malowanie artystyczne na drewnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości

Postprzez aaleksiss Wt, 6 stycznia 2015, 12:29

Witam serdecznie!
Maluję na drewnianym meblu kolorowe wzory, prace rozpoczęłam używając markera z farbą akrylową i do dalszej pracy, aby nie kupować stosu markerów, dokupiłam farbę w buteleczce, aby marker móc nią uzupełniać. Problem w tym, że nie zwróciłam uwagi w sklepie co mi podaje sprzedawca i koniec końców skończyłam z butelczyną farby nie akrylowej, a na bazie alkoholu. Czy taka farba jest ok do drewna? Nie jest ono w czystej postaci, a już pomalowane.Wszystko przetarłam papierem ściernym.
Martwię się, że drewno może źle zareagować na dłuższej przestrzeni czasu, chociaż na etykiecie jest napisane, że farba ta nadaje się do każdego podłoża. Dodatkowo miałam wszystko zabezpieczyć werniksem do farb akrylowych i tu też pytanie, czy to wszystko będzie ze sobą dobrze działało?
Będę BARDZO wdzięczna za odp.

Poza tym, jakiego typu farby do malowania artystycznego prócz akrylowych spełniałyby swoje zadanie do takiego podłoża jakim jest właśnie drewno?
aaleksiss
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt, 6 stycznia 2015, 12:22

Postprzez zephyr7 Wt, 6 stycznia 2015, 13:32

O tym ile potrafi wytrzymać pisak spirytusowy świadczą graffiti na szkolnych ławkach :)

Generalnie, każdy rodzaj malarstwa wymaga jakiegoś podłoża - i na surowym drewnie raczej nie powinno się malować. Aż prosi się o jakiś grunt - farbę podkładową, klej, itp.

Farby i pisaki akrylowe wcale nie są najlepszym wyborem do malowania na drewnie. Dlatego, że wiele tego typu farb posiada słabe spoiwo, na bazie winylu - które może łuszczyć się, odłazić pod wpływem wilgoci, itp.

Jeśli już, powierzchnię trzeba dobrze wyczyścić i odtłuścić, a potem używać farb o mocnym spoiwie, tak zwanym 100% acrylic resin (czyli wszystkie marki, gdzie żółty kadm kosztuje 60zł :D)

Istnieją tęż specjalne farby do rękodzieła, którymi np. maluje się drewniane zabawki lub inne przedmioty.

Do innych farb akrylowych można dolać czystej dyspersji akrylowej: primalu lub plextolu, co ZNACZNIE poprawi przyczepność i wytrzymałość takiej farby. Primalu i plextolu można używać z czystymi pigmentami, tworząc własne farby.

Na drewnie na pewno da się malować farbami olejnymi - jednak dla początkujących mogą one być nieco trudniejsze w użyciu.

Skończone dzieło trzeba koniecznie pokryć werniksem - wybrałbym werniks mocniej penetrujący, np. politurę na szelaku. Można również używać werniksów powierzchniowych, np. talens 114.
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez olgaannahm Wt, 6 stycznia 2015, 19:26

A dlaczego nie powinno się malować na surowym drewnie? :hmm: Ja maluję, ostatnie moje anioły i Chrystus są na drewnie surowym, tlko ten duży okrągły jest na podkładzie ( gesso) ale tylko na twarzy. Teraz maluję na starej, oczywiście, desce - przypalonej, ciemnej. Maluję najpierw i akrylami i olejami. I jest OK i ma to swój urok.
A poszukajcie w necie Zdzisława Pękalskiego z Bieszczad jakie piękne prace powstały spod Jego rąk na deskach uzyskanych ze spalonej cerkiewki w Komańczy .... :-*
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez zephyr7 Wt, 6 stycznia 2015, 19:49

Po prostu, szkoda obrazu! Drewno będzie pracować, a obraz pękać, marszczyć się i łuszczyć...

Wiem, że takie obrazy mają swój urok - ale co z trwałością warstwy malarskiej?

ps. jesteś w dobrym towarzystwie, Nowosielski malował na boazerii :D
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Beata Wt, 6 stycznia 2015, 20:42

Deska musi być albo zagruntowana albo przeklejona (tak malowano/i maluje się gdy nie chcemy gruntem zasłaniać drewna). Leonardo da Vinci traktował jeszcze uryną ale nie polecam :lol:

aaleksiss, najpierw dobrze by było określić dokładnie co to za farba. Na alkoholu są np farby witrażowe/do szkła do nich werniks DECO Renesans, Vallejo robi tez jakiś werniks do farb akrylowych na bazie alkoholu w sklepach modelarskich powinien być. Jest teraz tyle cudów, ze bardzo trzeba uważać.
Teoretycznie szelak na bazie alkoholu powinien być dobry ale najpierw trzeba wiedzieć co jest w twojej farbie poza alkoholem bo tez można zaszkodzić :) Akryle można zabezpieczać chyba wszystkim gorzej z innymi farbami wiec jeśli łączymy techniki staramy się dostosować werniks do innych mediów.

Akryle i oleje rewelacyjnie sprawdzają się na drewnie.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez muszka111 Wt, 6 stycznia 2015, 20:54

Ja maluję meble akrylami...werniksuję małe powierzchnie werniksem do akryli...ostatni kupiłam Werniks akrylowy błyszczący uniwersalny...a duże lakierem do drewna... :)
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez Beata Wt, 6 stycznia 2015, 21:03

Jak jest tylko farba akrylowa to jak najbardziej werniks akrylowy chociaż z tego co mi wiadomo lakieru/werniksu akrylowego nie powinno traktować się jako końcowy. Werniksem końcowym jest np. lakier poliuretanowy. Ogólnie te które śmierdzą gwarantują trwałe wykończenie i zabezpieczenie drewna.

Muszko,...i ten do drewna pewnie śmierdzi jak sto piorunów :D
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez muszka111 Wt, 6 stycznia 2015, 21:39

Beatko zupełnie bezwonny...akrylowy lakier w puszce 0,750 l...zapomniałam nazwy bo zawsze go przelewam do słoika...używam go do wszystkich decu i papieru...
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez Beata Wt, 6 stycznia 2015, 21:54

No tak, jeśli akrylowy to i smrodku nie ma. Myślałam, ze ten do dużych powierzchni to jakiś inny i dajesz na akrylowy jako końcowy(tak niby powinno się robić ;) )
Tylko po co Ci dwa osobne lakiery akrylowe do małych i dużych powierzchni? Varnish=lakier.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez olgaannahm Wt, 6 stycznia 2015, 23:42

Jeżeli drewno ma ponad sto lat np. drzwi ze stodoły czy bok z wozu drabiniastego i namalowane cienkimi warstwami farb, potem zawerniksowane - to myślisz Zephyr, że jeszcze będzie ono pracowało? A obraz będzie łuszczył się? Nie sądzę... ;) Prawdę mówiąc nie zależy mi na trwałości ...jak mnie już nie będzie - niech się łuszczy... :D
A nasi znawcy drewna - co myślicie? :hmm:
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Następna strona