Benzyna lakowa czy terpentyna?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

Postprzez Beata Cz, 29 stycznia 2015, 19:42

Co sadzicie o benzynie lakowej, czyli białym spirytusie (white spirit) jako zamienniku terpentyny?

W Polsce większość artystów stosuje terpentynę, ale czy słusznie? Benzyna lakowa jest mniej szkodliwa dla zdrowia nie alergizuje tak jak terpentyna jest nawet zalecana dla osób pracujących w zamkniętych pomieszczeniach, jako idealny zamiennik terpentyny, nie niszczy pigmentów wchodząc z nimi w reakcję jest też tańsza i trwalsza niż terpentyna. Jest lepszym rozpuszczalnikiem do farb olejnych i nie tylko, jej zastosowanie jest dużo szersze niż terpentyny.
Wiele firm proponujących media artystyczne już dawno odeszło od stosowania terpentyny, dlaczego nadal jest taka popularna wśród rodzimych artystów? Przyzwyczajenie? Brak wiedzy? Czy jakieś minusy wynikające ze stosowania tego rozpuszczalnika??
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez wakai Cz, 29 stycznia 2015, 21:16

w moim przypadku chciałem kiedyś umyć pędzle po olejach w white spirit jest to niemożliwe w tym rozpuszczalniku kupiony w IE. ciągle pozostaje nieskazitelnie klarowny kolor bez najmniejszych oznak rozpuszcza farby przypuszczam że benzyna lakowa i white spirit to nie to samo przynajmniej w irlandii jeszcze dodam że jest to jedyny rozpuszczalnik sprzedawany do wszystkiego czeba zadać sobie trudu żeby kupić inny rozpuszczalnik poza white spirit gdzie w polsce w każdym sklepie jest dostępna cała gama rozpuszczalników
Avatar użytkownika
wakai
 
Posty: 856
Dołączył(a): Pt, 27 czerwca 2014, 23:18

Postprzez olgaannahm Pt, 30 stycznia 2015, 01:15

Benzyna lakowa okropny ma zapach, a terpentyna - fajny.... :D
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Beata So, 31 stycznia 2015, 12:49

wakai napisał(a):w moim przypadku chciałem kiedyś umyć pędzle po olejach w white spirit jest to niemożliwe w tym rozpuszczalniku kupiony w IE. ciągle pozostaje nieskazitelnie klarowny kolor bez najmniejszych oznak rozpuszcza farby


Może używałeś medium z matyksem. Niektóre media robione są na bazie werniksu w niektórych farbach podobno też występuje. Problem w tym ze matyks nie rozpuszcza się w białym spirytusie.
Ktoś wspominał na forum o terpentynie bezzapachowej sprzedawanej jako terpentyna a będącej tak naprawdę białym spirytusem jeśli trafimy na taki produkt będziemy mieli problem w zestawieniach z matyksem.

olgaannahm napisał(a):Benzyna lakowa okropny ma zapach, a terpentyna - fajny.... :D


Coś w tym jest... Też lubię ten zapach :D .

Mnie zastanawia zastosowanie tego produktu w mediach. Tak jak wspominałam wiele firm ma w składzie spirytus biały (benzyna lakowa). Skoro malujemy medium z takim składnikiem to nasze malarstwo staje się malarstwem olejno-naftowym bo przecież white spiryt jest destylowaną ropą naftową. Przeciwnicy tej techniki uważali ją za nietrwałą. Problem stanowiły związki organiczne, nieschnące smary oraz nieschnące pozostałości. Władysław Ślesiński napisał o czernieniu lub ciemnieniu, kleistości lub ponownym rozmiękaniu farby która już wyschła. Napisał także, ze istnieją dzieła dobrze zachowane dzięki zastosowaniu dobrej jakości surowców i ściśle określonych destylatów nafty. Jestem ciekawa czy dobrej jakości destylat otworzył drzwi na rozpowszechnienie tej techniki ? Techniki często stosowanej nieświadomie, nie wiemy że taką się posługujemy ;) . Jak dzisiejsza wiedza,wasze doświadczenia i badania odnoszą się do tej techniki i stosowania w mediach benzyny lakowej?
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez MPietak So, 31 stycznia 2015, 13:01

terpentyna czy lakowa ? dla mnie bez znaczenia rozcieńczalników używam jedynie do mycia pędzli i to też sporadycznie bo wycieram je o beton a jak są zbyt sfatygowane wymieniam na nowe :D :-P
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4202
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez Waldemar Jarosz So, 31 stycznia 2015, 13:33

Pietak Ty Bogaczu. Ja myję pędzle w mydle szarym. Jest to czasochłonne, ale pędzle ciągle są zdatne do użytku. :D
Avatar użytkownika
Waldemar Jarosz
.
..
2...
3..

.
..
2...
3..
 
Posty: 1283
Dołączył(a): Wt, 17 sierpnia 2010, 08:30
Lokalizacja: Polska

Postprzez MPietak So, 31 stycznia 2015, 13:46

Waldek i kto to mówi o zasobności portfela ? wystawiasz się w całej Polsce sprzedajesz swoje prace to nie bądź chytry na pędzle nawet i nowe na pewno Cie stać . Ja no cóz moje maziaje nie wymagają ani dobrych pędzli ani dobrych farb Maziając byle co i byle czym na to mnie jeszcze rzeczywiście stać , to się może zmienić jak przejdę na emeryturę kiedy mnie wygonią. ;)
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4202
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez Krakusia So, 31 stycznia 2015, 18:24

Ja biały spirytus używam do przemywania (przecierania szmatką) starszych obrazów, gdy chcę coś na nich jeszcze domalować. Inaczej mówiąc lekko odtłuszczam nim i przy okazji ścieram nim kurz na całej powierzchni malatury.
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Beata So, 31 stycznia 2015, 18:45

MPietak napisał(a):terpentyna czy lakowa ? dla mnie bez znaczenia rozcieńczalników używam jedynie do mycia pędzli i to też sporadycznie bo wycieram je o beton a jak są zbyt sfatygowane wymieniam na nowe :D :-P


Używając tylko do mycia możesz nie przejmować się. Ważne aby wyczyścić ;) Dla kupujących gotowe produkty taka wiedza może okazać się przydatna natomiast dla osób robiących własne media wiedza ta jest niezbędna. Producenci często wprowadzają w błąd kupujących np. terpentyna bezzapachowa powinna być terpentyną oczyszczoną/pozbawioną zapachu a nie jest terpentyną tylko alifatnaftą czyli nisko-zapachową benzyną lakową a to ogromna różnica. To jak z kiełbasą wieprzową. Kupujesz patrzysz na skład a tam nie ma wieprzowiny albo z parówkami w których masz soję albo celulozę zamiast mięsa :D

Teraz mam terpentynę bezzapachową - SYNTETYCZNY substytut terpentyny balsamicznej, cokolwiek to jest do mycia pędzli nadaje się ale czy można to stosować do podmalówek, odtłuszczania itp.? Czym jest ten SYNTETYCZNY substytut?
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Beata So, 31 stycznia 2015, 18:47

Krakusia napisał(a):Ja biały spirytus używam do przemywania (przecierania szmatką) starszych obrazów, gdy chcę coś na nich jeszcze domalować. Inaczej mówiąc lekko odtłuszczam nim i przy okazji ścieram nim kurz na całej powierzchni malatury.


Widziałam, że nasi wschodni sąsiedzi chętnie używają go właśnie do tego celu.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Następna strona

cron