porady

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 38 gości

Postprzez danuta Cz, 1 stycznia 2015, 16:05

Panie Rudi-prosze mi doradzić i napisać jak mam przygotować drzewo w kłodach do rzezbienia.Jestem samoukiem i nic nie wiem o suszeniu drzewa.Mam duuużeee kłody topoli złożone pod ścianą już dwa lata,nieokorowane--kłody lipy pod dachem krytym blachą-też nieokorowane..wyrzezbiłam z brzozy i topoli 70centymetrowe figury i pękły mi przez środek twarzy.Co zrobić aby uniknąć takich problemów.Proszę,prosze o radę.Uwielbiam stukać ale słabo mi sie robi jak widzę co z tą rzeżbą dużą się robi.Bardzo dziękuję i życzę Panu aby ten 2015 rok obfitował w pana życiu w zdrowie i pomysły do pracy.

Danuta Dembowska
danuta
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 1 stycznia 2015, 15:31

Postprzez Magdalena Sciezynska Cz, 1 stycznia 2015, 18:12

SUSZY się okorowane, w zacienionym i przewiewnym pomieszczeniu.
Można spowalniać wysychanie.
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez danuta Cz, 1 stycznia 2015, 20:58

Dobry wieczór Pani .To miłe,że Pani mi odpowiedziała.Czy to znaczy,że mam te dwuletnie kłody topoli i lipy czy nawet brzozy okorować teraz.Do piwnicy wnioslam kłodę /dwa lata od ścięcia/ 1.5 m i okorowałam .I od góry zaczyna mi po brzegach pękać .A tak chciałabym spróbować wyrzeżbić w tym drzewie Chrystusa Frasobliwego i boję się,że popęka mi wielkimi szczelinami.Napisała Pani że suszenie drzewa mozna spowalniać-a jak to się czyni?.Z góry dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego w tyn nowym Roku i dużo zdrowia i zapału do zycia.Z poważaniem BEZRADNA.
danuta
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 1 stycznia 2015, 15:31

Postprzez Magdalena Sciezynska Cz, 1 stycznia 2015, 21:31

kłody nie powinny być w piwnicy, bo może wejść grzyb - sinica, a to że pęka, to normalne, topola pęka dużymi szczelinami, a lipa drobnymi, ale gęstymi.
Jak wyrzeźbisz Chrystusa w topoli, to pękanie można ukierunkować , choć powiem, że dobry rzeźbiarz, dokładnie obejrzy kłodę i będzie wiedział gdzie będzie pękać, ale to już sa Fachowcy.
Aby ukierunkować pękanie , bo jest to nieuchronne przy wilgotnym drewnie, po wyrzeźbieniu nakładasz wilgotną szmatę na przód, wtedy wysychanie następuje z tyłu kloca i będzie trzaskać gdzie szybciej wysycha, a utrzymujesz wilgoć z przodu, ALE uwaga nie wolno dopuścić do grzyba , bo dostanie sinych plam…( mam to niestety przećwiczone)
Jak sie nie chcesz tak bawić, to jak ci pęknie zawsze można zaczopować klinem z klejem i poprawić rzeźbę.. Jest bardzo dużo rzęźb, których drewno jest klejone.

ale poczekajmy na wypowiedź RUDIEGO
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez rudiart Cz, 1 stycznia 2015, 22:11

Bardzo mi przykro że odpisuję z opóźnieniem ;) taki czas przed swiąteczny i ten Nowy Rok na dodatek ;)
może po kielichu za jakiś czas odpiszę bo komp się mnie nie słucha :lol: ;) :-* :-*
Avatar użytkownika
rudiart
1...

1...
 
