Prośba do Forumowiczów

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości

Postprzez Jagoda Pt, 18 maja 2012, 11:18

Kochani, mam do Was prośbę , mam na "wczoraj" zrobić ikonkę (coś na podobiznę ikony) na której ma być Archanioł Gabriel w zbroi....i nigdzie nie mogę takiego znaleźć.
Może ktoś z Was ma taki obrazek, bardzo proszę o fotkę ??????????
szukałam w necie, ale nic mi nie pasuje, nie ma nic konkretnego
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Evagelia Pt, 18 maja 2012, 15:37

A moze to Archaniol Michal mial byc??? :)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Indygo Pt, 18 maja 2012, 20:35

Jagoda napisał(a):.... Archanioł Gabriel w zbroi....i nigdzie nie mogę takiego znaleźć.

Gabriel w zbroi.....są ale rzeźby. Znalazłam słowny opis :
Archanioł Gabriel posłaniec Boga, odziany jest jako wojownik na niebie, gotów do walki, kiedy brakuje słów. Archanioł Gabriel nosi pełen garnitur ciężkiej zbroi płytowej uzupełniony ozdobnymi tassetami, owinięty tkaniną wokół klatki piersiowej. Jedna ręka trzyma berło z ostrzem w kształcie półksiężyca na czele, a druga dzierży ognisty miecz. Ma masywne, majestatyczne skrzydła na plecach, widoczne, ale nie otwarte.

gabriel.png
*
Czy ta rzeźba odpowiada opisowi ? :hmm:





.
Archangel-Gabriel.jpg
**




.
*thefind.com
**store.higherheart.
Indygo
 

Postprzez jola Pt, 18 maja 2012, 21:58

Indygo, Ja w imieniu Jagody chciałam Ci podziękować, za obydwa anioły -powiadomiłam ją telefonicznie że byłaś tak uprzejma i je znalazłaś, Jagoda nie może aniołów zobaczyć, ponieważ nie ma dziś internetu i nie wiadomo dlaczego -może jutro uda się jej coś dowiedzieć w sprawie internetu
jola
...
2..
2.
2...

...
2..
2.
2...
 
Posty: 1947
Dołączył(a): N, 12 września 2010, 22:15

Postprzez Jagoda Pt, 18 maja 2012, 22:50

Już jestem, udało mi się odpalić kompa i ....rzucili internet :dance:
Indygo , bardzo dziękuję , piękny ten anioł z rozwiniętymi skrzydłami, myślę ,że z jego wizerunku skorzystam...jeszcze raz serdeczne dzięki :-* :-*
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Evagelia Pt, 18 maja 2012, 23:23

Ale chwila, bo ja czegos nie rozumiem.. Archaniol Gabriel jest mezczyzna czy kobieta?? Bo ta rzezba z rozwinietymi skrzydlami to wskazuje na to, ze jednak kobieta??

P.S w ikonografii to raczej Archaniol Michal a nie Gabriel jest ukazywany w zbroi :)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Indygo So, 19 maja 2012, 06:57

.....anioły nie mają płci. Twierdzenie iż są rodzaju męskiego (względnie żeńskiego) jest uważane przez kościół za jedną z gorszych herezji. Jak ten dogmat ma się do faktu iż wszystkie "znane" anioły mają męskie imiona typu gabriel, etc... / *

W naszych wyobrażeniach religijnych znane są postacie, których płeć nie jest określona. Przyjrzyjmy się w kościołach wyobrażeniom aniołów. Są takie, którym z imienia przypisana jest już płeć np. Gabriel. Putto, przypominające małego Amora, zazwyczaj są chłopcami. Natomiast konia z rzędem temu kto określi jednoznacznie płeć anioła przeprowadzającego dziecko przez kładkę, anioła stojącego u boku ołtarza. Na obrazach, czy rzeźbach są one proporcjonalnie zbudowane, poważne, mają twarze o delikatnych rysach i piękne włosy. Mogliby to być piękni młodzieńcy, gdyby nie ten rys dostojności połączony z kobiecą miękkością . Mogłyby to być piękne kobiety, gdyby nie brak jednoznacznej linii ciała./**

Aniołowie, kto jesteście? Wcześnie uszczęśliwieni, ulubieńcy stworzenia, grzbiety gór, jutrzenkowe krawędzie wszelkiego początku, pyłki kwitnącej boskości, przeguby światła, galerie, schody, trony, przestrzenie istności, tarcze z rozkoszy, fermenty burzliwej ekstazy, i nagle, odosobnione lustra, które swą piękność zniknioną na nowo wchłaniają w swe własne oblicza (R. M. Rilke, Elegie duinejskie )./*
Aniołów jako hermafrodytyczne postaci zaczęto przedstawiać mniej więcej w okresie Soboru Laodycejskiego (IV wiek). Wtedy też otrzymali, na podobieństwo starożytnej ikonografii Nike, Wiktorii i żałobnych geniuszy grecko-rzymskich, skrzydła, długie białe szaty i twarz ni to kobiety, ni mężczyzny.../*




ArchangelGabrielPrint.jpg
***

- ten wizerunek, to karta tarota z wyobrażeniem Archanioła Gabriela, ale moim zdaniem, bardzo ładna i chyba inspirująca ;) ...I pasuje do opisu słownego....



Jagoda napisał(a):Indygo ,...... piękny ten anioł z rozwiniętymi skrzydłami, myślę ,że z jego wizerunku skorzystam...


:)


jola napisał(a):Indygo, Ja w imieniu Jagody .....

