naga prawda...

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości

Postprzez Grzeczny So, 25 października 2014, 22:50

Współcześnie każdy robi to, co mu w duszy gra, ja nie lubię rzutników i coraz bardziej doceniam tradycyjny warsztat, moim zdaniem zupełnie wystarcza, żadnych sztuczek nie trzeba.
Ktoś inny może ich używać i nie ma sprawy.

Mnie osobiście nie podoba...

... gdy podciąga się współczesne problemy, pod sztukę dawną..., by następnie próbować dowodzić,
że oni tak jak my, więc my huzia i na łatwiznę..., bo w brew pozorom znam ludzi, którzy bez rzutnika / poddruku / zdjęcia / albo reprodukcji obrazu dawnego malarza do skopiowania, to ani be, ani me..., poza tym, gdyby tak było, to wszyscy malowali by równie dobrze, albo prawie wszyscy, a nie, że tylko 5% najlepszych, gdy reszta..., oj nie bardzo, nie bardzo, zresztą, niedługo uzupełnię na blogu info o tym - z wyborem linków - gdzie będzie sobie można zobaczyć jak to dawniej było, w większości przypadków..., bo na pewno nie tak, jak u Caravaggia, czy Ingresa. Zresztą, istnieje ponad 30 szkiców Ingresa z techniką kratek..., po co by mu były kratki, gdyby stosował optykę?
Po nic...
Avatar użytkownika
Grzeczny
 
Posty: 164
Dołączył(a): N, 13 listopada 2011, 17:16
Lokalizacja: Tczew

Postprzez zephyr7 N, 26 października 2014, 11:32

Według mnie, głównym zadaniem szkicu jest określenie na płótnie właściwych proporcji - malując "z głowy" często mamy tendencję do zmniejszania lub popełniania innych błędów kompozycyjnych.

Fotografia z kolei to mapa "waloru", to znaczy: mogę namalować "z głowy" wazon z różami, ale bez punktu odniesienia w postaci zdjęcia lub modelu, niemal na sto procent, wszystkie róże wylądują w jednej płaszczyźnie (nie będzie efektu, że jedne są bliżej, wystają, a inne są rozmyte w tle). Ja na przykład tak mam, że z braku doświadczenia popełniam często ten błąd.

Natomiast, wzorując się na zdjęciu - tak dobiorę kolory i kształty, że stosunkowo łatwo uzyskam głębie obrazu, bez kurczowego trzymania się szkicu...
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Poprzednia strona