Posty: 428
Dołączył(a): So, 26 lutego 2011, 10:38

Postprzez Magdalena Sciezynska Cz, 1 stycznia 2015, 22:32

Rudi, spoko :-*
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez rudiart Cz, 1 stycznia 2015, 22:44

Suszenie drewna w klocach, . . . .należy sztorce pomalować białą farba olejną albo akrylową (to spowalnia wysychanie i gęste pękanie), najlepiej umieścić kloce drewna w miejscu osłoniętym od deszczu , śniegu ale przewiewnym (zadaszona wiata) no i poczekać ;)
Drewno liściaste (lipa brzoza, topola , olszyna ) należy bezwzględnie okorować bo ulegnie zniszczeniu.
Jeżeli kloce sa grube dobry efekt daje rozerżnięcie lub rozrąbanie po tzw. rdzeniu (środek kloca), tak już jest że drewno w klocu pęka od rdzenia , . . . tak już jest z drewnem ;)

Jeżeli chce się zupełnie uniknąć pękania (np. rzeźba z przeznaczeniem do pomieszczenia stosuje się klejenie bryły drewna z bali ,desek uprzednio wyheblowanych.
Pęknięcia materiału (drewna), czasami nie eliminują rzeźby pod wzgledem artystycznym zależy to od projektu i koncepcji twórcy . . .

Rzeźbiarstwo w drewnie to rozległa dziedzina wiedzy i nie skupia się tylko na samym rzeźbieniu, ale jeżeli jest się cierpliwym można się wszystkiego nauczyć . . .
. . . czasem nie da się w kilku słowach przekazać całej wiedzy nauka np. stolarza trwa średnio trzy lata a rzeźbiarstwo to jeszcze bardziej rozległa wiedza.
Życzę powodzenia :)
Pozdrawiam :)
Avatar użytkownika
rudiart
1...

1...
 
Posty: 428
Dołączył(a): So, 26 lutego 2011, 10:38

Postprzez Magdalena Sciezynska Cz, 1 stycznia 2015, 23:27

dobrze że nie przestraszyłeś dziewczyny, :D
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez rudiart Pt, 2 stycznia 2015, 11:42

Magda, nawet na kacu trzeba mieć odrobinę odpowiedzialności ;)
nie mogę pisać bzdur bo się pod tym podpisuję ;)
... tak to jest że drewno nie wyschnie w ciągu tygodnia czy nawet miesiąca . . .trzeba mieć świadomośćże jeden kloc sobie odpowiednio przygotowany schnie a w między czasie znajdziemy inny materiał z którego można sobie coś robić.

Wysuszenie drewna w klocu to powolny proces ale jeżeli się go przepołowi w zdłóż można juz coś sobie robić z mniejszym prawdopodobieństwem że popęka bardzo.
Do rzeźbienia ne musi być materiał idealnie suchy, wystarczy tzw. powietrzno suche to jest około 17 -18 % wigotności... doschnie sobie w trakcie rzeźbienia ;)
Musimy jednak mieć świadomość że wigotne drewno przyniesione do pomieszczenia ogrzewanego, pracowni będzi szybko wysychać no i pękać , . . . trzeba mu zatem dozować takie wrunki cieplarniane ;) . . . po rzeźbieniu przeneść pod wiatę gdzie będzie sobie spokojnie dosychać ...
Są i suszarnie do drewna ale na pewno nie wszędzie i jest całkiem inna bajka ;)
Pozdrawiam nadal swiątecznie :) : :-* :ok: -*
Avatar użytkownika
rudiart
1...

1...
 
Posty: 428
Dołączył(a): So, 26 lutego 2011, 10:38

Postprzez rudiart So, 3 stycznia 2015, 12:15

Na konkretne pytania dot. drewna i rzeźbiarstwa zawsze chętnie odpowiem, wolną chwilą.
Pozdrawiam nadal Noworocznie ;) (do Trzech Króli się świętuje :)
A w Krakowie słonecznie i można powiedzieć wręcz wisennie :) :ok:
Avatar użytkownika
rudiart
1...

1...
 
Posty: 428
Dołączył(a): So, 26 lutego 2011, 10:38

Następna strona

cron