? Czy wolno portretowac bez wiedzy obiektu?

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 34 gości

Postprzez Iwona So, 2 kwietnia 2011, 12:10

Mam kolejne pytanie. Czy można sportretować kogoś bez jego wiedzy i ewentualnie jeszcze sprzedać ten portret? Nie są to osoby medialne, ale znane w pewnym kręgu, są bohaterami pewnej książki.
Avatar użytkownika
Iwona
2.

2.
 
Posty: 250
Dołączył(a): Cz, 3 czerwca 2010, 15:42

Postprzez Beata So, 2 kwietnia 2011, 12:18

Iwona napisał(a):Mam kolejne pytanie. Czy można sportretować kogoś bez jego wiedzy i ewentualnie jeszcze sprzedać ten portret? Nie są to osoby medialne, ale znane w pewnym kręgu, są bohaterami pewnej książki.


Z tego co mi wiadomo, możesz namalować i powiesić sobie w domu :) Sprzedać nie wolno i to bez względu czy osoba medialna czy nie. Chyba, ze masz pozwolenie od osoby którą malujesz.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Iwona So, 2 kwietnia 2011, 20:06

Dzięki Beatko za odpowiedź :-* , a czy można te prace pokazać na jakiejś ze stron artystycznych np. tutaj?
Avatar użytkownika
Iwona
2.

2.
 
Posty: 250
Dołączył(a): Cz, 3 czerwca 2010, 15:42

Postprzez rudiart So, 2 kwietnia 2011, 21:04

Powiem Ci że "zabiłaś klina", zastanawiam się poważnie ale wydaje mi się ze jezeli zamieścisz stosowny komentarz...
zobaczymy co powiedzą inni ;)
Czasem publikuje sie fotki z pleneru np. i pisze sie że obok mnie jest mój przyjaciel , malarz "Franek Iksiński" to wszystko jest OK... a może się mylę :hmm:
Avatar użytkownika
rudiart
1...

1...
 
Posty: 428
Dołączył(a): So, 26 lutego 2011, 10:38

Postprzez joanpolkosnik Pt, 8 listopada 2013, 13:50

A tak się zastanawiam, jak to jest z portretowaniem znanych osobistości? Masa jest takich obrazów, gdzie widzimy np. Marylin albo współczesnych nam muzyków.. malowane najprawdopodobniej ze zdjęć wyszukanych w google. I artyści z powodzeniem takie obrazy sprzedają..
joanpolkosnik
 
Posty: 118
Dołączył(a): N, 7 kwietnia 2013, 11:19

Postprzez Beata Pt, 8 listopada 2013, 15:52

Masz rację dużo tego. Sądzę, że większość gwiazd nie robi z tego problemu. Mają świadomość, że są osobami medialnymi i czym więcej się o nich pisze i mówi tym są bardziej znane i rozpoznawalne. Czyli darmowa reklama. Wszystko jest dobrze do momentu póki ktoś nie urazi i nie naruszy dobrego imienia. Zawsze trzeba mieć na uwadze, ze ktoś może sobie nie życzyć, aby „zarządzano” jego wizerunkiem, upubliczniano go a tym bardziej czerpano z tego korzyści majątkowe. Gdyby wszystkie osoby medialne miały się tym przejmować to więzienia byłyby pełne paparazzi. Sądzę, że inaczej należy rozpatrywać, gdy ktoś maluje dla siebie daną gwiazdę lub dla kogoś znajomego, kto lubi. Fan chce mieć wizerunek a artysta szanuje fanów, ponieważ dzięki nim istnieje i niema problemu. Inna sytuacja, gdy ktoś zaczyna malować/rysować czysto zarobkowo na akord. W dwóch słowach. Śliski grunt. Nikt nie jest w stanie powiedzieć czy wolno i kiedy wolno. Najlepiej byłoby pytać o zgodę portretowanych.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Magdalena Sciezynska Pt, 8 listopada 2013, 16:07

prawnie wyglada to tak, że jesli jest impreza jakakolwiek w której X bierze udział nie ma żadnego prawa zabraniać publikacji w mediach , ale jesli jest na fotce sam X może zabronić publikacji
Jesli jest fotka z ulicy - patrz. wyżej , ale jesli jest to fotka z terenu prywatnego, zabronione


Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Ustawa przewiduje w tym zakresie jednak wyjątki sprowadzające się do tego, że w pewnych sytuacjach nie jest potrzebne uzyskanie w/w zezwolenia. Jak wynika z treści art. 81 ust. 2 pkt 2, zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, ulica, krajobraz, publiczna impreza.
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51


cron