamto - i w ogóle, tylko szkoła A!

...po krótkiej rozmowie, w której padło pytanie o kolejność malowania, technikę, pigmenty, okazało się, że zarówno A i wyklinane E-H malują DOKŁADNIE tak samo :D:D:D

Sytuacja wydarzyła się naprawdę, a opowiedział nam ją dobry znajomy który stwierdziwszy, że posiadł monopol na prawdę, postanowił nawrócić koleżanki i kolegów na poprawne kanony.

- To niemożliwe!? To wy też tak malujecie? - padło pytanie, na które zebrani tylko się uśmiechnęli :D

Stąd moje pytanie: która ikona jest najbardziej "bizantyjska"?

Ta jest zbyt "malarska"
http://mir-zhenschin.ru/images/stat/cerkov/Isus/0ba4659762-kartiny-panno-spasitel.jpg

Ta zbyt "rosyjska"
http://www.icon-art.info/masterpiece.php?lng=ru&mst_id=924

Ta zbyt "grecka"
http://www.flickr.com/photos/32367061@N02/12996137443

te zbyt "współczesne"

PYTANIE: jeśli ćwiczymy rysunek i chcemy wybrać wzór do rysowania - z czego korzystać? Którą ikonę wybrać????
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Evagelia Śr, 15 października 2014, 23:27

... Przeczytales polecana publikacje?
Nie chce zabrzmieć niemilo, ale przestan pytać jeśli niei nteresuje Cię uzyskanie odpowiedzi. Niektórzy poświęcają swój czas kosztem czegoś innego aby Ci idpowiedziec a Ty nigdy nie fatygujesz sie nawet podjąć próby zrozumieniaodpowiedzi. Gdybyś uważnie przeczytał publikacje to przestalbys zadawać bezsensowne pytania.
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez MPietak Cz, 16 października 2014, 06:23

Evagelia napisał(a):Nie chce zabrzmieć niemilo, Niektórzy poświęcają swój czas kosztem czeg Gdybyś uważnie przeczytał publikacje to przestalbys zadawać bezsensowne pytania.

Evagelia czytam twoje wypowiedzi i owszem ale są one nacechowane ideologią wokół ikonopisarstwa to i ciężko je zrozumieć myślę nie tylko mnie .A co do pytań nigdy nie są bezsensowne :hmm: jeśli już to raczej odpowiedzi sa mało klarowne .Osobiście wole maziać bez ideologicznie :-P nawet kiedyś namaziałem jeden obrazek na podstawie ikony Pozdrawiam ;) :-*
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez Evagelia Cz, 16 października 2014, 09:24

MPietak napisał(a):Evagelia czytam twoje wypowiedzi i owszem ale są one nacechowane ideologią wokół ikonopisarstwa to i ciężko je zrozumieć myślę nie tylko mnie .A co do pytań nigdy nie są bezsensowne jeśli już to raczej odpowiedzi sa mało klarowne .


Odpowiedz jest ewidentna - przeczytac polecona publikacje - bo w niej jest zawarta odpowiedz na KAZDE postawione przez zephyra pytanie. Jak bardziej klarowna moze byc?
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Evagelia Cz, 16 października 2014, 10:04

zephyr7 napisał(a):...po krótkiej rozmowie, w której padło pytanie o kolejność malowania, technikę, pigmenty, okazało się, że zarówno A i wyklinane E-H malują DOKŁADNIE tak samo :D:D:D
- To niemożliwe!? To wy też tak malujecie? - padło pytanie, na które zebrani tylko się uśmiechnęli :D
PYTANIE: jeśli ćwiczymy rysunek i chcemy wybrać wzór do rysowania - z czego korzystać? Którą ikonę wybrać????



kolejnosc malowania, technika I pigment samodzielnie nie definiuja 'stylu' bizantyjskiego. To jakies nieporozumienie.

Na pytanie o rysunek przynajmniej z mojej strony padla juz odpowiedz tysiac razy na tym forum - wybierac ikony bizantyjskie, albo ikony na ikonografii bizantyjskiej wyrosle, szanujace I kontynuujace kanony bizantyjskie. Czyli jakie, czyje? ba. zajrzec do historii bo w jednym zdaniu tego opisac I wytlumaczyc sie nie da. Publikacja, darmowa, do odczytu online sie nie podoba, to kupic jakas ksiazke, encyklopedie. W innym przypadku blakac sie kolejne x lat w poszukiwaniu prawdy, potykajac sie co krok o mityczne opowiesci. Historia w tym przypadku jest jasna, dostepna dla wszystkich I nie do oszukania. Niech Bog zaprowadzi do osoby, ktora zna nieprzeklamane fakty I oswieci by tej osobie zaufac. Dla mnie to koniec w tym temacie, nie jestem nieomylna a I odsylanie do bardziej wiarygodnych zrodel zdaje sie nie miec zadnej wartosci.
Ile ludzi tyle opinii I pomyslow na nauke, z pewnoscia ktos inny zyczliwie pomoze. Pozdrawiam serdecznie I zycze powodzenia.
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Następna strona