Re: media

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości

Postprzez grullo Wt, 15 października 2013, 21:50

Hmm oleju jak zawsze, najmniej! :)

Tempera na płótnie to zły pomysł, zwykły chudy grunt tego nie "przetrzymie". Olejny nie będzie dobrze trzymał suchej tempery, jeśli dodany był zbyt szczodrze do gessa.
Deska to idealne wyjście dla temperowicza, można użyć cienkiego chudego gruntu i temperować do woli.
Wiem o co Ci chodzi Zephyr. Chcesz na płótnie zacząć temperą dokładną podmalówkę i laserować olejem ile wlezie. Wyjścia są dwa. Albo dobierzesz idealny grunt, nie za chudy i nie przetłuszczony, albo po namalowaniu temperą podmalówki na chudym gruncie, "napokościsz" to olejem i przeczekasz dłuższy czas aż elegancko zaschnie i zespoli. :)

Z drugiej strony jeśli chodzi Ci tylko o trwałość tempery to popatrz ile desek z temperą dotrwało do naszych czasów. W badanych gruntach nie odnaleziono śladów oleju. :)

Czas jest przyjacielem malarza, tak myślę, więc nie ma się co stresować, że nam wolno coś tam schnie. :nuda: Szkoda tylko, że w dzisiejszych czasach wszystko musimy robić na wczoraj. :-x
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Beata So, 19 października 2013, 21:24

Szukając odpowiedzi na dręczące mnie pytania (zadane wcześniej ;) ) znalazłam takowe odpowiedzi :)

Podmalówka temperą jajową lub kazeinową na chudym gruncie na to rysunek, który po utrwaleniu w zależności od rodzaju techniki albo pokrywa się temperą (en grisaaille) lub polichromiczną, którą po wyschnięciu trzeba pokryć mieszaniną 1OL;1WD:1Terpentyny . Po tak wykonanej podmalówce i zaizolowaniu powierzchni przystępuje się do malowania olejnego. Na twarde podobrazia typu deska nadaje się technika tempery w mokrej farbie olejno-żywiczej tu imprimatura z farby olejnej + WD ( 3:1). Trochę mi się umysł rozjaśnił :dance: Chiba już wszystko kumam a na ile to wyjdzie w praniu :D
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Poprzednia strona