ikona nr1

tu tematem jest dzieło tworzone

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 16 gości

Postprzez Evagelia Wt, 8 maja 2012, 01:04

:) Oto ikona, ktora aktualnie maluje..
szczerze mowiac nie wiem czy sobie poradze, bo ... ta ikona jest bardzo trudna, co moze zainteresuje tych, ktorzy tu zajrza, a uwazaja ze malowanie ikony polega po prostu na bezmyslnym kopiowaniu ;)

Ikona, ktora staram sie namalowac jest proba namalowania ikony Swietego w stylu szkoly macedonskiej. Problem polega na tym, ze Swiety jest dosc 'wspolczesny' i po prostu nie zostal namalowany przez swietnego Panselinosa ani zadnego z jego pozniejszych nasladowcow.
Istnieje jedno zdjecie/ portret Swietego, gdzie Swiety ukazany jest bardziej z profilu i patrzy gdzies na bok, a to co ja staram sie zrobic poniezej to:
- bazujac na portrecie realistycznym Swietego, odwolujac sie do kanonow szkoly macedonskiej sporzadzilam rysunek nad ktorym biedzilam sie 3 dni i noce bowiem w trakcie rysowania musialam sporzadzic setki pomiarow, zeby bylo wszystko poprawnie, w zgodzie z kanonami, rysowalam Swietego nie w ukladzie glowy 3/4 jak jest na portrecie, ale normalnie i gdzie Swiety patrzy na obserwatora, a przy tym wszystkim staralam sie oddac podobienstwo Swietego.. sprawa prosta dla doswiadczonego ikonografa, a dla poczatkujacego to niesamowity sprawdzian.. szczegolnie, ze w kwestii ikon daze do perfekcji, wiec nawet najmniejszy szczegol musze sprawdzic, ze jest ok. W trakcie kilka razy wydawalo mi sie, ze sobie nie poradze, ze mnie to przerasta, ale zacisnelam zeby i w koncu sie udalo, rysunek na szczescie zostal zaakceptowany przez mojego nauczyciela :dance:
Panselinosem nie jestem i wiele mi brakuje, wiec i moja ikona doskonaloscia szkoly macedonskiej moze nie bedzie, wiele rzeczy jeszcze nie wiem i kiedy sie wiecej naucze to bede wracac pamiecia do tej ikony i zauwazac bledy, ale tak sie czlowiek uczy przeciez ;) W kazdym razie tym dlugim wstepem chce uswiadomic tym, ktorzy uwazaja malowanie ikon za nude i latwizne, ze wcale tak nie jest,a i to , ze trzymajac sie kanonow, dalej ikonograf ma swobode. Owszem nie ma miejsca "dla ja tworca", ale jest miejsce dla "ja malarz". Ikonografia to jezyk, kanony to stylistyka itd. Po jego opanowaniu malarz posluguje sie nim swobodnie i nie jest zamkniety w ramy czy jak to kto nazywa :)

zaledwie pierwsze warstwy. Sama nie wiem jak i czy wyjdzie.. nie mam wizji koncowej.. efekt bedzie dla mnie niespodzianka.. mam nadzieje, ze ta bedzie mila.. niech sie samo maluje

Obrazek
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Waldemar Jarosz Wt, 8 maja 2012, 08:41

Zapowiada się nieźle. Tylko ta rączka trzymająca klucz jest za mała. Moim zdaniem oczywiście!
Avatar użytkownika
Waldemar Jarosz
.
..
2...
3..

.
..
2...
3..
 
Posty: 1283
Dołączył(a): Wt, 17 sierpnia 2010, 08:30
Lokalizacja: Polska

Postprzez Szara Wt, 8 maja 2012, 10:14

W prawosławnym chrześcijaństwie ikona to tekst liturgiczny, zapis "tamtego świata". Dawniej pisane były ikony wyłącznie przez mnichów, których pracę poprzedzał post i modlitwa. Deski nasycone były sztuką i duchowością.
Kiedyś próbowałam kopi ikon. To piękne i trudne wyzwanie - uczy pokory. Życzę Ci powodzenia.
Avatar użytkownika
Szara
 
Posty: 8
Dołączył(a): N, 8 maja 2011, 20:21
Lokalizacja: Mazowsze

Postprzez Evagelia Wt, 8 maja 2012, 11:15

Wlademar- dziekuje za uwage, zmierzylam na szybko ta raczke i jednak zdaje sie wymiarami byc ok, moze jak rzuce na nia troche swiatla to zacznie inaczej wygladac :) Po za tym Swiety nie trzyma klucza tyko opiera sie na lasce, wiec to moze tez odmieni wrazenie, jak ja domaluje. A za wszystkie uwagi bede baardzo wdzieczna. Sama dzieki tej fotografii zauwazylam rzeczy do poprawienia, ktorych nie widze patrzac na ikone, ktora mam przed soba :)

