Jakimi farbami pomalować szklany zbiornik do naftówki

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 27 gości

Postprzez jerrys77 Wt, 9 stycznia 2018, 12:12

Witam
mam do pomalowania kilka starych zbiorników szklanych do lampy naftowej i....
szukam, próbuję i nic mi nie wychodzi, farby do szkła ( i wodne i rozpuszczalnikowe) zupełnie nie ten efekt - są transparentne - a mają nie być, próbowałem akrylowych i efekt jakby jakieś plakatowe to były - zupełnie matowe. Nie mam już pomysłu, no i jeszcze jak zrobić taki lekko matowy efekt pod malunkiem (jeszcze lepiej żeby płynnie przechodził z białego w inny kolor), mam przykładowe zdjęcie tak pomalowanego zbiornika, może ktoś ma pomysł jak uzyskać podobny efekt, jeśli ktoś zechce mi pomóc mogę podesłać na e-mail, bo nie wiem czy tu uda mi się je wstawić :(
Obrazek
chyba się udało
Z góry dziękuję za pomoc
jerrys77
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 9 stycznia 2018, 12:06

Postprzez olgaannahm N, 14 stycznia 2018, 02:52

Farby do ceramiki - firma Lefranc, są w Szale. Takie same jak do szkła,ale nietransparentne.Wodne.Albo Pebeo. Sprawdź, chyba każde ceramiczne są nieprzezroczyste.
Avatar użytkownika
olgaannahm
..
1.

..
1.
 
Posty: 1415
Dołączył(a): Pt, 13 maja 2011, 00:41

Postprzez jerrys77 Pn, 15 stycznia 2018, 11:31

Też próbowałem farb do ceramiki (Marabu Porcelain), zupełnie nie to, efekt jakby czymś popaćkane , a do tego wymagają wypalania w piekarniku, czego ze zbiornikiem zrobić nie mogę.
Coraz bardziej skłaniam się ku olejnym bo chyba tylko takie mi zostały ;(
jerrys77
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 9 stycznia 2018, 12:06

Postprzez jerrys77 Śr, 24 stycznia 2018, 00:19

Czy naprawdę nikt nie wie???
Zaczynam podejrzewać, że to może jakaś wiedza tajemna, a może chociaż ktoś wie, gdzie zapytać, aby mieć szansę na uzyskanie odpowiedzi? :(
Pozdrawiam zimowo
jerrys77
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 9 stycznia 2018, 12:06

Postprzez Beata Śr, 24 stycznia 2018, 12:33

jerrys77 napisał(a):Witam
mam do pomalowania kilka starych zbiorników szklanych do lampy naftowej i....
szukam, próbuję i nic mi nie wychodzi, farby do szkła ( i wodne i rozpuszczalnikowe) zupełnie nie ten efekt - są transparentne - a mają nie być, próbowałem akrylowych i efekt jakby jakieś plakatowe to były - zupełnie matowe.


Nie mam doświadczenia w malowaniu szkła ale kiedyś bawiłam się w decoupage na szkle i akryl sprawdza się świetnie. Matowy kolor znika po zastosowaniu samopoziomującego błyszczącego lakieru (jako wykończenie). Wybór farb kryjących jest bardzo duży.

"Nie mam już pomysłu, no i jeszcze jak zrobić taki lekko matowy efekt pod malunkiem (jeszcze lepiej żeby płynnie przechodził z białego w inny kolor)"

Masz na myśli tło/kolor szkła (taki przydymiony) ? Jeśli tak, to gdy stosujesz podkład (lakier/klej, który zwiększa przyczepność farby akrylowej) możesz dodać odrobinę bieli do preparatu lub nanieść rozwodnioną na wyschnięty podkład. Przejścia kolorystyczne można uzyskać malując rozcieńczonym akrylem albo gąbką do tapowania.

Ale po co kombinować ;) dzisiaj na rynku jest wybór lakierów do szkła dających efekt oszronienia lub bezbarwnego połysku.

Nie zapomnij o odtłuczeniu powierzchni zanim przystąpisz do pracy ;)

Nie mogę teraz znaleźć zdjęć moich butelkowych zabaw ale mam jedno gdzie po całości robiłam białe, kryte tło akrylem i pokrywałam lakierem.

butelka.jpg
butelka.jpg (91.72 KiB) Przeglądane 7761 razy
Ostatnio edytowano Śr, 24 stycznia 2018, 12:46 przez Beata, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Beata Śr, 24 stycznia 2018, 12:38

olgaannahm napisał(a):Farby do ceramiki - firma Lefranc, są w Szale. Takie same jak do szkła,ale nietransparentne.Wodne.Albo Pebeo. Sprawdź, chyba każde ceramiczne są nieprzezroczyste.


