Jan van Eyck - laserunki

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości

Postprzez Krakusia So, 23 stycznia 2010, 13:28

Jan van Eyck (ok. 1390-1441) - malarz niderlandzki, przedstawiciel XV wiecznego realizmu niderlandzkiego.
W innym temacie forum omówiliśmy jego obraz „Portret małżonków Arnolfinich” a tutaj pragnę przybliżyć sposób malowania.

Niewiele jest informacji na temat sposobu jego malowania i gdyby ktoś mógł coś dopisać byłabym wdzięczna, gdyż jest to arcyciekawa technika.

Obrazek


W przeciwieństwie do np. Rembrandta wychodził z bieli do ciemnego. Mistrzowsko malował laserunkami, warstwami cały obraz.

Etapy pracy:
Deska z dwóch kawałków dębiny o pionowych słojach została pokryta klejem (ze skór zwierzęcych) zmieszanym z kredą. Podkład wypolerowany do gładkości.
Na tym cienkim pędzlem i wodną farbą naniósł rysunek.
Całą powierzchnię pokrył (uszczelnił) olejem schnącym, prawdopodobnie lnianym.
Zaczynał od nanoszenia poszczególnych pastelowych, jasnych kolorów , coś w rodzaju jednolitej barwnej plamy. Pigment był mieszany (ucierany na kamieniu) z olejem i z dodatkiem bieli matowej, ołowiowej.
Na to miejscami nakładał drugą..trzecią warstwę ale już z coraz mniejszą ilością bieli.
Ostateczny modelunek „ bryły” powstawał już bez bieli.
Prawdopodobnie ostatnia warstwa to laserunek z grynszpanu*

*Grynszpan (hydroksyoctan miedzi, Cu(CH3COO)2•Cu(OH)2) – związek chemiczny, sól kompleksowa miedzi i kwasu octowego.
W temperaturze pokojowej jest to zielononiebieska substancja krystaliczna. Związek ten jest silnie toksyczny. Dawniej był wykorzystywany jako substancja barwiąca do farb (zieleń miedziowa, zieleń miedziana) oraz jako środek przeciwko szkodnikom. Odmiana zielona nazywana jest grynszpanem szwedzkim, a niebieska grynszpanem francuskim.
Tak zwany grynszpan szlachetny to patyna, nie jest ona hydroksyoctanem miedzi.



Badacze nie znaleźli śladów lotnych rozpuszczalników (jak np. terpentyna…) i nie wiadomo czy ją stosował. Kiedyś, gdzieś czytałam, ze dodawał werniks do medium.
Każdy kolor traktowany jest indywidualnie. Ślady pędzla niewidoczne. Warstwy były przejrzyste i działały jak filtry, coś w rodzaju nakładanych na siebie kolorowych szkiełek.

Część informacji pochodzi z książki "Techniki wielkich mistrzów malarstwa" praca zbiorowa, wydawnictwa Arkady
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez jura Pt, 26 lutego 2010, 16:34

... chcesz kopiować, czy malować ? odpowiem bo robiłem jedno i drugie najlepiej na "priva" ... pozdrawiam
jura
Avatar użytkownika
jura
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz, 14 stycznia 2010, 13:34
Lokalizacja: Wrocek

Postprzez Krakusia Pt, 26 lutego 2010, 20:02

jura - Tutaj nie chodzi o to aby kopiować ten obraz lecz by poznać inne techniki/sposoby malowania, czyli uczyć się od mistrzów.
Jednakże uważam, że nikomu by to nie zaszkodziło zrobić taką kopię :D
Dawne techniki są pracochłonne i w dzisiejszych czasach mało popularne.
Jeśli wiesz coś na ten temat to pisz na forum, a nie na moje priv, bo to cenne informacje dla wszystkich zainteresowanych.
Zapraszam do dyskusji :D
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez oldmalarz Pt, 26 lutego 2010, 20:11

jura napisał(a):... chcesz kopiować, czy malować ? odpowiem bo robiłem jedno i drugie ...

