Teczka/portfolio dla waznych instytucji plastycznych-pomocy!

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 29 gości

Postprzez Jagoda Pn, 11 stycznia 2016, 14:18

jesteś dobra w tym co robisz, nie powinnaś mieć żadnych obaw...trzymam kciuki :-*
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Grzeczny So, 30 stycznia 2016, 15:07

Przepraszam, czy dobrze zrozumiałem, że chcesz być w jakimś związku w Polsce i tym się martwisz?

Pytam, bo dużo było o tym jak to w Grecji i nie jestem pewien, czy tam czy tu chcesz się dostać...

Ale jak by nie było - nie wiem jak jest tam, piszę jak jest tu:

W Polsce artysta to wolny zawód - można prowadzić działalność bez uprawnień, żadnych, znam samouków wręcz, którzy wbili się w rynek tak, że zarabiają solidne pieniądze, wystawiają wszędzie na świecie i nikt im nie wypomina, ze nie mają papierka / szkoły - ot przypadek z mojego rodzinnego miasta:
http://kukowski.pl/

Samouków i artystów bez szkół jest zresztą wielu, acz niewielu bardzo dobrych, to fakt, poza tym pewne galerie - państwowe, ważniejsze, duże komercyjne, ale i ważniejsi klienci często wymagają jakiegoś potwierdzenia, jakiegoś konkretnego portfolio, punktu zaczepienia.

Stąd warto być w związkach / dużych stowarzyszeniach art.

Największym, najstarszym, najbardziej uznanym jest ZPAP ( którego jestem członkiem ), do niego należy też najwięcej artystów po szkołach, profesorów szkół wyższych i itp., ale i najtrudniej się tam dostać, bo:

1. obligatoryjnie dostają się tylko artyści po szkołach wyższych..., acz, jeśli masz dyplom szkoły wyższej ukończonej w Grecji...., to warto zapytać, być może przyjmą Cię bez żadnych egzaminów i komisji...

2. artystom, którzy nie ukończyli szkół wyższych tylko np., prywatną ( ja skończyłem prywatną - policealną szkołę projektowania plastycznego ), albo jest się samoukiem, dostać się tam najtrudniej bo:
- przyjmują średnio, co trzy lata,
- nie we wszystkich okręgach, bo do zorganizowania komisji musi w danym okręgu zgłosić się
co najmniej 10 osób, a gdy się komisja już zbierze,
- wymaga się:
a) wpłaty, zazwyczaj 200-300 zł ( tak było parę lat temu, nie wiem jak jest i czy stawka nie jest wyższa ), to nie jest wpisowe, to jest dla komisji kwalifikującej - do której zaprasza się profesorów ASP.
b) listów polecających ze strony dwóch członków ZPAP,
c) portfolio art i dowodów działalności twórczej ( katalogi, foldery, artykuły prasowe, zdjęcia z wernisaży, dyplomy okolicznościowe, jakieś artykuły w czasopismach art i inne ),
d) pokaz prac - od 10 w górę,
e) rozmowa kwalifikująca.

Tu strona - http:// www.zpap.pl/zpap/
......................................

Są też dwa duże związki - mniejsze od ZPAP, ale za to prężniej działające na rzecz członków ( wystawy, plenery i inne ),
to ZPARP http:// zparp-krajowy.blogspot.com/ - ten polecam, zastanawiam się zresztą, czy nie przystąpić właśnie ze względu na aktywność pro - członkowie...,
oraz ZPAMiG - http:// www.zpamig.com/

Tam też nie można się zapisać z ulicy, ale jakie są wymagania ( jeszcze ) nie wiem.
......................................

Można też spróbować / dziennie /eksternistycznie do szkół wyższych, ale..., to już kwestia dogadania, możliwości i itp., z tym, że to jednak minimum 5 letnia szkoła, a i dostać się nie jest łatwo, niektórzy próbują po parę lat.

......................................

