Ikonografia Prawosławna a ikonografia innych religii

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

Postprzez Evagelia So, 10 stycznia 2015, 21:04

maja napisał(a):piernik najlepszy gdy przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie


tak jest : )

Marcinie, dokladnie wrocilismy do poczatku. Przenosnia nie trafia do Ciebie bo domyslam sie, ze jej nie rozumiesz a nie dlatego ze jest zla. Dlatego, ze masz inny poglad, a to juz Twoje prawo.

maja napisał(a):Chciałabym tylko zauważyć, że Evagelia nie twierdzi, że te obrazy są herezją w Kościele Katolickim - są nią natomiast w Prawosławiu.


Dokladnie. Myslalam, ze to jasno wyrazilam.. ale nie akceptuje, gdy te ikony sa przywozone przez braci katolikow I podstepnie wprowadzane na rynek prawoslawnych, do naszych Kosciolow I domow. Bo to jest cios w nasza wiare.

Marcin napisał(a):nie znaczy, że należy tak rygorystycznie zamykać się na nowe nurty w ikonografii


Ikonografia Prawoslawna jest jak najbardziej otwarta na nowe nurty ikonograficzne, zawsze byla. Stylistycznie nieustannie sie zmienia, ale jest cos co te wszystkie zmiany laczy - wiernosc kanonom, bo one wyznaczaja granice, w ktorych moga te zmiany zachodzic. Wiec, aby moc tworzyc nowe nurty trzeba wczesniej doglebnie poznac dawne, a to juz zjawisko co raz rzadziej obserwowane zarowno przez samych prawoslawnych jak I katolikow. W innym przypadku nie ma mowy o kontynuacji Tradycji, ale powstaja ikony nowe, wyrosle na inspiracji ikonografia bizantyjska. Wiec jesli spelniaja przypisana im funkcje w srodowisku, w ktorym wyrosly to nic mi do tego. Ikonografia bizantyjska jest sztuka, ktorej kunszt jest niezwykle wysokiego poziomu, ale tak to dzis jest, ze ikonopisi nie sa uwazani za malarzy, artystow, ale sa postrzegani jako rece do wystroju wnetrz. Podczas gdy 'bizantyjscy' malarze ikon mieli zdolnosci I wyksztalcenie artystyczne przewyzszajace niejednego malarza na innym polu. Dlatego, ze rozwiazania przyjete w ikonografii nie zostaly tak sobie wymyslone, ale pochodza z glebokiej analizy pod katem celu, w jakim sluza. Czemu zatem z taka latwoscia pojawia sie przekonanie, ze tamtych rak I umyslow nie natchnal Duch Swiety?
Jedno jest pewne Kosciol Prawoslawny swoja Tradycje zawdziecza wlasnie swojej wiernosci jej...
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Evagelia So, 10 stycznia 2015, 21:17

A mnie z kolei zastanawia cos innego, pomijajac juz postanowienia Soborowe, ( ktore czyz nie sa ochrona przed herezja da obu naszych Kosciolow?), skad bierze sie potrzeba ikony Boga Ojca? Czyz objawienie sie Boga nie dokonalo sie w Chrystusie, gdy ten przyjal postac czlowieka? Skad potrzeba na inna ikone, inny wizerunek niehistoryczny? Czemu ikona Chrystusa nie wystarcza? Jak to sie ma do Swietej Trojcy? tak z ciekawosci jak na ta kwestie zapatruje sie Kosciol Katolicki?
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez zephyr7 So, 10 stycznia 2015, 22:38

Kościół katolicki nie pochwala ikony "świętej rodziny". Poza różnicami w warstwie wizualnej (uczuciowość w ikonie jest obrazem świata rzeczywistego, a nie przebóstwionego - i jest w prawdziwe ikonie obca), Św. Józef nie był ojcem Jezusa, a "Święta Rodzina" nie była "prawdziwą rodziną", choćby dlatego że nie było pożycia między Małżonkami.

Podobnie, unika się przedstawień Boga Ojca (jako Starca na tronie), Jezusa (na Jego kolanach) i Ducha Świętego w postaci Gołąbka, Podobne przedstawienia mogą być uznane za herezje.

