olej - medium malarskie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

Postprzez zephyr7 N, 6 października 2013, 16:49

To jest bardzo ciekawe zagadnienie, wbrew pozorom - tak bardzo bym się nie bał, większość "wynalazków" i tak już od dawna jest w akrylach. Po prostu, będziemy mieli kolory jak w Wintonach, czy Van Dykach.

Ale na dłuższą metę, to może oznaczać trzy rzeczy:

- odejście od farb olejnych na rzecz akryli (półprzezroczysta farba wymaga położenia większej ilości warstw, stąd sięgniemy po tworzywo, które umożliwi szybkie wysychanie)

- skrócenie czasu schnięcia już istniejących farb olejnych: opracowanie nowych materiałów, coś jak griffiny. Według mnie, mało prawdopodobne. Inaczej: po co, kiedy jest akryl?

- renesans malarstwa klasycznego - półprzezroczyste kolory wymagać będą kilku warstw, stąd musi zmienić się metoda malowania.

Najbardziej prawdopodobne jest chyba to, że media się nie zmienią, za to otrzymamy laki z jakimś zapychaczem...
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez grullo N, 6 października 2013, 16:56

Beatko, dzięki, nie jestem Ci ja chodzącą encyklopedią. :D

Tak, takie miksy olejów można robić, jest wiele firm które je stosują. Osobiście ucierałem już farbę na miksie oleju z orzecha włoskiego i lnianym. Zupełnie inne właściwości obu składników. Można, a nawet trzeba tak robić. Oleje orzechowe i szafranowe gorzej schną, mogą być problemy w nawarstwieniach takiej farby, dlatego dodaje się szybciej i lepiej dosychającego oleju lnianego. W firmie Blockx używa się głównie oleju makowego, a w farbach ziemnych tj. ochrach, lnianego. Przeważnie jest tak, że jasne kolory, neapolitanki, biele uciera się na oleju szafranowym. To jest tani olej mniej żółknący, pozyskiwany głównie w Stanach o ile dobrze pamiętam. Oleje orzechowe i makowe są droższe. Mam wrażenie, że kolory utarte na tych olejach są jakby bardziej maślane, aksamitne i pięknie pachną. Olej szafranowy ma taki zapach, że chce się taką farbę zjeść. :D

Tak Beatko, można mieszać oleje, firma Blue Ridge w Stanach tak robi. Taki miks 50/50 daje właściwości obu olejów, lniany przyspiesza, szafranowy rozjaśnia i daje tą satynę.

Beatko, nie będę wymyślał, nie wgryzałem się w temat Liquinu mocno. Wiem, że w pewnym chemicznym procesie traktuje się oleje roślinne i zmieniają one swoje dotychczasowe właściwości na bardziej żywiczne. Alkid jako żywica może być rozpuszczana w benzynie destylowanej, więc taki dodatek w Liquinie ma zadanie polepszenia płynności tego medium. Po więcej informacji odesłał bym Cię do samej firmy, podobno dość szybko odpowiadają na pytania. Jest wielu pasjonatów na całym świecie zajmujących się właściwościami olejów roślinnych. Wielu odkryło doskonałe właściwości olejów zagęszczonych na słońcu. Mają one podobne cechy jak Liquin, schną na następny dzień, dają połysk właściwy żywicom. Niestety wadą takich olejów jak i Liqiunów jest żółknięcie w czasie, tego się nie uniknie. Na szczęście można zagęścić olej z orzecha włoskiego, co rozwiązuje ten problem. Wszyscy specjaliści są jednak zdania, że olej lniany jest najlepszy i ma najlepsze dla malarstwa właściwości.
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Beata N, 6 października 2013, 17:11

grullo napisał(a):Beatko, dzięki, nie jestem Ci ja chodzącą encyklopedią. :D


A jednak jesteś :) Chociaż zadając pytanie nie oczekiwałam, ze musisz znać odpowiedz a jeśli nawet to, że będziesz miał ochotę odpowiadać. Dziękuję :-*

Odnośnie zapachu masz rację pachną pysznie :)

grullo napisał(a): a w farbach ziemnych tj. ochrach, lnianego


W W&N żółta ochra i umbra brunatna są ucierane na mieszaninie oleju lnianego z szafranowym.

grullo napisał(a):Wszyscy specjaliści są jednak zdania, że olej lniany jest najlepszy i ma najlepsze dla malarstwa właściwości.


