Prośba do Forumowiczów

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości

Postprzez Jagoda So, 19 maja 2012, 19:59

No tak, jest problem z tym Gabrielem, tak jak pisze Indygo, ciężko znależć , bo powszechnie nie występuje w zbroi...tu Eva ma rację też ( Eva, a o co ja bym miała być urażona :) )....po konsultacji z facetem , maluję "zwykłego" Gabriela, tylko ma być cała postać ...no takie wizerunki to mam , będzie to raczej obrazek , malowany akrylami i nakładany szlagmetal, na pisanie ikony za mało czasu i cierpliwości :)
Archanioł Michał jest w zbroi, bez problemu można go znaleźć, mam album "IKONY" i pięknie jest przedstawiony...a swoją drogą to nie wiem czemu facet chciał "w zbroi" :)
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Evagelia So, 19 maja 2012, 21:29

Indygo owszem, tylko ze ja napisalam 'nigdy w ikonografii', ale ze tez nie bede zaprzeczac podanemu przez Ciebie opisowi, poniewaz go nie znam :) Po prostu jak dla mnie ikony nie mozna oddzielic od chrzescijanstwa, dlatego zawarcie w niej elementow dotyczacych wprawdzie tej samej postaci, ale pochodzacych z innych wiar jest niedozwolone. Ikona jest zwiazana wlasnie z chrzescijanstwem a to jak widza ta sama postac inne wiary nie moze miec wplywu na jej wyglad.. no chyba ze to bedzie ikona innego wyznania? Ostatecznie nie wiem jakiej wiary jest opis podany przez Ciebie, ale bez wzgledu na to po prostu proponowalam ostroznosc bo w ikonografii jednak w ten sposob nie byl i nie jest ukazywany Archaniol Gabriel.

Jagoda, ten problem to nie problem, tylko male nieprozumienie, moze nie byc wcale ikony ukazujacej Archaniola Gabriela w zbroi, dlatego nie mozna takiej znalezc, to jednak o czyms swiadczy. Ikona to jedno a obrazy i ilustracje i poglad innych wiar to drugie. :)
A swoja droga to mysle, ze temu Panu pewnie utkwil obraz moze Archaniola Michala wlasnie, ale nie przywiazal wagi do podpisu i zapamietal, ze tak mu sie podobalo i pozniej sobie zazyczyl Gabriela :) Wazne, ze sama przynajmniej juz wiesz co ostatecznie bedziesz robic. Powodzenia i czekamy na rezultat! :)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Indygo N, 20 maja 2012, 07:34

Evo, czy ja napisałam gdzieś, że istnieją ikony z wizerunkiem Gabriela w zbroi?
Spójrz trochę szerzej. Ikony, to nie jedyne przedstawienia aniołów. Samo słowo ikonografia też ograniczasz wyłącznie do ikon, a przecież ma także inne znaczenie. Ikonografia, to dla mnie, przede wszystkim symbolika i interpretacja obrazów, sztuki w ogóle, a dopiero potem ikony.

Jest ogromna ilośc wizerunków Gabriela, ale prawie zupełnie nie ma takich gdzie byłby w zbroi. To co znalazłam, to bardzo mizerne znalezisko. W sumie 5 rzeźb i kilka kart tarota w różnym stylu. Oczywiście można powiedziec, że tylko tyle jest w internecie , a w realu coś by się jeszcze znalazło.
Może tak, może... a najpewniej nie.

Zresztą, jeśli o mnie chodzi, to w ogóle nie ma problemu, bo jeżeli facet upierałby się przy zbroi, to wystarczy wziąc jej wzór z Michała, byle cały obraz utrzymac w jednym stylu. Resztę postaci oprzec na słownym opisie, których jest mnóstwo, lub np obrazie Rafaela. No ale, jak wiadomo, już się nie upiera.