Jeśli chodzi o działanie Ducha Świętego, to nigdy nie ma dążenia do infantylizowania wierunku, raczej pojawiają się wstrząsające, poruszające nowe przedstawienia, jak choćby madonna z ukrzyżowanym dzieciątkem autorstwa Matki Marii. Gdybym dopratrywał się działania Ducha Świętego, to właśnie w takich ikonach.
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Magdalena Sciezynska So, 10 stycznia 2015, 22:51

co ja wiem na ten temat - ikona składa sie z 12 warstw i każdej warstwie poświecona jest inna modlitwa i tu zaczyna sie rozbieżność, że modlitwa dotyczy tej warstwy, lub że jest poświęcona apostołowi a jest ich 12u….

to jak to jest ? jesli to nie miejsce na to pytanie , to Evagelia usuń post, Ty tu rządzisz
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez freelancer So, 10 stycznia 2015, 23:36

Z szacunkiem dla wszystkich "rozmówców" i ich wypowiedzi ale moim skromnym zdaniem nie należy używać sformułowań herezja, malarstwo to malarstwo, pisanie ikon to też malarstwo sakralne . . . religię zostawmy sobie w spokoju, to sprawa indywidualna dla każdego człowieka i to kto się kiedy modli "pisząc"ikony czy obrazy stylizowane na ikony , to już jego indywidualna sprawa i uwazam że należy ten watek pozostawić w spokoju. Tym bardziej ze Nasi bracia w wierze właśnie obchodzą święta które dla Nas wypadały jak zwykle wczesniej.
Osobiście znam księży którzy nie będąc wyznania prawosławnego malują i wystawiają swoje obrazy o tematyce religijnej, wyglądające na ikony, . . . można powiedzieć stylizowane na ikony ale nie mieszają do tego religi...
Mnie to nie dotyczy ale czasem zbyt zdecydowane wypowiedzi po prostu mogą kogoś urazić, a po co, prawda ?
Każdy ma jakąś wiedze i można się spierać ale w temacie malarstwa a nie religi, bo to tematy po prostu śliskie.
Pozdrawiam :)
Avatar użytkownika
freelancer
 
Posty: 33
Dołączył(a): Pn, 7 lutego 2011, 23:28

Postprzez Evagelia So, 10 stycznia 2015, 23:48

no gdzie, nigdzie nie rzadze :lol: ja tu tylko pozamiatam, poukladam, takie tam : )

Lamka napisał(a): ikona składa sie z 12 warstw i każdej warstwie poświecona jest inna modlitwa i tu zaczyna sie rozbieżność, że modlitwa dotyczy tej warstwy, lub że jest poświęcona apostołowi


Z cala pewnoscia moge Ci odpowiedziec tak, ze nie wiem :lol: Zdarza sie slyszec o tej praktyce, ale dotyczy ona najczesciej gruntowania a nie warstw malarskich. Nie ma jednak takiego nakazu. Gruntowanie inna iloscia warstw nie jest bledem I nie zmienia niczego w ikonie, o ile grunt jest dobry I nie sprawi pozniejszych problemow ikonie (np.pekanie powierzchni) : )
Symbolizm ikony generalnie jest trudnym tematem, dlatego ze Kosciol Prawoslawny nigdy oficjalnie nie opisal go, ani nie dochowalo sie zadne zrodlo bizantyjskie czy tez dzielo Swietych, ktore by go obszernie wytlumaczylo. Nie wszystko w ikonie ma sens dogmatyczny, niektore przyjete rozwiazania moga miec jakas bardzo wazna funkcje, ale ta nie musi byc koniecznie dogmatyczna. Wiec najbezpieczniej do symbolizmu podchodzic z dystansem. Ikona rodzi sie w modlitwie wiec modlitwa winna nieustannie byc obecna. Sa modlitwy przed praca ikonograficzna, ale I w trakcie kazda modlitwa, akatysty do Swietych, ktorych sie maluje a I inne modlitwy zawsze beda wskazane. Wiec to juz chyba bardziej zalezy od indywidualnych odczuc malarza. Byc moze ktos wiecej cos doda jakie ma obserwacje w tej kwestii. : )
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Evagelia So, 10 stycznia 2015, 23:52