Mam nadzieję, że pomogłem.
Avatar użytkownika
Grzeczny
 
Posty: 164
Dołączył(a): N, 13 listopada 2011, 17:16
Lokalizacja: Tczew

Postprzez Grzeczny So, 30 stycznia 2016, 15:11

Aha - jeszcze - freski..., ta nazwa zarezerwowana jest właściwie dla malarstwa na ścianach..., jeszcze zależy jaki fresk - czy suchy ( to może być nawet mural, malowanie na ścianie akrylami ), czy mokry - tradycyjny i trudny i technicznie i w samym procesie twórczym, bo wymaga sporej biegłości i szybkości pracy...

Zatem warto dowiedzieć się czy chodzi o fresk i jaki fresk, czy jednak o inny rodzaj malarstwa... sztalugowego
( ścienne - freski - na ścianach / sztalugowe - na płótnach, deskach i itp. ).
Avatar użytkownika
Grzeczny
 
Posty: 164
Dołączył(a): N, 13 listopada 2011, 17:16
Lokalizacja: Tczew

Postprzez Evagelia So, 30 stycznia 2016, 18:51

Hej Grzeczny! dzieki za wyczerpujaca odpowiedz, bardzo wartosciowa wypowiedz, ktora napewno pomoze wielu osobom : )

Przepraszam, ze tak niejasno pisze.. Mieszkam na stale w Grecji, zycie oczywiscie bywa przewrotne, ale nie zanosi sie aby to sie juz kiedykolwiek zmienilo. Dlatego kwestie polskich zwiazkow pozostawiam otwarta w jakiejs niedookreslonej przyszlosci, a teraz stresuje sie przyjeciem do Greckiej Izby Sztuk Pieknych, bo tak jak to Jagoda trafnie okreslila ta przynaleznosc daje prawo wykonywania zawodu, bez niej artysta moze byc traktowany jako wolny zawod, ale wtedy nalezy ponosic comiesieczne oplaty skarbowe plus- malarz ikonograf moze dzialac chyba jedynie w sektorze turystycznym, malujac ikony na pamiatki? Moze od czasu do czasu pojedyncze na jakis inny cel, ale droge ma zamknieta do spelniania sie w zawodzie, czyli zdobienia wnetrz Cerkwii freskami i ikonami na wieksza i zorganizowana skale.. Wlasciwie to dales mi do myslenia, musze sie rozejrzec czy przynaleznosc do polskich zwiazkow ma jakies okreslone znaczenie w Grecji. Mieszkam tu, tu chce rozpoczac dzialanosc zawodowa i na tym mi najbardziej zalezy, a i w switle tutejszego prawa tu musze sie rozliczac, wiec wyglada na to, ze to nie ma znaczenia czy sprzedawalabym za granica, w Polsce czy gdziekolwiek indziej, choc zagranica - ponownie, nigdy nie wiadomo jak sie ulozy- ale przynajmniej na tym etapie nie jest moim celem. :)

A w kwestii freskow to chodzi o te wykonane na plotnie akrylem, aby mozna je przewiezc do siedziby Komisji. Wymiarow rzeczywistych. Aczkolwiek tutaj nie ma to wiekszego znaczenia, ze akryl. Bycie gotowym na zdobienie Swiatyni musi wiazac sie tak czy siak z szybkoscia malowania. Takie zdobienie duzych powierzchni musi przebiegac sprawnie bez szkody dla jakosci malunku i nie powinno byc kwestia lat tylko bardziej miesiecy.

przyklad wyszukany w googlach :
139.jpg
139.jpg (35.22 KiB) Przeglądane 8056 razy

-16-638.jpg
-16-638.jpg (173.97 KiB) Przeglądane 8056 razy


Dopytalam szczegoly telefonicznie i juz mniej wiecej przemyslalam tematy freskow i ikon, baardzo powolutku zaczynam kompletowac pierwsze prace. Nie ze wszystkiego jestem zadowolona, dalej eksperymentuje i jeszcze nie odnalazlam siebie, tego co mi najbardziej pasuje w sposobie malarskim, wiec to chyba jest najbardziej stresujaca czesc wszystkiego.. a pytalam tu bo domyslam sie ze sa jakies ogolne zasady jakimi kieruja sie komisje, to czy np. doceniaja bardziej klasyke wykonania prac, czy cenia tez szczypte kreatywnosci. Czy lepiej wygladaja wieksze czy mniejsze prace. Tego typu szczegoly najbardziej mnie drecza- zeby wejsc w glowe komisji i na takich uniwersalnych zasadach, czy to rzezba czy malarstwo, czym sie kieruja w podejmowaniu decyzji o przyjeciu kandydata.. :hmm:

