czy przemoc w sztuce

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości

Postprzez Magdalena Sciezynska Śr, 15 grudnia 2010, 02:27

rodzi przemoc w zyciu?
sztuka musi szokować, ale jeśli szokuje czy jest to zdrowe ?
wypruwane flaki dzieciom ? gdzie jest granica?
jak sie do takiej sztuki odnosicie?
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez Galandir Śr, 15 grudnia 2010, 02:33

odniósłbym sie gdybym wiedział o jakiego artyste chodzi :)
Avatar użytkownika
Galandir
 
Posty: 729
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 22:07

Postprzez Magdalena Sciezynska Śr, 15 grudnia 2010, 02:58

np artysci tworzacy jak nasz Jontek ( ja juz sie przyzwyczaiłam i mnie to nie szokuje a innych?)
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez Irranea Blathin Pt, 17 grudnia 2010, 02:09

nie sądzę, żeby przemoc w sztuce rodziła przemoc w życiu. obejrzałam sobie prace tego jontka i... większość bardzo trafia w mój gust estetyczny. po prostu lubię takie prace. lubię klimat wypruwanych niby to flaków, ręka, noga, mózg na ścianie. jakieś zombie, czy potworki. lubię to. i nie, to żebym była jakoś agresywna. ten, kto mnie zna, powie, że jestem nadzwyczaj spokojna i poukładana. ;] po prostu niektórzy mają dziwny gust, ot co. ;)
Avatar użytkownika
Irranea Blathin
1...
..

1...
..
 
Posty: 497
Dołączył(a): Cz, 11 listopada 2010, 02:00

Postprzez columb26 So, 12 marca 2011, 17:06

"Saturn pożerający swe dzieci" Francisco Goya
saturn_300.jpg
saturn_300.jpg (22.7 KiB) Przeglądane 9923 razy

Co o tym sądzicie??? Najciekawsze jest to że obraz ten wisiał w jadalni artysty.
Avatar użytkownika
columb26
 
Posty: 613
Dołączył(a): Wt, 23 listopada 2010, 19:15

Postprzez Jagoda So, 12 marca 2011, 17:27

Cóż, nie trafia w mój gust, nie lubię tego typu sztuki .
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez columb26 So, 12 marca 2011, 19:08

Moim zdaniem przemoc w świecie rodzi przemoc w sztuce. O to przecież chodzi o malowanie tego co czujemy tak?
Fransisco Goya najpierw malował tematykę sakralną, dopiero w czasie rewolucji francuskiej i jej ekspansjii do Europy Goya postanowił dać świadecto prawdzie. Jak postrzegał świat tak go malował....
Avatar użytkownika
columb26
 
Posty: 613
Dołączył(a): Wt, 23 listopada 2010, 19:15

Postprzez MPietak So, 12 marca 2011, 19:12

całkiem sporo przemocy można spotkać właśnie w obrazach o tematyce religijnej (irońnio)
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez columb26 So, 12 marca 2011, 19:25

Zgadza się MPietak ale między tematyką sakralną a religijną jest pewna różnica. Religiom zawsze towarzyszyła przomoc i bedzie towarzyszyć nam do końca świata. Ale wojny powodują w nas jakieś głebsze przemyślenia szczególnie gdy jesteśmy jej naocznym świadkami. "Pasja" ile kontrowersji wywołał ten film przez swoją brutalność? Widz stanoł oko w oko z wydarzeniami o których wiele słyszał, a w których nie uczestniczył. Poprzez film mógł zobaczyć jak to wszystko wyglądało, a kto wie czy nie wyglądało to jeszcze bardziej brutalnie??
A religia zawsze była powodem wielu konkliktów tak było jest i bedzie....

W obrazach o tematyce sakralnej istniej często przemoc ale jest ujęta w sposób bardzo wyważony.
Avatar użytkownika
columb26
 
Posty: 613
Dołączył(a): Wt, 23 listopada 2010, 19:15

Postprzez MPietak So, 12 marca 2011, 20:06

[quote="columb26"]Zgadza się MPietak ale między tematyką sakralną a religijną jest pewna różnica.quote]
Skoro odniosłeś się do mnie to podziele się własnym zdaniem i nie koniecznie popularnym.Kościół w walce o wiernych posuwał się w historii do kłamstw.Nie podam przykładu gdzie i w jakiej wsi w kościele do dzis wisi obraz kłamliwy z najniższych pobudek powstały.Dziś jego treść nie ma znaczenia ludzie czytają generalnie nie są Głupi.Pokrótce obraz praedstawia Żydów sposobiących się do swojego święta{ pashe}Zakłamaniem i wierutną banialuką było wmawianie ciemnogrodowi przez całe pokolenia,że Żydzi do macy używają krwi niemowlaka.Łatwo sobie wyobrazić co takie postrzeganie niosło za sobą.Przez całe stulecia kościół podsycał antysemityzm ksenofobie i nienawiść do innych.Dobrze że wydano ksiązke Grosa to w jaki sposób zachowywali sie ludzie w czasie wojny jest najlepszym dowodem,do czego prowadzi wprost Głupota i chęć sprawowania władzy dusz opartej na kłamstwie.Sztuka może szokować Wykorzystywanie sztuki do niecnych celów to zupełnie inna bajka.Rozgadałem sie jak zwykle to chyba starość :D Co do pasji to doskonale wpisuje się w obraz pielęgnowanj nienawiści.Oziś papierz w swojej encyklice stwierdzaże za śmierś Chrystusa nie odpowiada naród Żydowski. Trzeba było 2000lat jak na kościół podobno to mało :lol:
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Następna strona