Co do wyznania....Nie wiem jakiego wyznania jest klient Jagody i czy w ogóle ma to jakieś znaczenie. Zupełnie nie potrzebowałam tego do poszukiwań. To problem Jagody, czy obraz ma byc ikoną, pseudoikoną, nieikoną, wizerunkiem chrześcijańskim, czy może będzie malowac dla Turka i czy w ogóle musi się trzymac jakichś ram.
Indygo
 

Postprzez Evagelia N, 20 maja 2012, 11:22

Przy okazji pytania Jagody ciekawa dyskusja sie wywiazala :) Podsumowujac tylko moge napisac, ze Indygo wiem z czego wynika nasze niezrozumienie- mamy rozne podejscie do ikon. Ty bylabys sklonna dostosowac ikone do zyczenia klienta a ja nie, jezeli nigdzie nie znajduje przyzwolenia na taka forme ukazania w ikonie, o jaka prosi klient.
Jagoda napisala w swojej prosbie, ze chcialaby namalowac ikone, albo cos na podobizne ikony i tego sie trzymalam w odpowiedziach, wiec rzeczywiscie nie wychodze po za tematyke ikon w tej kwestii. A to na co sie decyduje Jagoda to rzecz oczywista zalezy od jej wlasnego podejscia do tego tematu. :) Dzieki za mila wymiane pogladow.
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Jagoda N, 20 maja 2012, 12:30

Koleżanki, poczytałam Wasze wypowiedzi, bardzo ciekawe, nie jestem dobra w tym temacie więc głosu nie będę zabierać. Mój klient jest katolikiem , pewnie było tak ,że faktycznie widział w zbroi Św. Michała i może nawet nie doczytał ,że to nie Gabriel :) ....ale mniejsza o to , Pan zadowolony z tego co zrobiłam.
Oto rezultat mojej pracy, bardzo szybkiej....żadna to ikona , obrazek religijny przypominający ikonę.
Zdjęcie robione w ogrodzie , ale wyszło nie bardzo, taki to ze mnie fotograf ;)

P1050538.JPG
P1050538.JPG (311.9 KiB) Przeglądane 3054 razy
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Evagelia N, 20 maja 2012, 13:32

:ok: Bardzo ladnie :)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez MPietak N, 20 maja 2012, 14:24

Jagoda napisał(a):, Pan zadowolony z tego co zrobiłam.
Oto rezultat mojej pracy, bardzo szybkiej....żadna to ikona , obrazek religijny przypominający ikonę.
]

Nie mógł nie być zadowolonym chciał Gabriela to go ma a jeśli się już ktoś decyduje by miec taki obrazek jak mówisz obrasta on z czasem w sentymentalny odbiór.Nie chciał przecież widoczku miał skonkretyzowaną potrzebę posiadania własnie Gabriela a nie jakiegoś innego z grona świetych.Coś pewnie sobie z tym obrazkiem mniema. :hmm: Dobrze Ci wychodza postacie nie wiem czemu od nich stronisz :brawo:
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez Jagoda N, 20 maja 2012, 15:22

Dzięki za przychylne opinie...Pan chciał konkretnie Gabriela, to ma :)
Marku, co do malowania postaci, to może i coś tam wychodzi, ale to nie moja bajka i sporadycznie w nią wchodzę , jak nie ma do czegoś chęci, to nic nie poradzisz ;)
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Indygo N, 20 maja 2012, 15:37

Evagelia napisał(a):....Ty bylabys sklonna dostosowac ikone do zyczenia klienta a ja nie, jezeli nigdzie nie znajduje przyzwolenia na taka forme ukazania w ikonie, o jaka prosi klient.

Zdecydowanie nie.
Nie byłabym skłonna dopasowac się do życzenia klienta, nie gdyby chciał prawdziwą ikonę. Nie nagięłabym zasad pisania ikon. Jeśli chciałby ikonę, negocjowałabym , jak Jagoda.
Natomiast nie uważam, że Gabriela można namalowac jedynie jako ikonę. To że zazwyczaj nie jest malowany w zbroi, nie oznacza, że nie można go tak przedstawic. Tym bardziej, że zupełnie dobrze mogę go sobie wyobrazic w rynsztunku bojowym, w momencie zsyłania ognia na Sodomę czy zamieniania żony Lota w słup soli. W takiej sytuacji zbroja byłaby całkiem na miejscu, moim zdaniem.
Indygo
 

Postprzez olgaannahm Pn, 21 maja 2012, 15:06

Ładnie Ci wyszedł ten Gabriel , podoba mi się :ok:
Ale ze zbroi zrezygnowalaś?
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Poprzednia strona

cron