Dlaczego galerie kręcą w sprawach techniki wykonania obrazu?

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości

Postprzez zephyr7 N, 6 kwietnia 2014, 20:01

W zeszłą sobotę odwiedziłem jedną z państwowych galerii w Krakowie i natknąłem się (kolejny raz!) na nieprawdziwe informacje dotyczące techniki wykonania obrazu: niemal wszystkie z nich były podpisane jako "olej na płótnie", podczas gdy z olejem nie miały nic wspólnego.

Szczególnie widoczne było to w kilku obrazach, gdzie farba typu "fluo" (magenta) została położona na coś, co mogło, ale wcale nie musiało być farbą olejną.

Obrazy były niezawerniksowane - charakterystyczne zgrubienia pod pędzlem, różnice w połysku, faktura farby, itp. wszystko wskazywało na akryl - do tego stopnia, że mógłbym nawet pokusić się o podanie marki.

Chciałbym zapytać, kto kręci - galerie, czy artyści? :)
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez defi N, 6 kwietnia 2014, 22:09

Wydaje mi sie,że to raczej artyści. Olej jest wyżej ceniony. Ale równie dobrze,mogą sprzedawcy, jeśli np malarz nie podał techniki,sami sobie dopowiadają . To byłoby smutne , bo świadczyłoby o braku fachowości albo o braku szacunku dla klienta.
defi
 

Postprzez Zibelius Pn, 7 kwietnia 2014, 07:30

Co za różnica czym się maluje i w jakiej technice.Raczej należy się skupić co i jak namalować.Szukać wyrazu w tym co się robi szukać swoich technik i uczyć się dawnych.Prawidłowo konstruować swoje obrazy.A to że ktoś namalować akrylem czy farbą do podłogi jest mało ważne.NIE MA ŻADNYCH PRZEWAG OLEJU NAD AKRYLAMI.
Zibelius
 

Postprzez Waldemar Jarosz Pn, 7 kwietnia 2014, 08:36

Zibeliusz co do tego nie ma wątpliwości.Ale po to są techniki ,żeby podawać je. :D
Avatar użytkownika
Waldemar Jarosz
.
..
2...
3..

.
..
2...
3..
 
Posty: 1283
Dołączył(a): Wt, 17 sierpnia 2010, 08:30
Lokalizacja: Polska

Postprzez Zibelius Pn, 7 kwietnia 2014, 08:52

Jasne Waldemarze.Mnie chodziło o farby tzn.O przewagi olejnych nad akrylami.Ja malowałem i olejami kupę lat i akrylami maluje od początku 90-tych. Jak ja nimi (oleje) malowałem nie było w sklepach prawie nic i ty dobrze pamiętasz jaka była męka skąd w ogóle brać jakiekolwiek farby.Dzisiaj jest wszystko w wielkim nadmiarze .Rozpatrywanie farb co lepsze jest bardzo trudne .Ale mogę mieć swoje zdanie.NIE WIDZĘ ŻADNYCH RÓŻNIC POMIĘDZY OLEJAMI A AKRYLAMI.I olejami i akrylami można namalować dzieło sztuki i zrobić totalny kicz.Akryle szybciej schną i szybciej można nimi malować i szybciej można obraz wysuszyć.Kolorystyka jest znakomita do dyspozycji i w akrylach i w olejach.Faktury da się robić i jednymi i drugimi.Wielcy mistrzowie w dawnych latach i wiekach nie używali akryli tylko z jednego powodu.BO ICH NIE BYŁO, NIE ISTNIAŁY.I farby też robili tylko z jednego powodu bo nie było sklepów zaopatrzenia plastyków jakich dzisiaj mamy nadmiar. :)
Zibelius
 

Postprzez defi Pn, 7 kwietnia 2014, 09:48

Większość ludzi nie widzi różnicy a mimo to jak powiesz że obraz jest olejny, to "ogladacz "pokiwa głową z uznaniem. Akwarela, mimo swej trudności, mało jest ceniona, pastel również. Mówię o przeciętnym odbiorcy , ewentualnym kliencie wspomnianej galerii. Fachowcy, mam nadzieję,inaczej to widzą.
defi
 

Postprzez Magdalena Sciezynska Pn, 7 kwietnia 2014, 10:58

ja widze po IGTS co sie sprzedaje , akrylu nikt nie chce
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez defi Pn, 7 kwietnia 2014, 11:02

No proszę. To chyba odpowiedź na pytanie Zephyra.
Przeciętny nabywca najwyżej ceni olej.
defi
 

Postprzez Magdalena Sciezynska Pn, 7 kwietnia 2014, 11:14

przecietny nabywca kojarzy akryl z farbą do ścian.
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez defi Pn, 7 kwietnia 2014, 11:41

:lol: coś tym jest :ok:
defi
 

Następna strona

cron