Szara- dziekuje, staram sie jak moge. Rzeczywiscie niegdys ikony malowali tylko mnisi, ale obecnie przyzwolone jest i kobietom, tyle ze z pewnymi ograniczeniami, m.in. w cerkwii nie moga kobiety wchodzic do czesci oltarzowej, wiec nie moga w nich malowac freskow, teoretycznie mozna sie starac o pozwolenie tymczasowe, na wykonanie pracy, ale to trudne i nie az tak potrzebne, bo przeciez ta czesc moze pomalowac mezczyzna ikonograf.
No i nie we wszystkie dni kobiety moga malowac ikony.
Post i modlitwa dalej obowiazuja :)

zapis "tamtego świata" napisalas. Otoz nie. Ikony to nasz swiat. Gdyby to byl "tamten" swiat to zaprzeczaloby Jednosci Ciala Chrystusa, Kosciola, znaczylo by to, ze to Cialo jest podzielone na tu i tam, a tak nie jest. Dlatego ikony nie sa malowane na sposob realistyczny, bo w realistycznym ukazaniu Swietych czy Chrystusa oni sa tam, gdzies indziej, w innym czasie i przestrzeni, nie tu, nie z nami. Ikony natomiast sa tutaj, wykonuja ruch w strone obserwatora, sa z nami w naszym czasie i przestrzeni :)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez olgaannahm Wt, 8 maja 2012, 11:57

Bardzo jestem ciekawa Twojej pracy. Szkoda, że nie zaczęłaś po kolei każdego etapu - rysunek, sankir itd.
Bo widzę, że robisz jasny sankir twarzy i ile dałaś już warstw rozjaśnień ? Żółtą ochrą?
Ta szkoła jest dużo jaśniejsza od ruskiej?
Robię ikonę tak jak zrobiłaś poprzednią tzn pigmenty z medium akrylowym. Powiem, że jednak mi nie odpowiada. :o Skończę ją, ale jestem niezadowolona. Wolę jednak jajeczko.. :dance:
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Szara Wt, 8 maja 2012, 13:43

:hmm: Evagelia, miałam na myśli zapis świata świętych - tzn.świata innego niż nasz. Nie wyraziłam się jasno.

Również jestem ciekawa Twojej pracy.
Ostatnio edytowano So, 11 stycznia 2014, 17:48 przez Szara, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Szara
 
Posty: 8
Dołączył(a): N, 8 maja 2011, 20:21
Lokalizacja: Mazowsze

Postprzez Waldemar Jarosz Wt, 8 maja 2012, 15:22

Laska ?
Przecież w drugiej trzyma ,,kościół". Wytłumacz mi proszę sens Twojej interpretacji.
Avatar użytkownika
Waldemar Jarosz
.
..
2...
3..

.
..
2...
3..
 
Posty: 1283
Dołączył(a): Wt, 17 sierpnia 2010, 08:30
Lokalizacja: Polska

Postprzez MPietak Wt, 8 maja 2012, 16:21

Waldemar Jarosz napisał(a):Zapowiada się nieźle. Tylko ta rączka trzymająca klucz jest za mała. Moim zdaniem oczywiście!

miałem podobne odczucie rano gdy zaglądałem zastanawiałem sie nawet czy o tym nie wspomnieć nie byłem pewien czy w tym dziale można.Ale zadałem sobie trudu i spinaczem zrobiłem pomiar wydawał sie dobry.Wrażenie jednak takie pozostało. ;)
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez Evagelia Wt, 8 maja 2012, 17:26

olgaannahm - ja rowniez wole tempere jajowa, ale sie dostosowuje, czasem wymagany jest akryl z roznych powodow. Nie zamierzam jednak pozostac tylko przy akrylu, zgodnie z potrzeba bede decydowac pomiedzy nimi. :) A Ty nic sie nie martw i tez pokaz swoja ikone, chocby nie byla skonczona :) Kolejna ikone pokaze od rysunku, Ty tez pokaz :)

Szara, nie wiem, moze sie nie rozumiemy, bo w w kosciele prawoslawnym nie ma dwoch swiatow, swiata Swietych i swiata nas ludzi, to wszystko jest jeden polaczony ze soba swiat, tylko moze nie kazdy sobie z tego zdaje sprawe :) Albo po prostu obie mamy to samo na mysli, ale sie nie mozemy zrozumiec :D

P.S hmm czy my sie znamy?? Patrzac na Twoja fotografie odnosze takie wrazenie, ale za nic nie moge skojarzyc skad i czy napewno .. :) W kazdym razie pozdrawiam :)

Waldemar- hmm a jaki tu sens?? W jednej trzyma kosciol a druga sie podpiera.. nie wiem czy trzeba tu dochodzic jakiegos glebszego sensu. :)

MPietak -jak skoncze ikone i dalej reka bedzie wywolywac takie wrazenie to ja powieksze ;)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Krakusia Wt, 8 maja 2012, 20:21

Dłoń jest dobra w proporcjach, brakuje tylko koniuszka zagiętego małego palca, który powinien być widoczny w tej perspektywie.
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Następna strona

cron