...podpis na obrazie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 19 gości

Postprzez grullo Śr, 9 października 2013, 15:32

Andrzeju, czy krytyk musi pięknie malować, żeby móc krytykować i wytykać błędy? Moja akcja jest reakcją na Twoje samouwielbienie. Skoro coś pokazujesz i podpisujesz obiema rękami, że jest genialne i bez felerów to ja chciałbym Ci wierzyć, ale oczy mówią mi coś innego. Jeśli potraktowalibyśmy te obrazy jako nie realistyczne dałbym sobie spokój, ale skoro tak je nazwałeś, musisz być gotowy na burzę. Nie będę Cię gnębił bo nie mam z tego nic, nawet satysfakcji.

Czy malowałeś kiedyś czymś innym niż to co oferuje Ci producent farb Zibeliusie? Tak więc nie wiesz jak maluje się innymi materiałami czy farbami. Czy możesz kilka osób krytykować za to że ciągle szukają? Nie. Ja zawsze mówiłem, że można malować czym się chce, nawet plakatówkami. Nikogo nie zmuszam do kupowania farb za setki złotych, dziesiątki funtów. Ale chciałbym, żeby każdy malarz miał w życiu szansę dotknąć czegoś innego, spróbował inaczej. Czy Ty Andrzeju malowałeś chociaż raz farbami z dawnych epok? Cynobrem, bielą ołowiową czy prawdziwą neapolitanką? Jeśli nie to czemu narzucasz pogląd, że to nie ma znaczenia, że to nieistotne. Malowałeś kopie dawnych mistrzów i nie zbliżyłeś się na pewno do nich efektami bez odpowiednich materiałów. Nie gloryfikuję tutaj jedynie sztuki dawnych, bo wiesz że podobają mi się dzieła nowe, ale nie wszystkie.
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez MPietak Śr, 9 października 2013, 15:57

Jagoda napisał(a): :) Marku, ikony Evy mają dość dużo wspólnego z rysunkiem realistycznym , Twoje mazidła z malarstwem też . To, że zabiera głos , to (jak sam w którymś poście pisałeś) ma do tego prawo i wolno jej. Gdyby tylko "otwierający temat" zabierali głos, byłby monolog na forum a nie dyskusja. Nawet tam, gdzie temat wysoce profesjonalny, osoba mniej kompetentna może coś ciekawego dorzucić ;) ...myślę,że doskonale to wiesz, bo bardzo często czynisz stosowne uwagi. To właśnie nie dawno przerabialiśmy...jestem postrzegana o rozwalanie tematów, tylko dlatego,że napiszę swoje zdanie :dobani:
.

jAGODA o realizmie przy pisaniu ikon Bizantyjskich i ich realizmem mam własne na to patrzenie bo dla mnie akurat Ikony Bizantyjskie są tak odrealnione jak mało które .Wyrażałem już swoje zdanie w tej kwestii dla mnie to ideologia która trwa od czasów twórców tej sztuki i nic się nie zmienia bo nie może ,na tym polega ich ideologia każdy punkcik kropka ma swoje miejsce .Wybacz nie kupuje tego choć cieszę się ,że ciągle są ludzie którym się chce. Oczywiście ,ze nie mam nic przeciw temu by każdy zabierał głos kto chce. Chodzi mi o głosy w dyskusji takie które są personifikowane w odniesieniu do konkretnych osób zostałem w poście Evy wymienionym tylko dlatego swój adresowałem personalnie tak samo jak czynię to teraz w odniesieniu do Twojego postu a adresowanego personalnie . ;)
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez MPietak Śr, 9 października 2013, 16:10

"mam pytanko jeśli można do" grullo ....."może był byś łaskaw przybliżyć mi co jest a co nie jest malarstwem realistycznym skoro wstawione obrazy Zibeliusa nie są tymi o których mówi Zibelius "? wszystko mi przewracasz i tak w nie poukładanej głowie Ikony" B "a może napompowane obrazy Rubensa ? pogubiłem się za twoją sprawą Pomocy !!! :o :)
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez grullo Śr, 9 października 2013, 16:32

Mpietaku, ja nie mówię, że one realistyczne nie są. Realizm jak sama nazwa wskazuje musi mieć odniesienie do rzeczywistości. Kiedy ktoś maluje ludzi to patrzę przede wszystkim na anatomię, dlatego tak się uwziąłem. Andrzej w moim odczuciu przedstawił te prace jako genialne, zupełnie bez błędów i to mnie uderzyło. Samo ich przedstawienie jako takich jest niewłaściwe. Obraz końskiego łba trzyma się kupy, ale nie zachwycił mnie. Nawet tło jest namalowane infantylnie i machinalnie. Nie widzę w nim głębi, genialności, mistrzostwa. Nie odnoszę tego co piszę do siebie, nigdy nie uważałem że dobrze maluję, wiem że każdy mój obraz ma defekt i to nie jeden.

