Jaka szpachlówka do drewna?

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 28 gości

Postprzez Beata Pt, 16 września 2011, 19:33

Jaka szpachlówka nadaje się do drewna, które później będzie bejcowane? Kupiłam masę na bazie naturalnego drewna i niestety nie przyjmuje bejcy :( Wcześniej próbowałam akrylową i było jeszcze gorzej.

masa szpachlowa.jpg
masa szpachlowa.jpg (13.97 KiB) Przeglądane 25049 razy


Czym więcej warstw bejcy tym bardziej widać :( Może coś doradzicie?

deska.jpg
deska.jpg (22.92 KiB) Przeglądane 25049 razy
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez muszka111 Pt, 16 września 2011, 20:19

a jaką masz bejcę...wodną?
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez rudiart Pt, 16 września 2011, 21:08

jestem na plenerze ale bejca do d... i szpachla do kompletu, chłam, jest niemiecka zwykle w dużych opakowaniach, wszystkie gatunki drewna , daje sie rzeźbić i barwić...
Bejce tylko na bazie "nitro"wszystkie kolory , odcienie dobiera sie dolewając do ciemnej rozpuszczalnika nitro.
W sklepach sprzedają wynalazki dla naiwnych ;(
Napisz proszę do czego deski mają służyć, na pewno doradzę i jakie to drewno....
Jeżeli chce sie cieszyć drewnem wypada użyć drewna odpowiedniego bez wad...
Pozdrawiam :)
w poniedziałek wykacuję i pożegnam kolegów może na luzaku coś doradzę ;)
Avatar użytkownika
rudiart
1...

1...
 
Posty: 428
Dołączył(a): So, 26 lutego 2011, 10:38

Postprzez Krakusia So, 17 września 2011, 06:42

Nie wiem do czego ma Ci posłużyć ta deska i co dalej z nią chcesz robić.
Beato ja małe ubytki w drewnie łatałam tak, ze mieszałam na papkę pył (bardzo drobne trociny) z lakierem nitro bo on nie zmienia koloru. Taki pył zdobywałam ścierając z tego samego kawałka drewna, ale z niewidocznej strony, czyli z boków lub z tyłu.
Bejcy wodnej nie lubie bo jest nietrwała. Używam bejc na bazie lakieru.
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez MPietak N, 18 września 2011, 09:50

kiedy chodziłem do szkoły szpachle robiliśmy z trociny mieszanej z klejem perełkowym takim jakiego sie uzywa do gruntowania podobrazia,można jak Krakusia radzi ,są jeszcze szpachle płynne przeznaczone do mieszania z trociną często używane przez cykliniarzy do szpachlowania szpar w podłodze.Osobiście uważam stare metody za najlepsze.Wszystkie szpachle gotowe w postaci pasty są dobre pod farbę kryjącą.Co do bejc można jak Krakusia ale są niezłe efekty używając bejcy spirytusowej.
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez Beata Cz, 22 września 2011, 20:50

muszka111 napisał(a):a jaką masz bejcę...wodną?


Nie mam pojęcia :hmm: nie mogę znaleźć składu. Pierwszy raz bejcuję i nie wiem jakie są bejce i czym różnią się ;)
Wygląda tak

bejca.jpg
bejca.jpg (24.71 KiB) Przeglądane 25004 razy


Nie wiem też co to za drewno. Rudiart, jak rośnie to poznam ale pocięte to już nie moja bajka :lol:


Pewnie jakieś badziewie kupiłam, ale w samej bejcy wszystko mi odpowiada tylko ta paskudna szpachla nie łapie koloru. Jeszcze gorzej było po szpachli akrylowej którą pan polecił mi w sklepie, ze to niby do wszystkiego...ech głupia blondynka...zawsze do wszystkiego równa się do d...

Część gdzie szpachlowane były dziury po gwoździach nie przeszkadza mi, tu przyjdzie grunt ale brzegi chciałam zostawić tylko zabejcowane i polakierowane( a la rama). Kurcze mogłam zostawić to pęknięcie lepiej by wyglądało niż ta jasna plama :( Tak mi się ta decha podobała... taka gruba...Małżonek specjalnie podzielił ją na dwie części 30x40 i 60x40... a teraz wizja popsuta :(
Może uda się jeszcze uratować tym sposobem z pyłem :hmm:
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez rudiart N, 25 września 2011, 13:02

Wydaje mi się ze kupiłaś nie odpowiednią i szpachlę i bejcę ;( wielu ludzi się nabiera na nędzne produkty do wszystkiego a w praktyce do... niczego ;)
... tak na marginesie od może 25 lat spotykam czasem takie produkty (nigdy nie kupuję), i zastanawia mnie idiotyczna nazwa na tej butelce niby bejcy "rustykalna"... sądzę ze może dzięki tej nazwie wielu ludzi się nabiera bo nie do końca zna znaczenie słowa" rustykalny"

