Olejek terpentynowy

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości

Postprzez Homer N, 8 listopada 2009, 03:05

Jak w temacie Olejek Terpentynowy obwiany tajemnicą - jedna apteka sądzi że wycofano z produkcji druga, że brak jej w magazynie, trzecia zaś, że ją sprowadzi na jutro. Olejek terpentynowy a terpentyna jakie są różnice i co lepiej jest stosować w malarstwie i ze względu na co ?
Avatar użytkownika
Homer
 
Posty: 348
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:32

Postprzez oldmalarz N, 8 listopada 2009, 11:47

Olejek terpentynowy jak sama nazwa wkazuje zawiera"olej" tzn jest tłustrzy od terpentyny ..i mniej odchudza farbe ..w/g pewnie innych teori jest szlachetniejszy i bardziej kompatybilny do mieszania z farba olejna lepiej sie koponuje z nią w czasie malowania i jak juz wpomniałem nie powoduje tak znacznego schudnieia czyli zmatowienia malatury po przeschnieciu ..(oczywiscie jak ktos bardzo cienko maluje) ale i to nie jest regółą ..bo ja mam na to patenty z gruntem tłustym ale mniejsza o to..
ja osobiscie go nie używam i jestem na "nie".. z prostej przyczyny powoduje wolniejsze schniecie farby ..bo zawiera dodatkowy olej.własnie... ;) i to u mnie go dyskredytuje ....
olejek terpentynowy mozna z powodzeniem kupic w kazdym sklepie plastycznym ..przynajmniej u mnie jego dostepnosc jest bezproblemowa..
ale kto nie spróbuje nie bedzie wiedział co i jak.. ;) wiec do dzieła Konrad i powodzenia w eksperymentach..

moje zdanie jest niezmienne i chyba znane moimznajomym.. ;) wszelkie uszlachetniacze typu media werniksy retuszerskie olejki terpentynowe tungowe orzechowe makowe tudziez inne "kombinacje alpejskie" sa niepotrzebne ..kiedys kiedy gdy artysta i teminatorzy ucierali recznie farbe poczynajac od pigmentu ..dodawanie uszlachetniaczy roznorodnych olejków czy Mediów było pożądane ..dzisiaj fabrycznie robione farby maja juz w sobie jokosc wystarczajacą, mamy 21 wiek i producentom zalezy na sprzedaży wiec farba jest juz wystarczajaco uszlachetniona a tajemnica tego jest scisle strzeżona .....
oldmalarz
 

Postprzez echium N, 8 listopada 2009, 12:01

Ja używam olejku terpentynowego takiej z apteki, jestem zadowolona, jest czyściejsza od terpentyny. Na samym początku swego malowania olejami ją używałam, ale póżniej terpentynom. W kosztach jest wielka róźnica, olejek jest droższy. teraz z powrotem uzywam olejku terpentynowego. To prawda ze dłużej schnie, ale jak ktoś cienko maluje to jest dobra.
Avatar użytkownika
echium
1...
..

1...
..
 
Posty: 199
Dołączył(a): N, 8 listopada 2009, 00:42

Postprzez Stopa N, 8 listopada 2009, 12:05

To czy jest czystszy to nie gra za dużej roli, ma to znaczenie w farmaceutyce dlatego kupuje się ją w aptece ale w malarstwie tak znikome róźnice czystości są i tak nie zauwazalne. Ja używam terpentyne balsamiczną 20 złoty za pół litra w castoramie :)
Stopa
1.
1..

1.
1..
 
Posty: 270
Dołączył(a): N, 1 listopada 2009, 21:29

Postprzez JeryL Wt, 10 listopada 2009, 19:30

o
Ostatnio edytowano Wt, 29 czerwca 2010, 11:40 przez JeryL, łącznie edytowano 2 razy
JeryL
 

Postprzez Fen Wt, 10 listopada 2009, 21:41

Dla niedowiarków-prosty test ,czy olejek był "kombinowany" na przykład przez producenta.Wystarczy biała kartka ,na którą należy wypuścić kropelkę olejku,jeśli zostanie tłusta plama,oznaczać to będzie oszustwo.
Fen
 


cron