Werniksowanie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości

Postprzez Zibelius So, 15 czerwca 2013, 19:46

Sprawa z werniksowaniem jest bardzo prosta.Najpierw obraz olejny powinien wyschnąć ok 1 rok .Należy go zawerniksować dość grubo werniksem satynowym a następnie rozetrzeć werniks szmatką odpowiednią i odpowiednio delikatnie.Sciągnie się nadmiar werniksu i reszta rozłoży się równo i ot cała tajemnica :) Oczywiście werniks musi być sprawdzonej firmy i werniksuje się pędzlami dokładnie wcierając a nie sprayami. :D
Zibelius
 

Postprzez Semen78 So, 15 czerwca 2013, 20:49

:D z tym palnikiem to wolalbym nie eksperymentowac...juz widze palacy sie obraz..i moj placz..
Zamiar byl wydobyscie glebi..stad pomysl polysku..ale nie az takiego..jak wyszedl..i do tego nie rownomiernie..mysle ze stayna cos by pomogla..ukryla by moze te nierownosci...
..ale jak to opisuje Zibelius ze nalozyc grubo werniks i pozniej sciagac..hmm z tym werniksem by to nie wyszlo ktorym nakladalem warstwe..on wysychal po kilku pociagnieciach pedzlem..i piszczal juz jak styropian o szybe..a rozcienczalem go z terpentyna..wiec zanim sciagnal bym nadmiar to juz by bylo po zawodach;/
chyba ze matowy czy satynowy z woskiem zachowywal by sie inaczej...poczekam teraz z 2-3 dni i sprobuje satyna..ale tym razem cm po cm ;)deliktane mgliste wcieranie...
Semen78
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr, 8 sierpnia 2012, 22:16

Postprzez joanpolkosnik So, 20 lipca 2013, 23:07

Chciałam poruszyć temat werniksów w sprey'u. Werniksując, obraz kładę poziomo, np. na podłodze , czyli puszka też jest poziomo lub pod skosem. Wcześniej, używając sprayów wer.końcowych Talensa, nie miałam z tym problemu. Dziś postanowiłam wypróbować werniks retuszerski, innej firmy na ćwiczebnym obrazku, i po opryskaniu puszka werniksu prawie cała, a wygląda to tak, jakby ulotnił się cały gaz. :( Czytałam gdzieś na forum, że powinno się puszkę trzymać pionowo, żeby właśnie gaz nie uciekł. Ale obawiam się, że obraz werniksowany w pionie będzie miał zacieki. Jak Wy werniksujecie sprey'ami? I czy ktoś wie, jak zużyć taki werniks z wygazowanej puszki?
joanpolkosnik
 
Posty: 118
Dołączył(a): N, 7 kwietnia 2013, 11:19

Postprzez Jagoda N, 21 lipca 2013, 10:46

joanpolkosnik napisał(a):Jak Wy werniksujecie sprey'ami? I czy ktoś wie, jak zużyć taki werniks z wygazowanej puszki?

Joanno, ja werniksuję tylko werniksami w butelce , takimi na pędzel, tylko satyną , po całkowitym wyschnięciu obrazu, około pół roku po namalowaniu, podobno najlepiej po roku. Piszę o obrazach olejnych oczywiście.
Werniksy w spreju to moim zdaniem wielka pomyłka. Bardzo często zasychają rozpylacze i praktycznie są do wyrzucenia, miałam takie przypadki i zrezygnowałam z nich bezpowrotnie.
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez joanpolkosnik N, 21 lipca 2013, 11:35

Najprawdopodobniej też przerzucę się na werniksy płynne, chociaż nie lubię nanoszenia pędzlem, a do nanoszenia szmateczką (czytałam Wasze porady)- muszę po prostu spróbować, bo nigdy tak nie robiłam. Oj, ale ciekawe czy ktoś wie, czy ja ten spray dam radę uratować, czy jest już do wyrzucenia?
joanpolkosnik
 
Posty: 118
Dołączył(a): N, 7 kwietnia 2013, 11:19

Postprzez zephyr7 N, 21 lipca 2013, 12:54

Werniksy są wredne i trzeba trochę obrazów zepsuć, żeby załapać, na czym polega dobre werniksowanie.