Dzieki wielkie jeszcze raz :-*
i gratulacje juz przynaleznosci do Zwiazku oraz powodzenia w ubieganiu sie do kolejnego! Rozumiem jakie to moze byc wazne!
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Grzeczny Pn, 1 lutego 2016, 01:25

Aha, znaczy, jednak nie doczytałem ;)

Ale są też związki międzynarodowe - IAA np., może to dawałoby prawa zawodowe także w Grecji?

Warto by się dowiedzieć. Tak samo jak warto by się dowiedzieć, czy jeśli masz podwójne obywatelstwo - Polska / Grecja, to nie byłoby tak, że jeśli jesteś w profesjonalnym związku w Polsce ( nie trzeba tu mieszkać na stałe, żeby być, a składki są niskie - w dwóch 84 zł / rok, z "spamigu" to nie wiem ) - to, być może - jakoś zmienia postać rzeczy tez i w Grecji - albo może np., ułatwia sprawę przynależności u nich?
Avatar użytkownika
Grzeczny
 
Posty: 164
Dołączył(a): N, 13 listopada 2011, 17:16
Lokalizacja: Tczew

Postprzez Waldemar Jarosz Pn, 1 lutego 2016, 08:21

Nasz związek ZPAP jest doceniany za granicą. Mając legitymacje tego związku napewno bez problemu by cię przyjęto do greckiego. Można się dostać do ZPAMIG i też ta legitymacja pozwoli ci zostać członkinią związku art. w Grecji.Poniżej link:
członkostwo - Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików
www.zpamig.com/form.html

Prężnie działa też koszaliński Związek ZPARP Pani Krysi Wojtas. Też dostajecie legitymację związkową artysty !
Mogę was polecić Pani Krystynie. :ok:
Avatar użytkownika
Waldemar Jarosz
.
..
2...
3..

.
..
2...
3..
 
Posty: 1283
Dołączył(a): Wt, 17 sierpnia 2010, 08:30
Lokalizacja: Polska

Postprzez Evagelia Pn, 1 lutego 2016, 12:09

Hej! Bardzo interesujace sprawy poruszyliscie, mysle ze nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich.

Waldemarze, odwiedzilam strone ZPAMiGu i widze, ze na razie nie wyznaczono na ten rok terminu, w ktorym zbierze sie komisja, w zeszlym roku byl to pazdziernik, wiec bede obserwowac terminy, a dopoki to nie bedzie znane to wystartuje do tej Greckiej Izby i zobaczymy co z tego wyjdzie, najwyzej mnie odrzuca, ale dadza przynajmniej jakies powody wiec bede wiedziala co do przyszlego roku poprawic/uzupelnic. Mysle, ze jak najbardziej przynaleznosc do Polskiego Zwiazku mialaby pozytywne znaczenie, ale nie przesadzilaby o automatycznym przyjeciu, dalej musze przejsc przez caly proces tak samo, w Polsce po prostu ikonografia bizantyjska nie jest rozwinieta na poziomie rownym greckiemu, a i Zwiazki nie maja identycznych uprawnien i formy jak Izba grecka, ktora daje prawo do wykonywania zawodu wszystkim artystom, malarzom, rzezbiarzom i kazdej innej kategorii artystycznej.. Aczkolwiek honorowane sa dyplomy wyzszej uczelni polskiej, tyle ze oczywiscie nalezy tez mieszkac conajmniej 3 lata w Grecji.
Mysle, ze to dobry pomysl z przynaleznoscia do polskiego Zwiazku, choc hej, tu tez sie trzeba najpierw dostac.. co pewnie tez moze byc rownie trudne :D

