Poszukiwania malarsko-genealogiczne

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości

Postprzez satine Wt, 1 marca 2011, 00:28

Jeden z moich dziadków, którego nie miałam okazji poznać, miał podobno wielki talent malarski. Za czasów rządu Gomułki podrobił z pamięci 50 złotych i wydał w sklepie, innym razem skonstruował urządzenie, na którym poklatkowo wyświetlał ręcznie malowaną Drogę Krzyżową. Podobno przyjechali nawet do niego reprezentanci łódzkiego ASP z prośbą, by został jednym z ich wykładowców. Niestety odmówił - był nałogowym słuchaczem Radia Wolna Europa i nie chciał służyć komunistom.
Niestety nie widziałam żadnej z jego prac.Cały jego dorobek twórczy zginął w pożarze, jaki wybuchnął na gospodarstwie u moich dziadków jeszcze kilka lat przed moimi urodzinami.
Jedyne, co mogę zrobić, to wierzyć na słowo mamie i babci, oraz ludziom, którzy byli widzami poklatkowej "pasji" reżyserii mojego dziadka.
Avatar użytkownika
satine
 
Posty: 13
Dołączył(a): N, 27 lutego 2011, 22:43

Postprzez Beata N, 11 marca 2012, 01:37

Nadal prowadzę poszukiwania.
Drodzy użytkownicy forum zwracam się z ogromną prośbą. Szukam zdjęć witraży które zaprojektowała Halina Wierzejska znajdujących się Gąsewie na Kurpiach i w Kościele w Suwałkach. Może ktoś pochodzi z tych okolic i byłaby szansa na zdjęcie?
Zaprojektowała również witraż o którym wzmianka jest w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce może ktoś jest w posiadaniu tego wydania i pomoże mi ustalić co to za witraż i w którym kościele znajduje się?
wierzejska1.jpg
wierzejska1.jpg (48.6 KiB) Przeglądane 6217 razy

http://archiwumallegro.pl/katalog_zabyt ... 50293.html

Obraz Matki Boskiej Bolesnej autorstwa Haliny Wierzejskiej (pozycja nr6 str.1)
MBBolesna.jpg
MBBolesna.jpg (25.82 KiB) Przeglądane 6221 razy


http://www.wykus.zhr.pl/zlot/index.php?pokaz=wykus

Poza tym w poszukiwaniach genealogicznych nie malarskich dotarłam do 1750r od strony pradziadka ze strony ojca i 1760 od strony prababki :dance:
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Waldemar Jarosz N, 11 marca 2012, 08:51

Ja jestem herbu marchewka i kalafior. Złe losy kresowe moją rodzinę ominęły( My z okolic Lublina i Warszawy). Trochę II wojna światowa wyszczerbiła nas. Czy ktoś malował.? Nie wiem . Raczej muzyka była domeną naszej rodziny. Wszyscy na czymś zawsze grali. Obecnie w Rodzinie mamy zawodowych muzyków. Może rodzina ze strony mamy. Coś w rodzinie z artystów w nas jest. Siostra nieźle malowała, ale rodzina, życie sprawiło ,,że nie poświeciła się tej pasji. Moi bratankowie , siostrzenice nieźle malują i grają.Musze poszperać . Może znajdę jakąś artystkę , artystę w rodzie marchewkowo -kalafiorowym!
:D
Ostatnio edytowano N, 11 marca 2012, 17:25 przez Waldemar Jarosz, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Waldemar Jarosz
.
..
2...
3..

.
..
2...
3..
 
Posty: 1283
Dołączył(a): Wt, 17 sierpnia 2010, 08:30
Lokalizacja: Polska

Postprzez Beata N, 11 marca 2012, 10:53

Waldemar Jarosz napisał(a):Ja jestem herbu marchewka i kalafior. Złe losy kresowe moją rodzinę ominęły( My z okolic Lublina i Warszawy).

My z Ziemi Łukowskiej na Lubelszczyźnie,to się nie zdziwię jak kiedyś i Pan na mojej rodzinnej liście zagości ;)
Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina...tralala... :dance:

W szlacheckich rodach zawsze byli grający, malujący, to było w dobrym tonie ;) Wystarczy dobrze poszukać i te malarki czy malarze na pewno znajdą się. :ok:
Pozdrawiam, jak sądzę Ogończyka ;)
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Grzegorz Tyrała N, 11 marca 2012, 17:00

Beato gratuluję samozaparcia w poszukiwaniach.
od lat staram się zbierać pamiątki po rodzinie, z różnym skutkiem ale jeszcze nie udało mi się trafić na kogoś kto by miał jakieś "zacięcie" artystyczne, no może po za moją mamą która będąc jeszcze panną... tańczyła w zespole ludowym.
Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
Avatar użytkownika
Grzegorz Tyrała
2.
1..

2.
1..
 
Posty: 2187
Dołączył(a): Wt, 18 maja 2010, 12:36

Postprzez Mimetka N, 11 marca 2012, 17:15

Bardzo ciekawy temat. Sama też interesuję się poszukiwaniem przodków ale to bardzo trudne. Także życzę Ci powodzenia w dalszych odkryciach :)
Avatar użytkownika
Mimetka
 
Posty: 10
Dołączył(a): N, 1 stycznia 2012, 20:27

Poprzednia strona

cron