zieleń w pejzażach

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

Postprzez grullo So, 15 czerwca 2013, 16:59

Jestem pewien, że połączenia różnych żółcieni z ultramaryną wyjdą zawsze słabo, bo ultramaryna idzie w stronę fioletu, a nie zieleni. Po co mieszać w ten sposób? Ja zielenie robię żółtą strontową z chromową Cr2O3 albo kobaltem i wychodzi trawa, że aż mucha chce usiąść :D .
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez grullo So, 15 czerwca 2013, 17:03

Jagodo, kiedyś zielenie były subtelniejsze bo determinowane przez dostępne pigmenty. Smalta, azuryt, malachit, dawały blade, lekkie zielenie, czasami nawet znikające.... :)
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez zephyr7 So, 15 czerwca 2013, 22:35

Hm.. Dzisiaj to samo... Zaczyna mnie to troszkę irytować, bo wcześniej nie miałem takiego problemu. W dodatku, maluję na lekko chłonnym gruncie i kolory trochę bledną...

Zaczynam podejrzewać, że żółcień PY3 nie pasuje do ultramaryny, a zielenie ftalo nie pasują do obrazu wyprowadzonego PY3 i ultramaryną...

Zaczynam się zastanawiać, czy lefranki z zestawu są rzeczywiście odpowiednio dobrane... Jutro spróbuję innymi farbami...
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Beata N, 16 czerwca 2013, 14:01

zephyr7 napisał(a):Zaczynam podejrzewać, że żółcień PY3 nie pasuje do ultramaryny, a zielenie ftalo nie pasują do obrazu wyprowadzonego PY3 i ultramaryną...


Do ftalo dodawałam żółty PY74 czytałam że przypomina ołowiowo-cynowe żółcinie stosowane w rodzajowym malarstwie holenderskim. Ultramaryna z phthalo jakoś mi się gryzie nie lubię takich zestawień. Oldek kiedyś polecał do pejzaży virdian i jest to chyba ulubiona zieleń pejzażystów. Osobiście lubię PG18 Hydrated Chromium Oxide w zestawieniach z żółtymi i czerwonymi kadmami . Natomiast moją ulubioną zielenią jest ziemia zielona Terra Verde PG23 zestawiana z ochrami i ziemią czerwoną lubię ją również jako kontrast do różowych kolorków. Podobno złoża na wyczerpaniu, wielka szkoda :( Natomiast PB29 Sodium Polysulphide-Aluminosilicate mieszać z PY53 Antimony-Nickel-Titanium Oxides . W przyrodzie jest tak wiele zieleni, ze ciężko ograniczyć się do jednej, ja przynajmniej nie potrafię i w zależności co chcę namalować to szukam odpowiednich. A tak w ogóle to ja nie przepadam za zieleniami i staram się unikać w miarę możliwości :D
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Ela Kolodziejczyk N, 16 czerwca 2013, 15:30

Sorry, wpisalam post w zlym dziale...
Avatar użytkownika
Ela Kolodziejczyk
 
Posty: 574
Dołączył(a): Śr, 19 grudnia 2012, 22:46

Postprzez zephyr7 Pn, 17 czerwca 2013, 20:15

Zibeliusie! Dziękuję za cynk z zielenią ftalo :D Właśnie przeftalowałem sobie obraz, ale wygląda interesująco! Jakiś postęp w stosunku do poprzedniego! Proszę, napisz czym Ty tuningujesz ftalo?

Beatko! Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że albo ja jestem "lewy", albo połączenie: PY3, ultramaryny i alizaryny jest zwyczajnie nietrafione. Te trzy kolory po prostu razem nie grają, choć powinny!

Mimo wszystko, wiem że coś robię nnie tak: zimny żółty, alizaryna i ultramaryna MUSZĄ dawać przyzwoite kolory... Potraktuję to jako koleny tor przeszkód!
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Beata Pn, 17 czerwca 2013, 21:25

Zimne żółte wpadające w cytrynę zawsze będą dawały zieleń soczystą dla mnie dziwną, której sama nie czuję i nie lubię. Z ultramaryną nie lubię łączyć. Drażni mnie taka kolorystyka. Natomiast lubię połączenia karminów, kraplaków czy magenty z zimnymi żółcieniami. Od czasu jak zaczęłam malować nie mogę zrozumieć podziwu jakim często jest otaczana ultramaryna. Poza jej świetlistością nie potrafię odnaleźć w niej nic cudownego.
Ultramaryna moim zdaniem najlepiej gra z ciepłymi żółcieniami co nie zmienia faktu, że nie przepadam za nią, może dlatego że wpada w fiolety. Upodobałam sobie cerulean lubię phthalocyjan i wolę zimny pruski od ultramaryny. Zastanawiałam się czy nie kupić ultramaryny o odcieniu zielonym może bardziej mi podpasuje, te czerwone zawsze trącają fioletami co przy robieniu zieleni drażni mnie.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez grullo Pn, 17 czerwca 2013, 21:34

Beatko, zgadzam się i podzielam Twoje zdanie dotyczące ultramaryny. :) Jak na złość i na przekór, wolę już ten demonizowany przez wszystkich błękit pruski. Odnajduję w nim podobieństwo do ciepłego, zielonkawego azurytu w rozbiałach.
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez zephyr7 Pn, 17 czerwca 2013, 21:52

Oj, ale narobiliście mi w głowie mętliku :D

W takim razie, jak nie ultramaryna do hansy PY3, to co???

no i żeby uratować trochę honor ultramaryny: jest rewelacyjna z umbrą paloną, tworzy piękne brązy z alizaryną i odrobiną żółcieni, tworzy piękne zielenie z bladymi żółcieniami. W dodatku, świetnie "oziębia" dowolny kolor bez zbytniego zabarwiania lub blednięcia...
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez vengo So, 27 września 2014, 01:16

Pozwolę sobie odświeżyć temat.
Poszukuję "interesujących" kolorów zieleni z różnych firm.
Słowo "interesujące" w tym przypadku oznacza atrakcyjny wizualnie kolor/odcień dla oka,
niekoniecznie przydatny w malarstwie pejzażowym lub często spotykanym w przyrodzie.
Po prostu, jeśli znacie jakąś fajną zieleń to chętnie się z nią zapoznam.
Mieszam stosy różnych żółci z podobną ilością "niebieskopodobnych" i żadna mieszanka nie jest w stanie dorównać intensywnością koloru/nasyceniem/świetlistością zieleniom prosto z tuby...
vengo
 
Posty: 95
Dołączył(a): So, 20 września 2014, 11:25

Poprzednia stronaNastępna strona

cron