Własnoręczne napinanie płótna - czy to się opłaca?

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 31 gości

Postprzez zephyr7 N, 24 listopada 2013, 15:15

Witajcie! Chciałbym zapytać, czy ktoś z Was miał przyjemność własnoręcznie wykonywać podobrazia naciągając płótno na blejtram? Mam pytanie: czy to się opłaca?

Zgoda, przy wymiarach do ok. 60cm lepiej kupić - ale co przy większych formatach?

Podobrazia 70x100 kosztuą ok. 49 złotych - jeśli ktoś dużo maluje na większych formatach, mocno dostanie po kieszeni...

Stąd moje pytanie: czy próbowaliście wykonywać duże podobrazia naciągając na płótna np. lniane obrusy/zasłony, itp?
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez qoogh N, 24 listopada 2013, 15:31

Ja zaczynam właściwie robić sam podobrazia i szczerze mówiąc nie liczyłem czy się opłaca. Kupiłem włoskie płótno w rolce 2m / 10 m zagruntowane i z tego będę wycinał. Myślę, że przy dużych formatach jest oszczędność. Tylko, że trzeba poświęcić czas. Biorąc pod uwagę pracę jaką trzeba włożyć oszczędność może być niewielka za to wykonanie solidne ( gruby blejtram, taki jak chce). Oczywiście zależy jakie wymiary chcesz robić bo standardowo kupić można najczęściej wymiary nie większe jak 150 cm. Większych bardzo nikt nie robi. Więc samemu możesz robić powiedzmy 2m / 1 m Ja przynajmniej takiej wielkości obrazy planuję malować. W tej chwili robię takie do 100 cm, a z czasem będę robić większe. Żeby oszczędzić na czasie możesz kupić gotowe listwy do składania samemu i naciągać na to płótno. Są takie oferty. :-*
qoogh
1..

1..
 
Posty: 359
Dołączył(a): Pn, 9 lipca 2012, 20:23

Postprzez muszka111 N, 24 listopada 2013, 16:17

Długi czas robiłam sama blejtramy...kupowałam listwy 120x100...sklejałam...naciągałam szare lniane płótno kupowane w sklepie...naciągałam na krosna sklejone...potem dwa razy przeklejałam płótno klejem perełka na ciepło i robiłam sama podbiałkę/grunt z bieli cynkowej, kredy, kleju, i oleju lnianego i wody...gruntowałam trzy razy...super sprawa...na pewno były tańsze ale jakość cudowna...wspaniale się na nich malowało...były takie "prawdziwe"...inna jakość... :)
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez Jagoda N, 24 listopada 2013, 16:53

qoogh napisał(a): Kupiłem włoskie płótno w rolce 2m / 10 m zagruntowane i z tego będę wycinał. :-*

...tylko czy to na pewno prawdziwe płótno lniane ?? na 99% to szara zagruntowana grubsza surówka.
Naciąganie zagruntowanej surówki na blejtramy , to nie prosta sprawa.
Jeśli już , to kup dobre płótno lniane , gęste, kup solidne blejtramy , naciągnij surowe płótno (bez problemu to zrobisz) , zaklej , zagruntuj i masz solidne podobrazie. Nie ma porównania z kupowanymi ceratami.
Ja tak robiłam, ale od kiedy namierzyłam firmę b-art , to nie mam takiej potrzeby, oni takie podobrazia sprzedają w bardzo korzystnych cenach.
muszka111 napisał(a):Długi czas robiłam sama blejtramy...wspaniale się na nich malowało...były takie "prawdziwe"...inna jakość... :)

Muszko :) ...nadal wspaniale się na takich maluje ...nadal są "prawdziwe" i jakość też inna :)
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Magdalena Sciezynska N, 24 listopada 2013, 16:57

włoskie płótno lniane 560g kosztowało 22 euro za 1mb
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez Ela Kolodziejczyk N, 24 listopada 2013, 17:27

Jagoda napisala;
Ja tak robiłam, ale od kiedy namierzyłam firmę b-art , to nie mam takiej potrzeby, oni takie podobrazia sprzedają w bardzo korzystnych cenach.


Oni maja rowniez pracownie w Krakowie, bylam, kupowalam, rowniez surowe plotno i polecam kazdemu kto nie ma czasu sam robic podobrazi. Naprawde :-*
Mnie sie oplacalo zbijac blejtramy kiedy mialam nietypowy wymiar, albo hurtowe ilosci, pojedynczo nie.
Avatar użytkownika
Ela Kolodziejczyk
 
Posty: 574
Dołączył(a): Śr, 19 grudnia 2012, 22:46

Postprzez Krakusia N, 24 listopada 2013, 19:09

qoogh napisał(a):Kupiłem włoskie płótno w rolce 2m / 10 m zagruntowane i z tego będę wycinał.

Życzę powodzenia. Ja próbowałam 2 razy (w tym raz na mokro) i już nigdy więcej, bo nie uzyskałam efektu bębenka. Jeśli nabijać to tylko surowe płótno i po nabiciu gruntować.
Zużyłam to płótno do paneli, znaczy nakleiłam go na sklejkę, tekturę...
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Jagoda N, 24 listopada 2013, 21:29

Raz tylko naciągałam kupione zagruntowane "niby-płótno" na blejtramy o wym. 100X150 cm ...było bardzo , bardzo trudno, nie napięłam tak na sztywno, ale pożądany efekt uzyskałam rozbijając klinami.
Podobrazie miało dwie poprzeczki (krzyżak) i przy nich też kliny. Powstały dość duże szczeliny w narożnikach podobrazia, szczerze ...nie polecam :hmm:
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Waldemar Jarosz Cz, 28 listopada 2013, 10:40

Ja lubię sam naciągać płótno na krosno. Sam przeklejam i gruntuję. Zdaża to się teraz niezbyt często. Ale to jest wielka radocha samemu sobie przygotować podobrazie. Wiem co dodaję itp. Czy się opłaca. ? To nie to pytanie. :D
Ostatnio edytowano Cz, 28 listopada 2013, 19:42 przez Waldemar Jarosz, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Waldemar Jarosz
.
..
2...
3..

.
..
2...
3..
 
Posty: 1283
Dołączył(a): Wt, 17 sierpnia 2010, 08:30
Lokalizacja: Polska

Postprzez Beata Cz, 28 listopada 2013, 11:33

Naciągałam już zagruntowane płótna a właściwie robił to mąż. Przydatne są obcęgi do naciągania płótna, ja ich nie posiadam i okazało się, że mam za mało siły w dłoniach. Sama nie byłam wstanie pożądanie naciągnąć. Czy się opłaca? Jeśli masz płótno i będziesz sam gruntować to pewnie tak. Natomiast gotowe płótna w rolkach są dość drogie musisz doliczyć koszt ramy, której bez odpowiedniego sprzętu sam nie zrobisz ( wpusty przy krosnach i poprzeczkach)...W dzisiejszych czasach można za przyzwoite pieniądze kupić gotowe blejtramy szkoda czasu jedyne, co przemawia za robieniem samemu to możliwość wykonania wedle preferencji malującego. Masz wpływ na rodzaj płótna np. splot, grubość, chłonność gruntu lub jego kolor, ale jak na niczym nie będziesz oszczędzać stawiając, na jakość to okaże się, że robienie samemu jest o wiele kosztowniejsze niż kupienie a doliczyć należy jeszcze czas, który na to poświęcisz.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Następna strona

cron