szlagmetal

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości

Postprzez muszka111 So, 11 stycznia 2014, 00:18

Szlagmetal ma to do siebie, że zawsze się marszczy tak więc szału nie ma...mnie się podoba bo jakoś nie lubię równych wymuskanych powierzchni...jak przejdę na złoto to się będę martwić jak będzie wychodziło gładkie...

na razie chcę poeksperymentować ze srebrem płatkowym laserunkowanym kolorowymi lakierami...już się nie mogę doczekać rezultatu.... :D
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez zephyr7 N, 12 stycznia 2014, 21:03

Sznurko, pierwsze złoty za płoty :D

Szlagmetal jest wredny, musisz jeszcze wiedzieć, że:

- Nie wolno go zbyt bardzo "polerować", bo zostają ślady (jak na Twojej ikonie, z lewej strony)

- nie wolno go dotykać palcami, bo po kilku tygodniach wyjdą plamy

- trzeba pilnować, żeby nie miał kontaktu z wodą (np. przy werniksowaniu, niektóre werniksy powodują patynowanie szlagmetalu)

Przyznam się, że długo walczyłem z mikstionem olejnym - i powiem, że w początkach przygody z ikonami, lepiej wybrać mikstion akrylowy i dodać do niego do ok. 30% wody. Kładzenie wymaga kilku prób, ale da się ze zwykłego szlagmetalu wydobyć piękny, lustrzany połysk.

Mówią że największą wadą mikstionu akrylowego są ślady pędzla, które po nim zostają. Mikstion olejny "rozlewa się" i schnie równą, piękną taflą. Ma jednak dwie poważne wady: wymaga zaszelakowania powierzchni - a szelak niemal zawsze zostawia takie same lub głębsze ślady, co mikstion akrylowy. Trzeba go odpowiednio rozcieńczyć i kłaść warstwami, pamiętając żeby poprzednie dokładnie wyschły. Czyli: będziemy mieli ślady pędzla od szelaku i ślady pędzla od mikstionu. W dodatku, możemy łatwo "utopić" złocenie, jeśli położymy szlagmetal za wcześnie. Niemal zawsze do informacji podanej na opakowaniu trzeba dodać godzinę.

No i jeszcze: jeśli ktoś mieszka np. w bloku i nie ma dużej, przestronnej pracowni - mikstion olejny złapie każdy paproch, włos i kurz.

Jeśli ktoś się uprze i musi złocić na olej, powinien położyć 2-3 warstw szelaku (nie musi się koniecznie powierzchnia zabłyszczyć), wybrać mikstion 12 godzinny (najładniej się rozleje i stworzy wrażenie gładkiej powierzchni) i kłaść mikstion obciętym szczeciniakiem.

----

Sznurko, nastęnym razem połóż mikstion nowym, płaskim, nylonowym pędzelkiem, sprawdzając pod światło gładkość nałożonej warstwy. Nakładaj mikstion równiutko, wolno, bez pośpiechu, nie zmieniaj co chwilę kierunku pędzla, bo zostawisz dziury i zgrubienia na powierzchni.

Szlagmetal weź na kartkę, dmuchnij (żeby się rozprostował) i zsuń go na złoconą powierzchnię. WIększy kawałek zawsze będzie się bardziej marszczył. Można podzielić go na dwa (po lewej i prawej stronie aureoli). Po położeniu, delikatnie dociśnij grubym, miękkim pędzelkiem i zostaw na godzinę. Dopiero potem "szlifuj" miękkim pędzelkiem do połysku.

powodzenia!

ps. gdzie można kupić przez net szlagmetal transferowy???
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez muszka111 N, 12 stycznia 2014, 22:53

ja mikstionu akrylowego nie rozcieńczam...maluję prawie suchym pędzlem...nie ma wody i nic mu się nie dzieje jak nawet dotykam lub rozcieram palcami...nigdy mi nie z czerniał ani nie zmienił koloru...
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez sznurka Pn, 13 stycznia 2014, 13:11

dzięki za wszystkie rady
niestety nie pamiętam czy dotykałam szlagmetal palcami... pewnie dotykałam znając mnie
jak jest z dotykaniem w rękawiczkach lateksowych np?
czyli nawet zaszelakowanie nie pomoże na to że dotykałam? i tak zmieni barwę?
sznurka
 
Posty: 23
Dołączył(a): So, 14 grudnia 2013, 10:06

Postprzez Jagoda Pn, 13 stycznia 2014, 13:25

zephyr7 napisał(a):Na szlagmetalu mojej pierwszej ikony pojawiły się plamy w kolorze kalafonii.

Co może być przyczyną powstawania takich plam i jak się ich pozbyć?

...szlagmetal najnormalniej , po czasie , zaczął się utleniać czyli rdzewieć , stąd plamy.
Są werniksy zabezpieczające, ale z tego co wiem, z różnym skutkiem.
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Beata Cz, 16 stycznia 2014, 10:59

zephyr7 napisał(a): a szelak niemal zawsze zostawia takie same lub głębsze ślady, co mikstion akrylowy. Trzeba go odpowiednio rozcieńczyć i kłaść warstwami, pamiętając żeby poprzednie dokładnie wyschły. Czyli: będziemy mieli ślady pędzla od szelaku i ślady pędzla od mikstionu.