Grzeczny - EETE (grecka izba sztuk pieknych) juz jest pod nadzorem IAA/Unesco, przynaleznosc do niej gwarantuje wszystkie bonusy wynikajace z przynaleznosci do IAA, ale prawa do zawodu w Grecji nie gwarantuje sama wczesniejsza przynaleznosc do IAA. Przebrnelam kilkukrotnie przez status i wytyczne Izby.Ona powstala na mocy prawa, znajduje sie pod nadzorem Ministerstwa Kultury i wg. prawa 11854/89 o "Tworzeniu i zamieszczaniu prac artystycznych w publicznych przestrzeniach i budynkach", ustep 6 , do przyjecia do IZby wymagany jest Dyplom Wyzszej Uczelni greckiej badz zagranicznej, jej odpowiadajacej ( plus dla osob pochodzenia niegreckiego, minimalny 3 letni okres zamieszkania w Gr). A dla artystow bez dyplomu o przyjeciu decyduje Komisja, dwustopniowa, ktorej zasady okreslone sa w ustepie 8 tego samego prawa..takze, tego przeskoczyc sie nie da..
aczkolwiek oni wymagaja wszelkie wycinki, dowody udzialu w wystawach i najrozniejsze inne rzeczy, w ktorych przynaleznosc do polskiego Zwiazku z pewnoscia wygladalaby konkretnie. Tym bardziej, ze ja nie mam za bardzo czym sie pochwalic bo "nie wyznaje" wystaw i nie biore w nich udzialu, no i zadnych wycinkow nie mam, i to bede musiala nadrobic elokwencja w podaniu o przyjecie do 300 slow :lol: I na podstawie tych brakow sadze, ze w polskich Zwiazkach tez moglby sie pojawic problem na tym polu..

Waldemarze- weszlam na strone Zparp-u, znalazlam na jakich zasadach przyjmowani sa kandydaci, ale nei widze terminow, czy wiesz moze jak czesto zbiera sie Komisja?? I czy osobista obecnosc na rozmowie kwalifikacyjnej to mus? :hmm:
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Evagelia Pn, 20 marca 2017, 12:59

Czesc po dlugiej nieobecnosci! Nie ma usprawiedliwienia, ale zycie takie zabiegane.. Chwala Bogu :)
Tak powracajac do tematu to dzis pekam ze szczęścia :D :dance: w ostatnim czasie otrzymalam dyplom ukonczenia szkoly (rzecz nie taka prosta, nauczyciel bowiem nikomu przez ponad 10 lat nie wydal czegos takiego :D) i dzis przyszla certyfikacja i zezwolenie z greckiej Metropolii Prawoslawnej na malowanie ikon. Takze juz o krok od certyfikatu krajowego/UNESCO, ale zezwolenie na prace w Cerkwii i tak juz mam wiec stres zaczyna odchodzic, mam nadzieje ze sie nie przelicze i w tym roku zakoncze wreszcie ta oficjalna papierkowa robote pomyslnie..

Wam rowniez zycze spelniania marzen! I sukcesów
w artystycznej podrozy! (i obiecuje zagladac czesciej)

Swoja droga, czy kts ma instagrama? Szukalam kiedys ale nie znalazlam. Fajnie byloby tagowac swoje prace #kts czy #klubtworcowsztuki . Tak wspolnotowo by bylo!
Pozdrowki!
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez Beata Pn, 20 marca 2017, 13:30

Evagelia, jeeeejku! Nawet nie wiesz jak się cieszę :dance: Gratuluję z całego serca :brawo: :brawo: :brawo: :-* Twoja wytrwałość została wynagrodzona :ok: :ok: :ok:

Czy KTS ma instagrama? Nie wiem. Tam mnie jeszcze nie widzieli :D ;)
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Evagelia Pn, 20 marca 2017, 13:57

:-* dzięki :-* A to szkoda, sporo tam artystow i fajne możliwości, a i Kts moglby zaistniec swiatowo. Ja tam ludzi z calego swiata poznalam, nawet kilka przyjazni artystycznych sie zawiazalo. :)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Poprzednia stronaNastępna strona