Cenzura

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 26 gości

Postprzez Krakusia Cz, 12 kwietnia 2012, 20:58

Ten wspaniały obraz Dudy-Gracza to X stacja Drogi Krzyżowej. Treść dosłowna tej stacji brzmi: "Jezus z szat obnażony". Zatem interpretacja artysty jest wręcz doskonała i nic w tym obrazie nie razi, zwłaszcza jak zna sie pozostałe obrazy z tego cyklu. Fakt, jestem fanką talentu Jerzego Dudy-Gracza a co za tym idzie bez szemrania chłonę wszystko co On namalował.

Co do obrazu Krysi to chyba przesadzacie. Jak znam naszą koleżankę to namaluje jeszcze z 20 obrazów pasujących do tematu konkursu :)

Ważne aby malować sercem, w zgodzie z samym sobą, czyli to co się czuje.
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Gluch Cz, 12 kwietnia 2012, 22:39

Też uważam , że Krysia dobrze zrobiła ,w stosunku do jej możliwości ten obraz jest cieniutki i sądzę ,że to jedyny powód . Na pewno błyśnie majem. hej, czego Krysiu życzę. Hej
Avatar użytkownika
Gluch
 
Posty: 223
Dołączył(a): Śr, 25 listopada 2009, 23:02

Postprzez Zibelius Pt, 13 kwietnia 2012, 08:05

Dałem przykład Dudy Gracza ponieważ uważam że, ta stacja jest genialna jak reszta drogi krzyżowej .Chodziło mi o to że,jak ktoś chce to znajdzie zbędne rzeczy i motywy antyreligijne.I nie zgadzam sie z wami że, obraz Krysi (zakonnica)jest za cienki i nie pasujący tematycznie .To jej sprawa.Ale i też odnoszę wrażenie że, obraża cudze uczucia religijne.Może należy napisać to wprost a nie kluczyć .
Zibelius
 

Postprzez Jagoda Pt, 13 kwietnia 2012, 10:15

Myślę, że uczucia religijne (tak ostatnio modny temat) , to indywidualna sprawa każdego z nas i nie należałoby szukać ich obrażania czy gloryfikacji gdziekolwiek indziej. Zwracamy uwagę na obraz, plakat, rzeźbę...że nie taka...że obraża....że tak nie powinno się , czegoś tam ,przedstawiać, a niekiedy sami swoim postępowaniem bardziej obrażamy uczucia religijne , swoje i cudze ...i wcale to nam nie przeszkadza. To takie moje prywatne podejście do tego tematu :hmm:
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Gluch Pt, 13 kwietnia 2012, 10:43

Ja na pewno przez pryzmat religii i tematyki na obraz nie patrzę .Kieruje się tylko intuicją, edukacji w przedmiocie brak. Hej
Avatar użytkownika
Gluch
 
Posty: 223
Dołączył(a): Śr, 25 listopada 2009, 23:02

Postprzez Zibelius Pt, 13 kwietnia 2012, 10:51

Na początku dwutysięcznych lat odbyły się procesy artystki DOROTY NIEZNALSKIEJ za pokazanie instalacji z krzyżem.Jednak w końcu tolerancja zwyciężyła i artystkę uniewinniono.Ale życie umilano jej latami.Jak ktoś obraża Boga to sam jest za siebie odpowiedzialny przed tym Bogiem.Artyści to nie matołki których trzeba karcić.Możemy się spierać że ,coś mi się nie podoba czy podoba .Możemy rozmawiać o technicznych błędach czy kolorystycznych.Ale i tak ostateczne zdanie ma artysta a nie widz.Na początku XXw. dochodziło do szaleństwa jak powstawały nowe style w sztuce.Było nie do pomyślenie że, ktoś malował po swojemu zamiast krowy pijące wodę z jeziora najlepiej w Alpach.A jednak sztuka rozwijała się i nadal rozwija.Na szczęście tolerancja górą :dance: :dance: Mnie jak się nie podobają mózgi zamknięte w słojach w cieczy, czy ludzie odarci ze skóry ociekający krwią to tego nie oglądam.Ale dlatego że, mam inne spojrzenie to wcale nie znaczy że, to nie jest sztuką,bo jest i to uznaną i wielką.Nie lubię sztuki video ale to nic nie znaczy bo to jest sztuka uznana i ważna czy mi się podoba czy nie.Dla jednych religia to legendy i wymysły a dla innych jak ja ,Bóg czyli siła wyższa jest i mi pomaga.Nie mieszam jednak wielkości Boga do kawałków płótna pomazanych kolorkami.Bo wtedy obraził bym wielkość Boga i jego nieomylność tym bardziej że, ja uważam ze, to wielki Stwórca zsyła mi myśli i innym wierzącym również.Pozdrawiam :-* :-* :)
Ostatnio edytowano Pt, 13 kwietnia 2012, 12:50 przez Zibelius, łącznie edytowano 1 raz
Zibelius
 

