Ikona Bizantyjska

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości

Postprzez Evagelia N, 6 grudnia 2009, 20:36

http://www.atelier-st-andre.net/ - najpelniejsza i najlepsza strona dotyczaca ikon bizantyjskich jaka udalo mi sie znalezc

Niestety tymczasowo nie bede podawac wiele informacji dotyczacych pisania ikon. Ide do szkoly ikonografii :D bede sie uczyc szkoly macedonskiej i kretenskiej :D
w miare mojej nauki obiecuje wiedza moja sie dzielic. Wybieram sie do badzo profesjonalnej szkoly. Juz mam porownanie, ze organizowane kursy sa bardzo "ogolne".. Tu gdzie sie wybieram powiedziano mi, ze nie ma dokladnej ilosci zajec przewidzianych dla studenta, wszystko zalezy od jego postepow, zdolnosci, oddania. Jedni ucza sie 2 lata, inni 10 a jeszcze inni 15.. Najpierw jest nauka rysunku, jako ze rysunek jest najwazniejszy i jego nauka powinna trwac od conajmniej roku wzwyz( z naciskiem na wzwyz..). Powiedziano mi, ze tak na prawde rysunku nigdy nie mozna opanowac perfekcyjnie, ze ikonograf nieustannie powinien sie go uczyc.
Od rysunku zalezy wszystko, dopiero po dobrym jego opanowaniu mozna rozpoczac nauke nanoszenia kolorow itp.
Szkic nie ma byc wierna kopia ikony, ale i nie mozna sobie pozwolic na zadne odstepstwa od istniejacej juz ikony :roll: szkic musi zostac stworzony wg kanonow danej szkoly - i tu, jesli dobrze pamietam Krakusia pytala mnie kiedys o roznice miedzy ikonami Greckimi i Rosyjskimi- roznia sie w duzej mierze sposobem stwarzania szkicu.
Jesli ktos sobie zyczy i bedzie potrzebowal jakiejs pomocy czy recepty na namalowanie jakiegos przedmiotu itd., jesli sam chce podjac probe stworzenia ikony bez wczesniejszego udania sie na kurs, to prosze pisac, jesli nie bede miala wiedzy "szkolnej" to zawsze sluze tlumaczeniem ksiazki :) Niech ta piekna sztuka nigdy nie zaniknie!
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Julian Pn, 30 marca 2020, 22:48

Mam pytanie : czym różnią się ikony ruskie od bizantyjskich ?
Julian
 
Posty: 6
Dołączył(a): N, 5 stycznia 2020, 14:23

Postprzez MPietak Wt, 31 marca 2020, 06:16

temat który Cię interesuje był podejmowany w 2009 jak widzisz minęło sporo czasu i wielu artystów opuściło forum i z pewnością nie wróci Dlatego Twoje pytania pozostają bez odpowiedzi . Nie ma dziś na forum osób zajmujących się pisaniem Ikon W wielu tematach które były poruszane na forum a pro po pisania ikon musisz szukać odpowiedzi sam .Warto przejrzeć wątki w których wypowiada się na temat ikon Evagelia Ona na forum chyba jako jedyna zajmowała się tą dziedziną sztuki profesjonalnie -polecam bo kto szuka znajduje ;)
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez Julian So, 4 kwietnia 2020, 11:44

Dziękuję za informację .Nie wygląda to optymistycznie.
Julian
 
Posty: 6
Dołączył(a): N, 5 stycznia 2020, 14:23

Poprzednia strona