no chciałym widziec jak robisz ...i jedno i drugie ..
bo na mój rozum kopiowanie to również malowanie.. :D
no chyba że kopiujesz kserokopiarką.. ;)
oldmalarz
 

Postprzez jura Pt, 26 lutego 2010, 23:06

... temat rzeka ... ale jak kogoś nęka talent to musi ten fakt mieć początek.
U mnie to było muzeum i fascynacja tym co te stare "gady" namalowały ... i jak to zrobiły ?
Pierwszą książką, którą przeczytałem na ten nurtujący mnie temat to była książka pod tyt. "Sztuka fałszerzy i fałszerze sztuki" - polecam. Tam o technikach postarzania podobrazia, deskach, farbach, laserunkach i idiotyzmach ludzi, którym odbiło by robić sztukę ... jest wszystko ... tylko trzeba to dokładnie wyssać z wierszy pisanych.
Nie wiem czy nie przynudzam ?
.............. jak nie. to będę dalej gadał (pisał).

pozdrawiam
Avatar użytkownika
jura
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz, 14 stycznia 2010, 13:34
Lokalizacja: Wrocek

Postprzez oldmalarz Pt, 26 lutego 2010, 23:28

jura napisał(a):... Tam o technikach postarzania podobrazia, deskach, farbach, laserunkach i idiotyzmach ludzi, którym odbiło by robić sztukę ... jest wszystko

..coraz barzdiej zaciekawia mnie twoja osoba imc ..Jura
najpierw malowanie i kopiowanie a teraz Frank Arnu.. i co dziwniejsze chyba jednak masz inna ksiazke bo w tej co ja mam nie ma prawie nic ot zwykłe fakty ze kilku gości podrabiało jakieś tam obrazy i rzezby oraz o tzrech mglistych metodach ich demaskacji.. ale o farbach laserunkach deskach podobraziach :o ...? na której to stronie kolega to wyczytał chetnie sobie zerkne..
barzdo chetnie ..
oldmalarz
 

Postprzez jura So, 6 marca 2010, 00:33

ja wątpię, czy mamy ta samą książkę ..... tam o rzeźbach nic nie było ... ale skoro uważasz, że tak dalej piszmy i niech młodzi się dowiedzą gdzie i jak się uczyć sztuki ?????
Avatar użytkownika
jura
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz, 14 stycznia 2010, 13:34
Lokalizacja: Wrocek

Postprzez oldmalarz So, 6 marca 2010, 02:01

jura napisał(a):ja wątpię, czy mamy ta samą książkę ..... ??
fff.jpg
fff.jpg (38.01 KiB) Przeglądane 14069 razy


czy to ta ksiazka..??
oldmalarz
 

Postprzez Galandir Wt, 23 marca 2010, 14:40

zabrzmiało snobistycznie chłopaki ;)
Avatar użytkownika
Galandir
 
Posty: 729
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 22:07

Postprzez oldmalarz Wt, 23 marca 2010, 15:07

nie pisz w liczbie mnogiej Manius..bo ja znam te ksiazke jak paciez i facet koloryzuje ..dlatego chce aby udowodnił to co on pisze .. a tu cisza jak makiem zasiał..
podał tytuł ksiązki a jest tylko jeden taki..na swiecie ..i ją mam..i nie moze miec żadnej innej o tym samym tutule.. i nie ma tam nic o technikach postarzania deskach farbach laserunkach ..i nie ma "wszystkiego" jak to napisał pzredmówca..owszem ksiaska jest w temacie ..ale na zasadzie ze słonce swieci jest gorące i okragle..
czyli tzw prawdy oczywiste ..
a jesli kolega twierdzi ze jest inaczej ..niech poda konkretna strone i wers ..

cały czas czekam cierpliwie na ciąg dalszy z jego strony..

jura napisał(a):ale skoro uważasz, że tak dalej piszmy i niech młodzi się dowiedzą gdzie i jak się uczyć sztuki ?????

i gdzie tu te -dalej piszmy..?
oldmalarz
 

Następna strona

cron