Postprzez Krysia karo konin Pt, 13 kwietnia 2012, 11:11

Cieszę się,że namalowałam ten obraz,bo pod wpływem tego niewinnego obrazka powstały takie mądre posty.
Zibi ,Jesteś w żywiole,piszesz bardzo interesujące teksty.Już pomijając mój obraz,uważam,że temat,który podjąłeś zasługuje na uwagę.
Może założysz dział z felietonami?
Masz ogromną wiedzę i podziel się tym z nami.
Pozdrawiam.
Krysia karo konin
 

Postprzez Zibelius Pt, 13 kwietnia 2012, 13:19

Jest jeszcze jedna ważna sprawa. :) Czasami artysta maluje w wielkich emocjach i wielkim uniesieniu duchowym.Wtedy każdy z nas wie że, maluje się lekko, tworzy szybko i wszystko jakby samo od siebie wychodzi dobrze.To są jakby dni chwały i nagrody od siły wyższej dla artysty.Zresztą każdy z nas widzi który obraz jest prawdziwym dziełem a który jest wymymlany na siłę, bo potrzeba mieć obraz na wystawę czy czeka klient.Z rewelacyjnym i takim natchnionym obrazem każdy artysta ma wielki kłopot rozstać się.To jakby dziecko artysty czy rodzina,no jak go oddać ?Nie ma nic gorszego jak próby tworzenia na siłę .Jak nie wychodzi to się wszystko zostawia.Jedni idą do przyrody jak ja ,inni na wódkę jak ja kiedyś(teraz nie pije alkoholi)inni przesypiają.TO NATCHNIENIE.Każdy to ma, ale trzeba być uczciwym w tym co się robi a nie hochsztaplerem chcącym wszystkich dookoła oszukać.Niestety oszukać się nie da .Znawcę się nie da bo jest znawcą.A zwykły widz wyczuwa intuicyjnie że jest karmiony kitem.Jak ktoś chce być szanowany to niech najpierw sam się szanuje.Ja pamiętam jak śmigałem w Katowicach do cenzury z plakatami, filmami,obrazami różnych artystów.Pamiętam tych komuchów z gęby do dzisiaj.Siedzieli śmierdzący wódą i jak im się zechciało to podpisali a jak nie to nie BO NIE. :( Kościoły były jednymi z niewielu miejsc wolnych, i patriotycznych
Dzisiaj są już czasy w miarę normalne i dlatego piszę co piszę o cenzurze bo ich nienawidziłem totalnie.Wole przemilczeć jak być cenzorem czegokolwiek.A dyskutować na argumenty prawdziwe można i trzeba.Tym bardziej dziwi mnie dzisiaj występowanie wielu ludzi niby to w obronie wartości kościelnych czy mojej wiary czy krzyża, a w rzeczywistości nie wiem czy kogoś beret moherowy uciska w główkę czy jest po prostu głupi.(Ostatnie zdanie nie dotyczy absolutnie nikogo z tego forum)Pozdrawiam :)
Zibelius
 

Postprzez Jagoda Pt, 13 kwietnia 2012, 14:23

żyjąc trochę na tym świecie stwierdzam,że nie ma miejsc "całkowicie wolnych" i śmiem twierdzić,że nigdy nie było, bo i kościoły nie są tymi miejscami , tak naprawdę i do końca. Wolnym , można być tylko duchowo, samemu dla siebie, wobec siebie, mam nadzieję,że wiecie o co mi chodzi. To temat trudny, filozoficzny i temat rzeka i tak naprawdę nie warto go drążyć...to też tylko moja refleksja , myślę,że nikogo nie uraziłam, ani nie obraziłam.
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Beata Pt, 13 kwietnia 2012, 20:18

Waldemar Jarosz napisał(a):... że mój obraz władza kazała zdjąć. Poprawność polityczna?.


Czytam i uwierzyć nie mogę. Obraz ciekawy i nie mogę dopatrzeć się jakiejkolwiek przyczyny takiego postępowania. To samo tyczy się obrazu Krysi. Ludzie szukają dziury w całym. Jestem w ciężkim szoku, ze w dzisiejszych czasach takie sytuacje mają miejsce.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Poprzednia stronaNastępna strona

cron