CZY MOZNA MIEĆ MONOPOL NA "COŚ" W SZTUCE

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości

Postprzez Krakusia Wt, 27 listopada 2012, 17:57

"CZY MOZNA MIEĆ MONOPOL NA "COŚ" W SZTUCE ? "
oczywiście, że tak. Większość znanych artystów ma monopol na swoje dzieła. Nie można kopiować zdjęć i obrazów współczesnych artystów, chyba, że się ma od autorów zgodę.
Ja kilka razy prosiłam o zgodę fotografów i zawsze bez problemów ją otrzymałam (na piśmie), zatem wystarczy tylko chcieć i ładnie poprosić pokazując dotychczasową twórczość by wiedział komu na to pozwala.

Ochronie praw autorskich podlega także pomysł i rzekła bym, że pomysł jest bardziej strzeżony niż cokolwiek innego, bo dzięki temu pomysłowi autor dzieła jest rozpoznawalny i to jest jak podpis, jak linie papilarne.

Przykład czerwonego londyńskiego autobusu na czarno/białym tle miasta. Każdy może czerwony autobus namalować czy sfotografować, ale nikomu nie wolno umieścić go nawet na innym ale cz/białym tle i publikować czy sprzedawać. I o to tutaj chodzi.
Tutaj link:
http://fotoblogia.pl/2012/01/28/wygrany ... na-zdjecie
lub tu:
http://www.swiatobrazu.pl/nie-rob-zdjec ... 25642.html
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Magdalena Sciezynska Wt, 27 listopada 2012, 18:09

NIE ZROZUMIELIŚMY SIĘ, strachy na wróble sa od wieków ustawiane na polach i malowane przez wielu artystów , kazdy to robi inaczej, a kto namalował strach pierwszy .... :D
nie chodzi o podglądanie i kopiowanie podobne bardziej czy mniej , ani o kradzież pomysłu.
bo to tak jakbyś Halinka nie mogła malować aniołów, kobiet ze skrzydłami......... bo to juz było, bo ktoś to juz malował . To niie mozna by było malować martwej natury , jabłka na stole ....... bo , ktoś to juz malował ...

to nie oto chodzi
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez Krakusia Wt, 27 listopada 2012, 18:37

Lamka napisał(a):NIE ZROZUMIELIŚMY SIĘ, strachy na wróble sa od wieków ustawiane na polach i malowane przez wielu artystów , kazdy to robi inaczej, a kto namalował strach pierwszy .... :D
nie chodzi o podglądanie i kopiowanie podobne bardziej czy mniej , ani o kradzież pomysłu.
bo to tak jakbyś Halinka nie mogła malować aniołów, kobiet ze skrzydłami......... bo to juz było, bo ktoś to juz malował . To niie mozna by było malować martwej natury , jabłka na stole ....... bo , ktoś to juz malował ...

to nie oto chodzi

No chyba faktycznie nie możemy sie zrozumieć :) Strachy może malować każdy, jak i anioły i inne tematy. W przypadku strachów chodzi o to, że pan Kohut maluje je specyficznie: są one jedynymi i jakby uczłowieczonymi postaciami na obrazie. Przed nim chyba nikt tak nie robił, ale może się mylę, bo strachy mnie nie interesują i może mi coś umknęło.

Mój kolega (znany Polski artysta, nie podam nazwiska) pisał mi, że ma oddać sprawę do sądu, bo bardzo specyficznie maluje kobiety i jest przez to rozpoznawalny (i kupowany) w świecie. Oczywiście ma już naśladowców.

Dlatego warto podpisywać obrazy datami i dokumentować ich powstawanie, by móc się bronić w sądzie. Takich spraw będzie coraz więcej.
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Krysia karo konin Wt, 27 listopada 2012, 18:53

A co powiecie o tym.Po prawo moja praca.Pewnego pięknego dnia patrzę,a na Fb moja praca.I co?
Poczułam się jakoś głupio.
kopia.jpg
kopia.jpg (89.39 KiB) Przeglądane 7379 razy
Krysia karo konin
 

Postprzez Magdalena Sciezynska Wt, 27 listopada 2012, 18:55

to jest ewidentne rznięcie, ddziwie się że tacy sie nie boją, ale w ogóle po co to robią ..?
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez Zibelius Wt, 27 listopada 2012, 18:58

Bo nie mają własnych pomysłów i myślą że, MOŻE SIĘ UDA I KTOŚ NIE ZAUWAŻY.
Zibelius
 

Postprzez zephyr7 Wt, 27 listopada 2012, 19:02

Hm.. Osobiście uważam, że prawo autorskie niszczy twórczość rozumianą jako twórczość "w ogóle". Jeśli skopiuję czyjś obraz, będę autorem swojej pracy, co nie znaczy że autorem obrazu. Uważam że karane powinno być uznawanie czyjejś pracy jako swojej. Jeśłi zaznaczę, że jest to reprodukcja - powinienem mieć prawo malować i sprzedawać, co mi się podoba. To już kwestia indywidualnej uczciwości...
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Zibelius Wt, 27 listopada 2012, 19:07

A co nie da się ustawić własnej martwej natury,nie da się mieć modela osobistego,pejzaży jest za mało na świecie. :)Zresztą jak ktoś skopiuje np.Rembrandta to i tak ośmieszy się na 100% :)
Ostatnio edytowano Wt, 27 listopada 2012, 19:09 przez Zibelius, łącznie edytowano 1 raz
Zibelius
 

Postprzez Krysia karo konin Wt, 27 listopada 2012, 19:08

Tak w ogóle,pani malarka,która zrobiła tę kopię,mieszka we Francji.
Magda,pytasz po co?
Po to,żeby zebrać na FB ponad 50 "lajków",i tyleż dobrych komentarzy,że super kompozycja,wspaniały pomysł i och i ach.
To mało?
Nie ma swoich pomysłów,to sobie szuka i maluje.
Podobna była historia z obrazem ,gdzie namalowałam autoportret jako kartę:Krysia Karo.tylko twarz ktoś zmienił.
Ale przecież nie będę traciła czasu i energii na procesy sądowe.
Krysia karo konin
 

Postprzez Jagoda Wt, 27 listopada 2012, 19:09

Tak, z 80% plagiatu , to widać gołym okiem. Ludzie zrzynają na potęgę. Widziałam kobiety malowane w charakterystyczny sposób na stronie pewnej malarki, jakież było moje zdziwienie , jak lekko zmodyfikowane zobaczyłam u innej, znanej mi artystki, widziałam obrazy, ewidentnie skopiowane postaci z komiksów ....tak się dzieje, gdyby chociaż autor takiego "dzieła" podpisał "wg. ......danego artysty " , ale tak nie jest, podpisane jest nazwiskiem osoby kopiującej.
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Poprzednia stronaNastępna strona

cron