Nie lubię też jak ktoś wrzuca parę osób do jednego worka. Dzieli na Was i Nas. Mam wrażenie, że i ja zostałem zakwalifikowany do grupy ludzi malujących od roku i ściągających teksty z zagranicznych portali malarskich. Niby dlaczego tak miałoby być? Żeby popisać się wiedzą i umiejętnościami translatorskimi? Czy ja mam z tego jakąś korzyść? Żadnej. Jeśli Andrzej mówi że "My" nie mamy umiejętności, warsztatu to niech piszę w galerii z komentarzem co konkretnie jest złe i co mu się nie podoba. Mam wrażenie że to brak poszanowania nie pisać, nie radzić, a na końcu wyrzucić, że jest do bani i bez grama techniki wszystko co "My" tworzymy. Kropka
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Evagelia Śr, 9 października 2013, 16:49

MPietak napisał(a):od czasów twórców tej sztuki i nic się nie zmienia bo nie może ,na tym polega ich ideologia każdy punkcik kropka ma swoje miejsce


: ) I to jest wlasnie Twoja opinia, do ktorej masz prawo, ale wybacz nie jest ona poparta niczym konkretnym i nie majaca przelozenia na rzeczywistosc. Bo to absolutnie nie jest prawda, ze nic sie nie zmienia od samego poczatku w tej sztuce, ze nie moze sie zmieniac i nie jest wcale tak, ze kazdy punkcik i kropka maja swoje miejsce, to ostatnie owszem obowiazuje tych, ktorzy bazuja wylacznie na podlinnikach, bo nie znaja i nie rozumieja logiki bizantyjskiej, dlatego kazda wprowadzana przez nich zmiana moze wiazac sie z bledem, to nie dotyczy malarzy ikon kontunuujacych autentyczna ikonografie bizantyjska.. bo tam paradoksalnie panuje ogromna swoboda.. : ) Ikonografia zachowuje prawdziwy wyglad Swietych ich cechy charakterystyczne, proporcje maja zwiazek z rzeczywistoscia, zwroc uwage na proporcje chocby twarzy, wielkosc rak, ksztalt, ulozenie szat, choc proporcje sa ogolne dla wszystkich w zakresie stylu, w celu zaprowadzenia chocby spokoju i harmonii w Swiatyniach, zeby wierny nie dostal oczaplasu, bo jeden Swiety obok drugiego bylby, nizszy, wyzszy, grubszy, chudszy i to nie sprzyjaloby modlitwie i wyciszeniu. Dlatego ikonografia w pelni by mogla byc zrozumiana i doceniona musi byc rozwazana w zwiazku z wiara. Jako po prostu dziedzina sztuki zawsze bedzie kwestionowana i jej kunszt. Zwlaszcza kiedy przyglada sie jej wylacznie 'od zewnatrz' : ) No ale ostatnie czego brakuje w tej dyskusji to wtrat o ikonografii, wiec moze juz tego tu nie kontunuujmy :D
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez MPietak Śr, 9 października 2013, 16:58

grullo napisał(a):Mpietaku, ja nie mówię, że one realistyczne nie są.