freelancer napisał(a):można się spierać ale w temacie malarstwa a nie religi


Nie mozesz oddzielic ikonografii od religii. Zabraniajac wlaczania w dyskusje religii nie zostaje nic do powiedzenia o ikonach, bo one wywodza sie z religii I na jej potrzeby sa pisane. To, ze tematy sa trudne nie oznacza, ze nie powinno sie o nich rozmawiac. Z cala pewnoscia nikt tutaj nie ma na celu obrazy niczyich uczuc religijnych. Sa rozne aspekty, fakty, ktore interesuja rozmowcow I do ktorych wyjasnienia dazymy, wszelkie nieporozumienia wyniknac moga jedynie wlasnie z nieporozumien.. Herezja jest tematem wybitnie delikatnym, ale sadze ze o ile dyskusja przebiega z szacunkiem I konkretnym odwolaniem sie do Prawd Wiary to nic nie stoi na przeszkodzie by sie toczyla. Z mojej strony moge dodac tylko tyle, ze nie mam na celu urazy niczych uczuc religijnych. : )
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez maja N, 11 stycznia 2015, 00:36

Wypowiadając się w temacie TEOLOGIA IKONY - "Ikonografia Prawosławna a ikonografia innych religii" nie możemy religii zostawić na boku, co najwyżej możemy po prostu w ogóle nie rozmawiać. :lol: Bo jeśli wymiana poglądów ma dotyczyć jedynie technik ikonograficznych to jest to jakieś nieporozumienie.

Z całym szacunkiem dla księży - to też są ludzie i nie są nieomylni, nie zawsze też ( choć mówię to z bólem ) stanowią właściwy wzór do naśladowania.

Evagelio, może te obrazy nie są przywożone przez katolików "podstępnie" po to, by wprowadzać jakiś ferment czy działać na szkodę Prawosławia, może po prostu wynika to ze zwyczajnej nieświadomości. Nie chcę tu nikogo tłumaczyć, ale nieznajomość tematu jest wielka i czasem z tego powodu ktoś popełnia błąd.
maja
 
Posty: 215
Dołączył(a): Pt, 17 stycznia 2014, 12:35

Postprzez maja N, 11 stycznia 2015, 00:43

Lamka, w Polsce istnieje pewna szkoła, która wprowadziła modlitwę do każdej najdrobniejszej czynności przy ikonie. KAŻDEJ, łącznie z wyborem koloru. Absolutnie nie twierdzę, ze przy malowaniu ikony modlitwa jest zbędna, przeciwnie, jest nieodłączną częścią procesu powstawania ikony. Dla mnie jednak to malarz ikon decyduje o najbardziej stosownej formie modlitwy i narzucanie jej z góry do każdego ruchu pędzlem ( no tu przegięłam, ale celowo ) jest czymś dziwnym. To taka nadgorliwość neofity.
maja
 
Posty: 215
Dołączył(a): Pt, 17 stycznia 2014, 12:35

Postprzez MPietak N, 11 stycznia 2015, 09:51

mam wszystkie zasady które wymyślili sobie twórcy ikono-pisania gdzieś namalowałem jedną ikonę.
Nie wolno mi malować bez tego całego cyrku ? :-P bo niby co szlag mnie trafi ? trafi każdego :hmm:
więcej luzu tu chyba nie seminarium a może coś mi umknęło bo ja w każdym razie tam sie nie wybieram .
Tak łatwo sie czują dotknięci twórcy ikon i obrażeni innym podejściem zdawało by się do tego samego . " Malowania " :hmm: dla mnie niech każdy maluje jak czuje niech sie modli przy każdym nabraniu farby albo nie jego sprawa ideologie zostawiam ideologom takich w każdej dziedzinie nie brakuje .Nic mi nie wiadomo by na forum było syminarium jeśli ten temat jest wydzielony trzeba było mnie uprzedzić nie zabrał bym głosu by kogoś nie obrazić swoją niepoprawnością dziś w naszym kraju to juz prawie polityczną :-P
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Poprzednia stronaNastępna strona