Decoupage

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 25 gości

Postprzez olgaannahm Wt, 21 lutego 2012, 14:57

Mam pytanko, chyba głównie do Beatki
Chcę przykleić serwetkę papierową z wytłaczanym wzorem do deski ( zagruntowanej ) a potem pozłocić i nie stracić wypukłości...szlagmetal przykleję na mixtion, ale serwetkę nie wiem..na mixtionie ?
No i nie wiem czy klej nie spłaszczy wypukłości...
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Beata Wt, 21 lutego 2012, 16:03

Do serwetek potrzebny jest specjalny klej do decoupage. Mozna przygotować go samemu 4 części kleju winylowego na 1 część wody. Osobiście wolę kupny chyba coś do niego dodają bo zupełnie inaczej się nim pracuje. Tak więc bierzesz klej smarujesz nim powierzchnię i przyklejasz serwetkę. Serwetka musi być rozwarstwiona tz. zazwyczaj składa się z trzech części które trzeba oddzielić przed przyklejeniem. Wierzch serwetki po przyklejeniu także smarujesz klejem, od środka do zewnątrz, gdy wyschnie nakładasz mikstion,złoto i szelak.
Nie wiem jakiej jakości jest ta serwetka i jej tłoczenia, ale te wypukłe zazwyczaj są z dobrego papieru i nie powinno być problemu. Używaj miękkiego pędzla i nie przyciskaj za mocno aby tych wypukłości nie wgnieść i będzie ok. Jeśli nigdy wcześniej nie robiłaś decoupage to potrenuj na czymś.
Też kupuję tłoczone aby fakturę podłoża uzyskać ;)Gdybyś miała jakiś problem a nie spieszysz się z wykonaniem to w przyszły tygodniu mogę zamieścić opis ze zdjęciami krok po kroku. Aktualnie przygotowuję się do 18 syna i wszystkie decoupagowe graty wyniosłam i zakamuflowałam ;)

Do dzieła :ok:
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez olgaannahm Wt, 21 lutego 2012, 23:47

Dzięki serdecznie, zaraz popróbuję.. :-*
A taki opis chętnie przeczytam i myślę, że nie tylko ja.. :)
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez Beata Pn, 27 lutego 2012, 15:39

Jak uzyskać fakturę pod złocenia wykorzystując technikę decoupage.
Z góry przepraszam wszystkich estetów, robione na szybkiego tylko aby przybliżyć kolejne kroki ;)


decokol1.jpg
decokol1.jpg (25.81 KiB) Przeglądane 6615 razy


1. Zagruntować powierzchnię geesem.
Wykorzystałam kawałek zwykłej płyty i gesso które używam do gruntowania płócien.
2.Wybieramy serwetkę z tłoczonym wzorem.
Czym lepszej jakości serwetka tym nasza praca będzie łatwiejsza. Ja użyłam najzwyklejszą są dużo tańsze. W przybliżeniu te zwykłe 20 szt ok 5 zł, te dobrej jakości 20 szt ok 35zł, różnica kolosalna.
3.Rozdzielam serwetkę.
Zazwyczaj są trójwarstwowe.
4. Smaruję podłoże klejem do decoupage i przyklejam serwetkę.
Do kleju warto wsiąść jakiś gorszy pędzel, niszczą się tak samo z lakierem o którym mowa później.
Serwetkę po przyłożeniu delikatnie wygładzam dłonią dociskając aby przykleiła się. Należy to robić dość delikatnie aby nie wgnieść wypukłych tłoczeń.
5. Serwetkę smaruję ponownie klejem do decoupage, który nakładam cieniutkimi warstwami. Zbyt duża ilość kleju będzie powodować rozmiękanie serwetki a co za tym idzie marszczenie lub nawet rwanie się jej. Czekam aż dobrze wyschnie.

decokol2.jpg
decokol2.jpg (28.64 KiB) Przeglądane 6615 razy

6. Gdy wyschnie nadmiar serwetki na brzegach ścieram papierem ściernym.
7. Użyłam słabej jakości serwetki więc dla pewności żeby mi się nie pomarszczyła po nałożeniu mikstionu wtapiam ją lakierem akrylowym.W decoupage zabieg ten wykonuje się zawsze po przyklejeniu serwetki. W tym przypadku (podkład pod złocenia) nie ma takiej konieczności robię to tylko dlatego iż mam świadomość złej jakościowo serwetki. Czekam aż dobrze wyschnie tz przy lakierze akrylowym ok 48 godzin.
Ja zbieram się do dalszej roboty po godzinie aby jak najszybciej przejść do dalszego etapu (nie należy tak robić ;) )

Dla porównania faktur metodą decoupage wkleiłam obrazek.

8. Nakładam mikstion odczekuję taką ilość czasu jaką podano na opakowaniu.

decokol3.jpg
decokol3.jpg (30.43 KiB) Przeglądane 6615 razy



9. W moim przypadku po godzinie mogę nakładać złoto. Niestety nie dorobiłam się jeszcze odpowiednich przyrządów do złoceń takich jak poduszka nóż i pędzel, ale zawsze jakoś można se poradzić ;) Bardzo miękkim pędzelkiem (aby nie porysować złota) delikatnie wygładzam je i przyklejam.
10. Gdy wyschnie tym samym delikatnym pędzlem usuwam nadmiar złota.


11.Złocenia werniksuje szelakiem.


Detal (bez światła i w świetle)

decokol4.jpg
decokol4.jpg (50.62 KiB) Przeglądane 6615 razy

Miłej zabawy ;)
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez olgaannahm Pn, 27 lutego 2012, 16:03

Dzięki..zaraz na pewno spróbuję. A jak wykorzystam to wkleję zdjęcie... :-*
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41