Zgadza się lniany jest najtrwalszym i najlepiej schnącym olejem niestety żółknie chyba najbardziej ze wszystkich :)

Dodam jeszcze, że poza zapachem tak jak wspomniałeś konsystencja jest właśnie taka aksamitna tylko nie wiedziałam czy to zasługa szafranu czy coś innego za to odpowiada. Tak jak wspominałam z olejem szafranowym wcześniej nie miałam kontaktu. Chyba go polubię :)
Ostatnio edytowano N, 6 października 2013, 17:18 przez Beata, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez grullo N, 6 października 2013, 17:17

Zephyr, ja też mam wrażenie, że Ty malujesz Liquinem z dodatkiem farby. Wiesz, jakie by jego właściwości nie były, czy elastyczność czy wytrzymałość, to jest to ciągle tylko medium, obraz nie powinien wyglądać jak glazura. Przynajmniej tak mnie uczono. Być może kiedyś przyjdzie moda na obrazy trójwymiarowe, z setkami laserunków, zalanymi w super elastycznej i niezniszczalnej żywicy syntetycznej. :)

Ja nie widzę problemu zbyt długiego schnięcia farby olejnej. Właściwie to jej zaleta, zawsze można coś poprawić. Ja mam problem, bo jak malowałem farbą ołowiową to podczas jednego ciepłego dnia potrafiła zasychać na pędzlu i pod pędzlem. :dobani:

Do akrylu nie każdy przylgnie. Ja się nie piszę. Jeśli nie będzie dość dobrych farb olejnych na rynku, samemu trzeba będzie zadziałać i je porobić. Zbić parę starych termometrów, zamieszać z siarką i stworzyć vermilion. :D

Oczywiście że otrzymamy laki z wypełniaczem, nowy, lepszy świat ma polegać na ekologicznych, nietrujących substancjach. :)

Ja widzę taki renesans, że duża część ludzi będzie malowała głównie ziemiami i syntetycznymi tlenkami żelaza. Może mniej jaskrawo, ale za to ekologicznie.
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez grullo N, 6 października 2013, 17:28

Beatko, odpowiem zawsze :-*

Tak, mam parę tubek z W&N i rzeczywiście zdarzają się miksy w jasnych kolorach i ochrach. Zastanawiam się, czy oni ucierają to na oleju tłoczonym na zimno czy rafinowanym. Zgaduję, że na rafinowanym. Ekologiczny, oczyszczony olej tłoczony na zimno wykorzystują zazwyczaj małe, ale ambitne manufakturki. Te farby mniej żółkną i nawet biele są tam ucierane na lnianym. Każda firma ma też swoje tajemnice więc nie o wszystkim pisze na tubce. I tak nikt tego nie sprawdzi, a ważne żeby produkt się podobał i sprzedał.

Największe oszustwa firm to: oszukiwane kadmy, oszukiwane biele ołowiowe i błękity kobaltowe, brak procentowego składu farby, używanie inteligentnego wypełniacza bez zmiany koloru, podłej jakości oleje lniane itp. Firmy często oszukują bo podają, że ta umbra czy inna ochra jest naturalna, a w rzeczywistości to tylko syntetycznie otrzymywane tlenki żelaza. Ochry prawdziwe niszczą maszyny do ucierania, szybciej zużywają, więc się je zastępuje. Szkoda że nawet największe, renomowane marki tak postępują z klientem-malarzem.

:-*
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez sparks Pt, 19 września 2014, 07:50

Ostatnio na innym forum zapytałem czy konkretne buty do biegania będą dobre na moją nogę, tam też oskarżono mnie o kryptoreklamę. To co, muszę nabić milion postów w dyskusji TERPENTYNA VS OLEJ ;)?
Gdybym to reklamował, to wkleił bym pytanie na innych forach tego typu, nie zrobiłem tego między innymi by nie być oskarżonym o spamowanie. No ale nic. Idę wydawać miliony które dostałem za reklamę medium malarskiego:)
sparks
 
Posty: 5
Dołączył(a): N, 14 września 2014, 02:37

Postprzez Magdalena Sciezynska Pt, 19 września 2014, 17:51

:D COŚ W TYM JEST ( bo podajesz linka… z konkretnym tekstem)
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez sparks Pt, 19 września 2014, 19:24

Piszesz serio?
sparks
 
Posty: 5
Dołączył(a): N, 14 września 2014, 02:37

Postprzez zephyr7 Pt, 19 września 2014, 19:39

Oj-tam, oj-tam, przecież wiadomo, że tylko Zephyr uprawia kryptoreklamę :)) Aaach, ileż to razy słyszałem :D Jak miło, że w końcu dostało się komuś innemu :D:D:D
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez sparks Pt, 19 września 2014, 20:27

A właśnie, Zephyr, piszesz bardzo ciekawie, masz jakieś portfolio? Chętnie bym zobaczył Twoje prace:)
sparks
 
Posty: 5
Dołączył(a): N, 14 września 2014, 02:37

Poprzednia stronaNastępna strona