Plagiat

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości

Postprzez Krysia karo konin So, 18 sierpnia 2012, 14:37

Niedawno na Faceebooku w podgrupie artystycznej "Współczesny Świat Sztuki",gdzie członkami są ludzie z całego świata,pewna malarka z Francji zamieściła obraz,przedstawiający kobietę w czerwonej sukience.Pod obrazem pojawiły się bardzo pochlebne opinie,wychwalające pomysł,kolorystykę,kompozycję i ogólnie sam obraz.
Pani wdzięcznie dziękowała i napawała się ogromną przychylnością kolegów po fachu.
Jakież było moje zdziwienie,gdy po przyjrzeniu stwierdziłam ,że to jest kopia mojego obrazu.Spojrzałam na datę u pani ,kiedy tego dokonała,bo obawiałam się,że może zarzucić plagiat mnie.Data była z lipca tego roku.Moja praca powstała ponad rok temu.Powiem szczerze,że nie jest to mile uczucie.Miałam wrażenie,że mnie ktoś okradł.Po zdemaskowaniu pani malarki,koledzy po fachu potępili tego typu poczynania.Admin wykluczył panią z grupy,choć należała do ścisłego aktywu.A reakcja pani,jeśli chodzi o mnie była taka,że zgłosiła mnie jako "nachalny użytkownik" i miałam zablokowane wejście na Jej stronę.W swojej naiwności myślałam,że napisze do mnie i mnie po prostu przeprosi ,a ja oczywiście nie będę się gniewać.
Piszę to po to ,żebyście wiedzieli co się dzieje w małym świecie sztuki i może wypowiecie się co o tym sądzicie.
Obrazy różnią się,ponieważ ja zastosowałam technikę mieszaną.Tło jest wyklejone krepiną malowane akrylem,następnie farbami olejnymi.Przecierki,które uzyskałam nie są do zrealizowania samymi farbami.
Oto moja praca,którą znacie.
moje.JPG
moje.JPG (104.46 KiB) Przeglądane 4598 razy


I praca skopiowana.
582124_454516524581795_2013366346_n.jpg
582124_454516524581795_2013366346_n.jpg (46.27 KiB) Przeglądane 4598 razy
Krysia karo konin
 

Postprzez Zibelius So, 18 sierpnia 2012, 16:17

Krysiu :) Z ramienia swojego zawodu jaki wykonuje i z czego żyję, z takim sprawami spotykam się na co dzień .Kilka dni temu zaoferowałem komuś mały obrazek Iwana Trusza jaki posiadam(zresztą zniszczony i mizerny ale na 100% oryginał).Niedoszły klient odpisał mi że mój jest nie prawdziwy i przysłał mi zdjęcie swojego "oryginału".Niestety naciął się on.Znalazłem w swojej bazie że, jego obraz to słaba kopia obrazu niemieckiego malarza drugoligowego.Oczywiście wysłałem mu te materiały i mój certyfikat na obrazek Trusza jaki posiadam.Gość się załamał.Dał 8000 za syf ,kiłe i mogiłe.A ja Trusza wstawiłem na aukcję i przyjęli.Prawie każdy pseudoartysta próbuje kopiować ,zmieniając cokolwiek i najczęściej z krajów mało znanych u nas np. Canada,Australia i inne pomniejsze.Osobnicy tacy jednak nie zdają sobie sprawy że żyją w czasach internetu i takie numery już nie przechodzą jak ty nie znajdziesz czy ja to inni znajdą.Jak ktoś nie ma twórczej głowy powinien przestać świrować na artystę i zająć się czymś innym.W dzisiejszych czasach kmiotki i różni nieudacznicy myślą że,są w stanie świat oszukać .NIE DA SIĘ JUŻ.Artystą człowiek się rodzi . :-*
Zibelius
 

Postprzez Beata Pn, 20 sierpnia 2012, 10:53

Krysiu wiem, że to mało przyjemne gdy ktoś podkrada pomysły z drugiej strony możesz być dumna tylko najlepszych się kopiuje. W tym przypadku kopia to zbyt wielkie słowo. Kobieta (twarz) inna, a reszta bez wątpienia Twojego pomysłu choć w moim odczuciu mizerna i daleko odbiegająca od Twojego obrazu.

Gdzieś czytałam wypowiedz Picassa o twórczości Rembrandta gdzie mówił że zostawił po sobie więcej obrazów niż namalował. To jest geniusz :D ;) Kopie są nawet prezentowane przez muzea nie tak dawno oglądałam w MNG obraz anonimowego artysty "Szulerzy" według Caravaggia. Dzieło uznane za mające wartość dokumentalną jak i artystyczną pomimo że kopia.

Plagiat, wzorowanie się na cudzych pomysłach lub inspirowanie nimi było i być będzie. Uchronić przed tym może jedynie nie pokazywanie swoich dzieł, ale czy jest sens chować wszystko przed światem? To jest cena pokazania się szerszemu gronu odbiorców.
Wiesz Krysiu znajoma której obrazy(kopie) notorycznie zaczęły pojawiać się w internecie stwierdziła ze jest dumna z tego, że podobają się innym i inspirują do twórczych poczynań. Może dlatego tak mówi bo wszystkie kopie są gorsze od dzieł wychodzących spod jej ręki :D

...a ile obrazków trafia bez pozwolenia na blogi...szkoda tylko, że bez autorów :(

Bezsilność...
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08


cron