Jak "wyprostować" podobrazie ?

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 27 gości

Postprzez joanpolkosnik Wt, 26 listopada 2013, 19:58

Ratujcie, obraz mi się robi w przysłowiową "łódkę" :( Schnie sobie wisząc na ścianie już około 2 tygodnie, malowany na podobraziu sklepowym Talensa, farba olejna dość grubo kładziona. Dziś go przewieszałam w inne miejsce i patrzę, że przeciwległymi po skosie rogami odstaje z pół centymetra od ściany. Najgorszy jest fakt, że obraz malowałam na zamówienie, a przyszły właściciel nie planuje obrazu oprawiać, więc ramą się tu nie naprostuje. Da się coś z tym fantem zrobić?
joanpolkosnik
 
Posty: 118
Dołączył(a): N, 7 kwietnia 2013, 11:19

Postprzez Krakusia Wt, 26 listopada 2013, 20:25

No to masz problem. A może sęk był na drewnie? gdyż na sękach zawsze wygina, no bo przecież nie chińskie "latawce" kupiłaś. Poza solidną ramą praktycznie nic nie wyprostuje, bo jeśli nawet to na chwilę, a jak złapie wilgoć (deszczowe dni) to wysychając znów się może przekosić.
Spróbuj nabić duże, solidne 4 gwoździe hakowe lub wkręty hakowe w ścianę tak by hak nachodził na 4 rogi. Zanim to zrobisz zwilż wodą/gąbką krosna (blejtram) z tyłu. W miejscu gdzie malatura bedzie się stykała z hakiem podłóż coś by metal nie uszkodził płótna. Po paru dniach zdejmij i nabij z tyłu drewniane kliny (te z kompletu, te do napinania płótna) bo one też usztywniają krosna, ponownie nawilż wodą i znów przybij na kilkanaście dni.

Można też prostować na podłodze, ale przy Twoich dzieciach nie radzę tego :)

Gdy to nie pomoże to zdejmij płótno i nabij go na nowe krosna.
Takie haki:
hak.jpg
hak.jpg (22.47 KiB) Przeglądane 15698 razy
hakWkr.jpg
hakWkr.jpg (2.76 KiB) Przeglądane 15697 razy
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Magdalena Sciezynska Wt, 26 listopada 2013, 23:55

Krakusia ma racje, przy kazorazowej zmianie wilgotnosci powietrza rama bedzie pracować , najlepszy sposób to zmoczyć bleitram do wilgotnosci 17- 25% i nabić na ramę do obrazu, inaczej przy kazdej zmianie wilgotności w domu bleitram bedziesie wyginał to samo jest ze stelażami kanap i foteli, w tym przypadku rozwiazałam problem kupuje listwy zbuku parzonego juz sie nie wyginają , ale chyba nie ma takich bleitramów były by bardzo drogie
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez Jagoda Śr, 27 listopada 2013, 00:59

Moja rada, ściągnij malunek z wykrzywionych blejtramów , niech wyschnie , suchy naciągnij umiejętnie na solidne nowe krosna o grubości min. 2cm i szer. 4.5cm. W miarę potrzeby rozbij klinami ...będzie dobrze :) .
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez joanpolkosnik Śr, 27 listopada 2013, 08:07

Dziękuję. Najpierw spróbuję zmoczyć. A jak nic to nie da to zmienię blejtram. Ale raczej nie sama..
No i raczej trzeba rozejrzeć się za solidniejszymi podobraziami.
joanpolkosnik
 
Posty: 118
Dołączył(a): N, 7 kwietnia 2013, 11:19

Postprzez Jagoda Śr, 27 listopada 2013, 11:55

Joanno , z doświadczenia wiem,że jeśli blejtramy są niezbyt dobrej jakości , to namaczanie ich i prostowanie nic nie da, zwłaszcza ,że praca ma być nie oprawiona w ramę. Solidna rama , po prostowaniu może by utrzymała wszystko w ryzach, ale tak, nie ma szans, po pewnym czasie znów zacznie się wyginać .
Przełożenie na nowe blejtramy nie jest aż tak bardzo trudne, a wtedy masz pewność ,że będzie ok. pod warunkiem ( wcześniej pisałam) że będą solidne.
Zdarzyło mi się tak robić i byłam zadowolona........ale to tylko moja rada :) , najlepiej przekonać się samemu :)
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez joanpolkosnik Śr, 27 listopada 2013, 13:34

Wierzę, że zmiana blejtramu to najlepszy sposób :) Tylko tak jak pisałaś, należy to zrobić umiejętnie, a jak umiejętnie zrobi to osoba nie mająca doświadczenia w tej materii ? :) Najprędzej zepsuję..
Muszę się zastanowić, a najwyżej zaniosę do osoby, która oprawia w ramy, żeby zmieć blejtram.
joanpolkosnik
 
Posty: 118
Dołączył(a): N, 7 kwietnia 2013, 11:19