Caravaggio

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

Postprzez echium Cz, 17 marca 2011, 19:46

Caravaggio dostał zadanie namalowanie obrazu świętego Mateusza do ołtarza kościeła San Luigi dei Francesi w Rzymie. Święty miał być przedstawiony w trakcie pisania Ewangelii, i aby pokazać, że Ewangelie są słowem Boga, ukazany miał być anioł przynoszący mu natchnienie. Caravaggio, który był młodym, bezkompromisowym artystą, obdarzonym bogatą wyobraźnią, usilnie myślał, jak to mu¬siało wyglądać, gdy podstarzały, spracowany biedak, prosty celnik, nagle musiał usiąść i napisać księgę.
Obrazek
I namalował święte¬go Mateuszaz łysą głową i gołymi, zakurzonymi stopami, niezręcznie przytrzy¬mującego ogromną księgę, marszczącego brew z wysiłku przy pisaniu, do którego był nienawykły. U jego boku Cara-vaggio namalował młodzieńcze¬go anioła, który, zdaje się, wła-śnie przybył z wysokości i łagodnie prowadzi dłoń wyrobnika jak nauczyciel dłoń dziecka.
Kiedy Caravaggio dostarczył swój obraz do kościoła, gdzie miał być umieszczony na ołtarzu, ludzie byli zgorszeni tym, co wzięli za brak sza¬cunku dla świętego. Malowidło nie zostało przyjęte i Caravaggio musiał zacząć jeszcze raz. Tym razem nie ryzykował. Trzymał się ściśle konwen¬cjonalnych wyobrażeń o tym, jak powinni wyglądać anioł i święty. W rezultacie powstało niezłe malowidło, gdyż Caravaggio posta¬rał się, aby wyglądało żywo i interesująco, ale czujemy, że jest mniej uczciwe i szczere niż pierwsze.
Obrazek

źródło: "o sztuce" E. H. Gombrich

Teraz ode mnie pytanie. Który obraz według was jest lepszy? Mnie osobiście pierwszy.
Historia pokazuje nam co może zrobić krytyka i te osoby które odrzucają działa sztuki z niewłaściwych powodów.
Avatar użytkownika
echium
1...
..

1...
..
 
Posty: 199
Dołączył(a): N, 8 listopada 2009, 00:42

Postprzez MPietak Cz, 17 marca 2011, 20:20

Skoro pytasz ?nie znam się na sztuce ale odbieram co widze po swojemu.Zgadzam się z twierdzeniem,że pierwszy jest prawdziwszy w przekazie,ale tam gdzie promocja wiary nie koniecznie chodzi o to właśnie.Liczyła się estetyka grubego Biskupa,dzięki czemu są dwa obrazy spoko
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez columb26 Cz, 17 marca 2011, 20:56

echium napisał(a):Teraz ode mnie pytanie. Który obraz według was jest lepszy? Mnie osobiście pierwszy.
Historia pokazuje nam co może zrobić krytyka i te osoby które odrzucają działa sztuki z niewłaściwych powodów.
Obydwa są dobre. drugi jest bardziej mistyczny i bardziej pasuje mi do Kościoła niż pierwszy, jest jakby "wyolbrzymiony" w swoim przekazie.Poza tym warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie obydwu postaci w tych dwóch obrazach i pytanie który jest bardziej czytelny? Czy obraz ten kiedy zawiśnie w kościele jest podpisany grubą czcionką-NIE. Jezeli prosty człowiek wszedł do Koscioła to ten drugi obraz bardziej był dla niego czytelny ze względu na pewien szablon, jaki charakteryzuje się malarstwo sakralne. Ze względu na estetykę wybrał bym ten drugi :)
Avatar użytkownika
columb26
 
Posty: 613
Dołączył(a): Wt, 23 listopada 2010, 19:15

Postprzez Indygo N, 13 maja 2012, 17:13

.
Indygo
 

Postprzez Semen78 N, 10 lutego 2013, 21:59

Odświeżając temat ...chcialem zapytac o techniki Caravaggio...moze zna ktos zrodla ktore opisują jak malarz i jakie techniki stosowal...obejrzalem krotki filmik na yotube tworzenia kopi obrazu mistrza...w dosc jak dla mnie prosty sposob a zarazem przynoszacy nawet dobre efekty...choc nie do konca bo wg mnie plakatowo..martwo i bez zycia...nie widzialem tego obrazu na zywo..ale porownujac go z oryginalnym zdjeciem...nadal to nie to samo..chodzi mi o glebie ...zycie w obrazie...byc moze sie myle ale wydaje mi sie ze Caravaggio malowal laserunkowo..a moze na "mokro" jak ten malarz ktory kopiuje dzielo...?
http://www.youtube.com/watch?v=jWF8BfuQqzo
Semen78
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr, 8 sierpnia 2012, 22:16

Postprzez Krakusia N, 10 lutego 2013, 23:10

Caravaggio malował techniką laserunkową.
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Semen78 Pn, 11 lutego 2013, 01:25

ogladajac jego dziela tak mozna wywnioskowac...bo ten malarz ktory maluje na filmiku niby kolorystycznie upodobnil kopie..ale jednak zbyt plakatowo..bez glebi.. ciekawi mnie jeszcze jak Caravaggio tworzyl kolor ciala..skory..laserunkiem.. no ale chyba tylko on to wie..i zabral to ze sobą ;) dzieki
Semen78
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr, 8 sierpnia 2012, 22:16

Postprzez grullo Pn, 11 lutego 2013, 01:43

Osobiście wydaje mi się, że Caravaggio nie malował laserunkowo. Facet na filmiku maluje alla-prima na białym tle, prymitywnie trochę. Caravaggio malował na barwionym podłożu. Zróżnicowane grubości warstw farby dodawały obrazom głębi. Laserunki mogły być kładzione w cieniu.
Gość z zamieszonego filmu na pewno nie maluje w technice Caravaggia.
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez grullo Pn, 11 lutego 2013, 02:03

Laserunkowe efekty w obrazach Dawnych Mistrzów to często zmydlenia i uprzezroczystnienia bieli ołowiowej, tworzącej delikatną mgiełkę.
Caravaggio wychodził od ciemnych plam i kończył na dość płaskich impastach światła. Kolor skóry uzyskiwał za pomocą głównie ziemnej palety z dodatkiem mineralnych farb. Do półtonów używał vermilionu(kadm czerwony jasny -ekwiwalent) z bielą i ochrą. W światłach i elementach drewnianych jak skrzypce, ochry z żółcienią cynowo-ołowiową. Zielenie w ciemnych partiach skóry to żółcień z czernią zmieszana na oliwkowo.
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Semen78 Pn, 11 lutego 2013, 18:49

..czyli laserunkami robil tylko swiatla i cienie...bazową budowal na poczatku,,a pozniej podnosil i obnizal temperature laserunkami...tak ja to rozumiem...a przy okazji jesli zna ktos dobrze dzielo pt. amor vincit omnia- moze powiedziec ktoro dzielo jest oryginalne..? 2 zdjecia roznia sie kolorystycznie..a moze to kwestia zdjecia..?


Niestety nie moge dolaczyc zdjec...;/
Semen78
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr, 8 sierpnia 2012, 22:16

Poprzednia stronaNastępna strona

cron