Sam się ciągle uczę na swoich błędach i mogę coś-niecoś poradzić:

- inaczej kładziemy werniksy akrylowe, a inaczej olejne. Werniksy akrylowe lepiej kłaść bardzo cienko, miękkim pędzlem, np. z kucyka (takie płaskie, super-miękkie w dotyku, nie zostawiają zgrubień na brzegach).

Werniksy olejne, miękkim szczeciniakiem (sparzonym wcześniej w wodzie, żeby nie gubił włosów). Werniks olejny kładziemy zamaszyście na przemian góra dół, a potem lewo-prawo:
http://www.youtube.com/watch?v=v0mYV_pMc0Q (pod koniec filmiku)

- nie musimy stosować werniksów satynowych, stopień połysku możemy regulować zmieniając sposób nakładania werniksu.

- w zależności od techniki, obraz w różnym stopniu chłonie werniks. Jeśli malujemy bez użycia werniksu retuszerskiego, pierwsze werniksowanie może zakończyć się pozorną katastrofą (widoczne ślady, mniej i bardziej błyszczące miejsca). Wtedy najlepiej nanieść drugą warstwę.

- Obraz werniksujemy na płasko (koniecznie nie na podłodze - łapie brud).

- przed zawerniksowaniem, odkurzamy i spryskujemy wodą (np. rozpylacz do prasowania) przestrzeń wokół obrazu. Po paru minutach, kładziemy obraz i werniksujemy.

Nie ma takiej możliwości, żeby nie wyschło!

Aha - wybierajmy tylko sprawdzone firmy (produkty, które nie sprawiają kłopotów): ja polecam zwykły werniks damarowy z maimeri lub w&n.
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Jagoda N, 21 lipca 2013, 14:59

...ja uważam,że najlepiej metodą Krakusi, czyli bawełnianą , spraną, bez włosków szmatką , nacieramy dokładnie obraz , szmatkę wyrzucamy i po sprawie. Mam to przetestowane dokładnie i przy każdej okazji dziękuję Krakusi za bardzo dobry pomysł :


Werniksujemy zdecydowanie na płasko , nie przesadzajmy z łapaniem brudu z podłogi, jaka musiałaby być brudna ,żeby zaraz obraz ucierpiał :lol:


zephyr7 napisał(a):
- nie musimy stosować werniksów satynowych, stopień połysku możemy regulować zmieniając sposób nakładania werniksu.


tutaj pozwolę się z Tobą nie zgodzić, werniks błyszczący pozostanie nim zawsze i to nie ma nic wspólnego ze sposobem kładzenia go na obraz, właśnie stosując błyszczący werniks zepsułam sobie obraz, świecił się niemiłosiernie i niestety odwrotu nie ma. Jak ktoś lubi błysk to owszem , ale jak nie to nie radzę eksperymentować ze sposobem kładzenia.
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez olgaannahm Wt, 28 kwietnia 2015, 18:46

Czy olifę kremera mogę położyć jako werniks na obraz olejny ?
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Jagoda Śr, 29 kwietnia 2015, 11:34

...raczej nie, ale nie wiem na 100% bo nigdy nie praktykowałam tego typu werniksowania prac olejnych, wiem że olifą werniksuje się ikony, ale to zupełnie inna bajka. Ja obrazy olejne traktuje tylko werniksem końcowym satynowym lub matem i to mi się sprawdza :)
Prace olejne werniksuje sie nie tylko żeby uwydatnić , odświeżyć kolorki ale przede wszystkim ,żeby zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi typu wilgoć , kurz itp... a do oleju to zwykły kurz przylepi się na bank...tak myślę ;)
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez muszka111 Śr, 29 kwietnia 2015, 12:14

Myślę, że nie ma sensu...oliwa w ikonach wsiąka w chudą temperę i tworzy cienką warstwę ochronną...w olejach Ci nie wsiąknie i będzie się mazać...ale lepiej niech wypowiedzą się znawcy...
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Poprzednia stronaNastępna strona

cron