Od szelaku ślady pędzla? Może masz zbyt gęsty albo jakiś stary i podeschnięty? Stosuję o składzie 25% żywicy pochodzenia zwierzęcego rozpuszczony w 1 litrze alkoholu. Jego konsystencja jest tak płynna, że chodzbym bardzo się starała to nie mam szans na uzyskanie śladów pędzla. To jest po prostu niemożliwe. Kładąc szelak muszę zerkać pod pewnym kątem gdzie go mam aby nie nakładać kilku warstw na siebie. On wręcz wnika w grunt. Dopiero druga warstwa szelaku nakładana po dobrym wysuszeniu pierwszej daje delikatną szklistą powłokę ale gdyby nie lekko żółtawy(trochę cieplejszy odcień gruntu)w miejscach gdzie go nałożymy to jest praktycznie niezauważalny. Z mikstionami jest trudniej i o ile z szelakiem każdy powinien poradzić sobie bez problemu to z mikstionami trzeba nabrać wprawy tak jak z nakładaniem złota a to wymaga czasu i doświadczenia. Nie od razu Rzym zbudowano ;)

zephyr7 napisał(a): ps. gdzie można kupić przez net szlagmetal transferowy???


Kupowałam tu http://www.art-konserwacja.pl/pozlotnictwo-37/ tylko nie pamiętam które zamawiałam :) Zerknę na pocztę może gdzieś mam zamówienie...


sznurka napisał(a):dzięki za wszystkie rady
niestety nie pamiętam czy dotykałam szlagmetal palcami... pewnie dotykałam znając mnie
jak jest z dotykaniem w rękawiczkach lateksowych np?
czyli nawet zaszelakowanie nie pomoże na to że dotykałam? i tak zmieni barwę?


Szelak pomoże i zabezpieczy przed czynnikami zewnętrznymi. Właśnie po to się go stosuje z tym, że zanim zabezpieczysz to musisz obchodzić się ze złoceniami bardzo ostrożnie np. nie dotykać palcami. Gdy już zabezpieczysz możesz spokojnie dotykać. Delikatna szklana powłoka chroni twoje złocenie przed wilgocią, zarysowaniami a nawet jeśli malując gdzieś wyjedziesz, chlapniesz niechcący na pozłotę delikatnie wycierasz i niema problemu. Zabrudzenia bardzo ładnie schodzą z gładkiego werniksu.
Jeśli już dotykałaś złocenia musisz mieć na uwadze, że już doszło w tych miejscach do reakcji i pomimo zabezpieczenia w tych miejscach maja prawo pojawić się przebarwienia.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Beata Cz, 16 stycznia 2014, 11:36

Beata napisał(a):
Kupowałam tu http://www.art-konserwacja.pl/pozlotnictwo-37/ tylko nie pamiętam które zamawiałam :) Zerknę na pocztę może gdzieś mam zamówienie...


Zephyr, teraz sama mam zagadkę, które brałam. W historii zamówień mam - Szlagmetal transferowy 25 płatków 24,90zł. Patrząc w opisie nic takiego nie widzę a tam gdzie zgadza się cena nie pasuje mi to co mam do zdjęcia. Albo już tego nie ma, albo na zdjęciu wygląda inaczej, albo dostała coś innego niż zamawiałam i jestem bardzo zadowolona :D Teraz nie wiem. Po otrzymaniu szlagmetalu nawet go nie otwierałam tylko wrzuciłam do szafki. Gdy znalazłam czas na zrobienie pozłoty sama się zdziwiłam co ja zamówiłam a że tradycyjny szlagmetal skończył mi się to zaczęłam robić tym :)

To co mam wygląda tak

złoto.jpg
złoto.jpg (23.27 KiB) Przeglądane 13692 razy



Może teraz ktoś pomoże mi ustalić co dokładnie mam? :D Patrząc na książeczkę i wyglad samego złota to mi to bardziej wygląda na złoto a nie szlagmetal :hmm:

To jest jedyne gdzie zgadza się cena http://www.art-konserwacja.pl/szlagmetal-5221/#fdetal
a to patrząc na przekładanie najbardziej mi pasuje http://www.art-konserwacja.pl/zloto-platkowe-51005/#fdetal

Edit; ...a jednak było coś takiego. http://archiwum.allegro.pl/oferta/szlagmetal-transferowy-25-pl-i3306260059.html Tu zgadza się ilość sztuk, nazwa i cena jednak zdjęcie dalej mi nie pasuje :hmm: Moje są przymocowane do większych białych bibułek i przekładane mniejszą beżową bibułką wielkości złotka. Jak ja mam teraz kupić to samo jak mi się skończy ?:(
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez zephyr7 Pt, 17 stycznia 2014, 18:29

Uważam, że to bardzo fajny wynalazek :)

SKLEPY, ODEZWIJCIE SIĘ - KTÓRY MA SZLAGMETAL TRANSFEROWY????

społeczeństwo się domaga :D:D:D
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez muszka111 Pt, 17 stycznia 2014, 20:24

Zephyr tu kupisz...

http://a.gery.pl/listing/listing.php?string=SZLAGMETAL+TRANSFEROWY+25+P%C5%81&similar=1&order=xd&link=1
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez Malina Wt, 30 stycznia 2024, 13:28

Czy szelak zabezpieczy złoto transferowe przed ścieraniem? Złoto było położone na mixtion akrylowy. Pierwotnie pokryłam Zaponlackiem i po kilku dniach się ściera..
Malina
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt, 30 stycznia 2024, 13:25

Poprzednia strona