No to mnie uspokoiłeś ;"są " to ,że zibelius je wstawił acale nie oznacza bynajmniej ,że chciałby je dedykować nam jako idealne ,perfekcyjne sam krytykując innych mówi otwarcie i o swoich brakach bo nie pozjadał wszystkich rozumów.Pewnie ,że niejednokrotnie idzie po bandzie bo jeśli się krytykuje czyjąś pracę z dobrych pobódek zwraca się przy tym uwagę gdzie by ich szukać .Z niewiadomych dla mnie przyczyn sam zawiązał sobie nieco kaganiec rezygnując z galerii z komentarzem a tym samym nie wypadało by komentować prace innych czego rzeczywiście od jakiegoś czasu nie robi.Gruulo cenie Twoją wiedzę teoretyczną i kazdego innego tak samo jak i bardzo emocjonalny stosunek do samego malarstwa Zibeliusa .Mnie ani jego ani niczyje inne uwagi wypowiedziane pod moimi mazidłami nie są w stanie poruszyć do tego stopnia bym zechciał się odgryzać .Rozumiem ,że czasem Zibeliusowi nie starcza cierpliwości by czytać co raz to i nowe przepisy na farby media i inne pierdoły bez podawanych przykładów praktycznych bo bez nich jest to dla mnie przynajmniej gatka szmatka której staram się nie czytać .Wiedza bez przykładu dla mnie amatora to zawracanie głowy bzdetami.Wiem i szanuję jeśli komuś to czemuś służy mnie Nie.Nie powinno też dziwić nikogo ,ze Zibelius mając dużą wiedzę a czytając ciągle te same porady puszczają nerwy i wyraża to prowokacyjnym tekstem gdybym posiadał jej choć w jakims procencie też bym Ciebie i innych prowokował Kończąc powiem jak myśliciel "Wiem ,że nic nie wiem " i akurat ja się z tego Cieszę :dance: :D
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez zephyr7 Śr, 9 października 2013, 18:38

mnie tylko ciekawi, dlaczego malujecie biusty na zielono? :-*
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez MPietak Śr, 9 października 2013, 18:56

Evagelia napisał(a):Ikonografia zachowuje prawdziwy wyglad Swietych ich cechy charakterystyczne, proporcje maja zwiazek z rzeczywistoscia, zwroc uwage na proporcje chocby twarzy, wielkosc rak, ksztalt, ulozenie szat, choc proporcje sa ogolne dla wszystkich w zakresie stylu, w celu zaprowadzenia chocby spokoju i harmonii w Swiatyniach, zeby wierny nie dostal oczaplasu, bo jeden Swiety obok drugiego bylby, nizszy, wyzszy, grubszy, chudszy i to nie sprzyjaloby modlitwie i wyciszeniu. Dlatego ikonografia w pelni by mogla byc zrozumiana i doceniona musi byc rozwazana w zwiazku z wiara. Jako po prostu dziedzina sztuki zawsze bedzie kwestionowana i jej kunszt. Zwlaszcza kiedy przyglada sie jej wylacznie 'od zewnatrz' : ) No ale ostatnie czego brakuje w tej dyskusji to wtrat o ikonografii, wiec moze juz tego tu nie kontunuujmy :D

Eva masz rację ,ze mój może ? odosobniony pogląd nie ma przełożenia na rzeczywistość ,ale czy przełożenie na rzeczywistość mają budowanie sztucznej harmoni i temu podporządkowanie wszystkich swiętych .Dam Ci prymitywny przykład ale to mi przyszło do głowy Popatrz na zjazd kardynałów podczas konklawe są tam grubi mali łysi i kulawi starcy i młodsi czy kiedy byli by uzanymi za swiętych by lepiej wygladali na scianie musieli by być ładni i proporcjonalni ? to własnie człowieka z poza wiary - uważam za ideologie tworzenia tego gatunku sztuki .Taką samą ideologią może być wymóg ukończenia studiów ASP by móc być uznanym malarzem niestety tak jest .Jeśli komuś uda się przebić przez taki sposób myslenia to tylko dlatego ,że jakiś bogaty pierdoła któremu spodoba sie prostota pracy będzie wietrzył w ich posiadaniu interes dobrym przykładem mógł by być Nikifor .co tam jestem nietypowym w tym co robię to i poglady moje też są nietypowe :D dzięki ;)
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez MPietak Śr, 9 października 2013, 19:00

zephyr7 napisał(a):mnie tylko ciekawi, dlaczego malujecie biusty na zielono? :-*

"zephyr7".... jeśli i ja jestem adresatem pytania to Ci odpowiem . Dlatego ,że gdybym je namalował na czerwono spytał byś dlaczego właśnie tak a nie inaczej :D kto pyta nie błądzi chyba ,że nie wie kogo pyta :-P
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez zephyr7 Śr, 9 października 2013, 19:28

Aaaa, jak tak to spoko :D
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Poprzednia stronaNastępna strona