Farby do szkła są idealnym rozwiązaniem. W końcu są to produkty typowo przystosowane do takich technik. Chociaż ja kiedyś Pebeo malowałam na płótnie "Walc z feniksem" i też dało radę :D
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez jerrys77 Śr, 24 stycznia 2018, 17:21

Dziękuję za odzew, co do farb do szkła to próbowałem i wodnych i rozpuszczalnikowych, wszystkie są transparentne, co świetnie sprawdza się przy witrażu, czy malowaniu np. butelek, ale nie przy zbiorniku do lampy, jak nic nie wymyślę, to w ostateczności pewnie konturówka i farby do szkła.
Akrylowe fajnie się nakłada, ale po wyschnięciu niestety wyglądają jak plakatówki, co to jest za lakier - czy dodaje się go do farby przed nakładaniem czy nakłada się na wyschniętą farbę - wtedy musiałbym cały zbiornik nim pokryć.
Niestety nijak nie przypomina to czegoś podobnego do tego malunku ze zdjęcia...
jerrys77
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 9 stycznia 2018, 12:06

Postprzez Beata Śr, 24 stycznia 2018, 19:53

Tak jak wspominałam stosowałam do decoupage i malowania akrylami aby nadać im efekt szklistości. Nie mam doświadczenia w malowaniu szkła więc na pewno nie pomogę Ci w takim stopniu jak byś tego oczekiwał ale widząc, że nie ma za bardzo odpowiedzi w tym temacie miałam nadzieję, że chociaż uda mi się naprowadzić Cię czego szukać aby rozwiązać problem matowego wyglądu akryli tak aby przypominały szklistą powierzchnię. Wystarczy kryjącymi akrylami namalować tylko np. kwiaty i tylko je pokryć lakierem. Preparaty te można znaleźć pod nazwą werniks/lakier szklący. Ja stosowałam werniks szklący Idea - Maimeri. Tworzy idealnie gładką, przezroczystą i błyszczącą powierzchnię. Po wyschnięciu niemożliwy do usunięcia. Do moich potrzeb był wystarczający ale na rynku jest pewnie spory wybór tego typu preparatów.
Czy można dodać do farby akrylowej? Tego nie wiem, nie robiłam takich testów ;) ale jest to preparat na bazie wody więc całkiem możliwe. Wiesz, w technice acrylic pouring którą się ostatnio bawię dodaje się do farb akrylowych media klej/lakier w celu nadania im połysku i rozlewności mało tego do efektu komórek stosuje się olej silikonowy i opalarkę. Trzeba próbować ;)
Złocenia na szkle pokrywają szelakiem. Nie wiem jak z akrylem :hmm: wydaje mi się, że w jakiejś książce/poradniku spotkałam się z zastosowaniem go na powierzchniach szklanych malowanych farbami wodnymi ale nie jestem pewna. Może jutro będę miała chwilkę aby przewertować moje poradniki. Jak coś znajdę to wrzucę ;)
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez jerrys77 So, 3 lutego 2018, 15:48

Czy udało się coś znaleźć?
jerrys77
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 9 stycznia 2018, 12:06

Postprzez Beata Śr, 14 lutego 2018, 12:10

Najmocniej przepraszam za tak długie milczenie. Jestem w trakcie dopinania finalizacji budowy i przeprowadzki nie wiem gdzie ręce wsadzić, ciężko wygospodarować mi trochę czasu. Jak zaplanuję coś na jutro to wiadomo, że życie mi to zweryfikuje.

Tak na szybko przejrzałam i nie mogę znaleźć info odnośnie akrylu. Jedyne co mi wpadło w oko to:

2.jpg
2.jpg (28.5 KiB) Przeglądane 7619 razy


3.jpg
3.jpg (21.33 KiB) Przeglądane 7619 razy


4.jpg
4.jpg (29.99 KiB) Przeglądane 7619 razy


5.jpg
5.jpg (32.5 KiB) Przeglądane 7619 razy


Jak coś zrobisz to pochwal się :)

Jeśli jest to temat otwarty i nie goni Cię czas to będę mogła wykonać próby malując butelki do likierów, co i tak miałam zrobić tylko nie mam kiedy ;) Kilka butelek chciałam ozdobić malowanymi kwiatkami :) Dysponuję farbami akrylowymi i Paebo mam też szelak i werniks szklący, butelki też już mam, więc wykonanie prób różnymi technikami nie wiąże się dla mnie z jakimiś dodatkowymi kosztami a i tak chciałam to zrobić. Tylko potrzebny mi czas....
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08


cron