Bejca to tylko barwnik do drewna, wymaga zabezpieczenia lakierem , pokostem czy innym impregnatem.
Tak jak napisała Krakusia , można wykorzystać pył od szlifowania drewna , małe ręczne szlifierki mają pojemniczki na pył, można go zabarwić bejca jaką będzie sie malować całość i po wyschnięciu sporządzić szpachlę na bazie np. lakieru podkładowego do drewna (capon), po zaszpachlowaniu tak sporządzona szpachlą (wcześniej barwioną ), ubytek będzie mniej widoczny.
Dla profesjonalisty to sprawy proste ale trudno znać się na wszystkim no i takie drobnostki mogą czasem popsuć humor .
W sklepach chcą sprzedać i to dla nich ważne a nie jakość produktu, dobrze czasem zapytać znajomego stolarza aby doradził lub pomógł, oczywiście przed dokonaniem zakupów ;)
Często pozostawiony ubytek w desce może dodać pracy uroku i sprawiać wrażenie prawdziwego rustykalu :)
Pozdrawiam ;) :-*
Avatar użytkownika
rudiart
1...

1...
 
Posty: 428
Dołączył(a): So, 26 lutego 2011, 10:38

Postprzez Beata N, 25 września 2011, 16:23

Dziękuję bardzo za rady :-* :-* :-*

Jutro będę próbować ratować dechę. Nie wiem co z tego wyjdzie...czy uda mi się przeszlifować tak aby uzyskać odpowiednią ilość pyłu. Będę musiała papierem ściernym, bo ktosik buchnął szlifierkę.
Zaraz jadę do castoramy może dostanę ten lakier podkładowy...Jeszcze trochę i sklep budowlany otworzę :lol: miałam malować obrazy, a coraz częściej odwiedzam markety budowlane zamiast sklepów plastycznych :lol:

Wiecie gdzie można kupić taką surową deskę, nie klejoną o wymiarach od 30x40 lub większe. Patrzyłam w marketach, ale tam same płyty albo sklejki.

Jakiej firmy bejce są dobre? Co polecacie?
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Krakusia N, 25 września 2011, 16:35

Dziwna nazwa "Bejca rustykalna". Pewnie chodzi o kolor.
Kolor rustylany: Kiedyś sporo sie natrudziłam aby dowiedzieć sie jaki to kolor bo było wiele jego odcieni. Dowiedziałam się, że rustykalny to taki ciemnawy moczony w wodzie dąb ale jeszcze nie czarny, czyli moczony krócej niż 50 lat. Zatem to ciemny umber ale powinien mieć patynę ciemno szarawą w słojach.
Styl rustykalny: surowy. Czyli deska z sękami, słojami... czyli inaczej mówiąc deska II gatunku.

p/s to co wyżej napisałam to są moje wiadomości i niekoniecznie prawdziwe :)

Deske kupisz u stolarza. Lakier "Capon" w każdym sklepie lakierniczo-chemicznym
Ale skoro chcesz rustykalnie to może powinnaś zostawić te sęki ?? Ja bym ich nie ruszała tylko wkomponowała.
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Beata N, 25 września 2011, 17:38

Krakusia napisał(a):
Deske kupisz u stolarza. Lakier "Capon" w każdym sklepie lakierniczo-chemicznym
Ale skoro chcesz rustykalnie to może powinnaś zostawić te sęki ?? Ja bym ich nie ruszała tylko wkomponowała.


Sęki częściowo zostawię, podobają mi się ;) Na środku były dziury po gwoździach a one wymagały szpachli, tylko nie wiem co mnie pokrciło z szpachlowaniem tego pęknięcia gdzie deski rozeszły się, mogłam to zostawić...
Dzisiaj jeszcze wyczytałam, że na takich klejonych deskach ( nie z jednego kawałka ) w ogóle nie powinno się malować. Zmiana wilgotności/temperatury będzie powodować pękanie malowidła w miejscach łączenia. Jedyne wyjście aby zabezpieczyć to cienka bawełna lub płótno, sam grunt nie wystarczy. Muszę inaczej to wykombinować :-?

Co do stolarza to u mnie w okolicy chyba takowych nie ma. Myślałam, że może gdzieś przez internet można kupić ;) Nie chce mi się po deskę 70km jechać,choć tam na pewno mają. Kaszuby bogate w stolarzy i tartak jest. Nawet najdłuższą deskę mają ;) ale to kawałek...
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Następna strona

cron