:) dzięki za info



.
*racjonalista.pl
**nowy.tezeusz.pl
***store.higherheart.
Indygo
 

Postprzez Jagoda So, 19 maja 2012, 10:48

Eva, ja nie znam się tak bardzo na aniołach, archanioła Michała to bez problemu znalazłam , ale facet chce Gabriela w zbroi stąd moja prośba. Bardzo dziękuję Tobie i Indygo za pomoc, odzew na moje "wołanie pomocy" :) ....może w przyszłości się odwdzięczę :)
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Evagelia So, 19 maja 2012, 14:14

Indygo, dzieki za wyczerpujacy opis..

Jagoda - Dzis zapytalam o interesujaca Ciebie kwestie w szkole i .. Archaniola Gabriela nie ukazuje sie w zbroi, jedynie przy Archaniele Michale jest wybor szaty, albo zbroja..

Ponadto z calym szacunkiem dla Indygo, ale nie do konca wiem skad sie wzial ten opis o polksiezycu i mieczu, nie kwestionuje go, niemniej jednak w ikonografii w ten sposob nigdy Archaniol Gabriel nie jest tak ukazywany i tych przedmiotow raczej nie trzyma.. Oczywiscie Jagoda zrobisz jak chcesz :)A moze zapytaj faceta czy moze mu sie pomylilo moze i chcial ikone Archaniola Michala a nie Gabriela?? Ja osobiscie malowania Archaniola Garbriela w zbroi i z polksiezycem i mieczem bym sie nie podjela, z mieczem to bardziej wlasnie Archaniol Michal.. Akurat w kwestii ikon klient to nie do konca nasz Pan.. moze mu powiedz, ze tak sie nie ukazuje i tyle.. Rownie dobrze jak sie juz uprzesz to lepiej chyba"pozyczyc" zbroje od jakiegos innego Swietego i wtedy ta przynajmniej bedzie bardziej ikonowa.. a niech trzyma w rekach to co trzyma tradycyjnie na ikonach? Chociaz ja i tak bym sie bala, ze mogloby to byc zbyt duzym nagieciem.. raczej bylabym ostrozna.. Mam nadzieje, ze Cie nie uraze to wypowiedzia.. Powodzenia..:)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Indygo So, 19 maja 2012, 17:47

Evagelia napisał(a): ....Ponadto z calym szacunkiem dla Indygo, ale nie do konca wiem skad sie wzial ten opis o polksiezycu i mieczu, nie kwestionuje go, niemniej jednak w ikonografii w ten sposob nigdy Archaniol Gabriel nie jest tak ukazywany i tych przedmiotow raczej nie trzyma..


Z tym nigdy, to dośc względne jak widac po przykładach powyżej.
Gabriel nie jest przypisany wyłącznie do tradycji chrześcijańskiej, ale występuje także w judaizmie i islamie. Jest jednym z najwyższych rangą aniołów.
GABRIEL- Jest aniołem zwiastowania, zmartwychwstania, miłosierdzia, zemsty, śmierci i objawienia. W chrześcijaństwie obok Michała i Rafała /Rafaela/ jest jednym z trzech znanych z imienia aniołów Starego Testamentu. Jest również zwiastunem przyjścia na świat Zbawiciela. "[...]Bóg posłał anioła Gabriela do miasta galilejskiego, zwanego Nazaret" /Łk. 1, 26/. W Księdze Daniela /rozdz. 8/, Daniel pada na twarz przed Gabrielem, który tłumaczy mu znaczenia wizji barana i kozła. Anielskie imię Gabriel występuje także w wielu innych świętych pismach. Mahomet twierdził, że to właśnie Gabriel (Dżibril), anioł wyposażony w "140 par skrzydeł", podyktował mu, sura po surze, cały Koran. W tradycji islamu Gabriel jest duchem prawdy. Według legendy żydowskiej Gabriel był aniołem, który z rozkazu Boga zniszczył grzeszne miasta (między innymi Sodomę i Gomorę). Według Talmudu /Sanhedryn 95b/, to właśnie Gabriel rozgromił wojska Sennacheryba "za pomocą naostrzonej kosy, przygotowanej w dniu Stwo rzenia". W Talmudzie Gabriel jest także aniołem, który powstrzymał Waszti przed zjawieniem się nago na uczcie wyprawionej przez króla Ahaszwerosza, dzięki czemu zamiast niej królową została Estera. Kabaliści utożsamiają Gabriela z "mężem w białych szatach".
Zgodnie z sądowymi zeznaniami Joanny d'Arc, to Gabriel natchnął ją, aby wyruszyła z odsieczą królowi Francji. W bliższych nam czasach Gabriel miał się uka zać J.J. Rappowi, założycielowi sekty harmonistów, oraz pozostawić odcisk swojej stopy na wapiennej płycie przechowywanej w rezydencji Maclure-Owena w New Harmony w stanie Indiana. Jest przedstawiany na wielu obrazach w scenie zwiastowania Maryii, jednak poetyckie opisy tego wydarzenia należą do rzadkości. Jednym z nielicznych jest wiersz XVII-wiecznego angielskiego poety Richarda Crashawa, zatytułowany Steps to the Temple /nigdy nie został wydany w j. polskim/. /*



Masz oczywiście rację, że nie bywa przedstawiany w zbroi, stąd poszukiwania Jagody. Gdyby to był powszechny wizerunek Gabriela, Jagoda nie prosiłaby o pomoc.

O aniołach pisze zajmująco Maja Lidia Kossakowska w "Siewcy wiatru" Chociaż ...czy o aniołach? Właściwie , to o nas, ludziach.



.
*interia.pl i salontajemnic.wordpress.com
Indygo
 

Następna strona

cron