Platforma promująca kulturę

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości

Postprzez Magdalena Sciezynska Cz, 26 lutego 2015, 00:02

https://www.youtube.com/watch?v=XPytlDMURaE
zdobył w CANES nagrody
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez Magdalena Sciezynska Cz, 26 lutego 2015, 00:50

nie spodobał mi sie film IDa
poza wartosciami sztuki filmowej , dowiedziałam sie o genezie , historii i kim były , O ŻENADA I ZGROZA
dobrze że mój tata sie tego nie do czekał ….. nie bede klaskała takim bohaterom , bo to nie jest z filmu komiksu, nie wiedziałam, ale coś mi mówiło … i tu nie chodzi o zaden antysemityzm …. skoda że nie pokazano stalinizmu
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez MPietak Cz, 26 lutego 2015, 08:34

wrażliwość jest rzeczą ludzką i bardzo indywidualną a odbiór czyjejś pracy i to nie zależnie malowanego obrazu czy filmu właściwie jedynie może nam przybliżyć czyjąś osobę , w myśl zasady z gustami się nie dyskutuje .Zapewne spora część spośród nas oglądając jakiś film lubi jak coś konkretnego sie dzieje a fabuła jest jasna i czytelna inni wolą refleksyjne filmy psychologiczne które wymagają zadumy , spokoju i refleksji .Jedni i drudzy mają do tego takie samo prawo .Osobiście śmiem twierdzić ,ze widz nierefleksyjny a przypadkiem zajmujacy się sam tz sztuką niczego na miare sztuki nie jest w stanie zrobić .Jasne ,ze maluje ale najczęściej robi to przerysowując ze zdjęcia obojętnie czy to jakąś architekturę czy cokolwiek innego by to pokolorować i co to ma wspólnego ze sztuka ? chętnie jednak będzie oceniał innych uważając sie pewnie za kogoś wnoszącego cos do sztuki. Uczciwszym zawsze jest czy raczej powinno być wyrażenie własnego odczucia coś nam sie podoba albo nie ale by oceniać ,ze cos jest wartościowe czy nie jakie mamy do tego podstawy .Znajdujemy się w Klubie Twórców sztuki i wydaje się dlatego niektórym ,ze ją tworzą Od malowania czy maziania obrazków do sztuki daleka droga często nie do przebycia .Warto by niektórzy samo refleksyjnie spojrzeli na to co sami robią nim zechcą zdecydowanie oceniać innych .
Prowokuje bo niby dlaczego miał bym tego nie robić ? prowokacja to też sztuka :-P
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez Beata Cz, 26 lutego 2015, 12:05

Lamka napisał(a):BEATA, ten film podwójne zycie ….. obejrzyj , warto po 1000kroć , nie pamietam czy ma oskary, lwy czy inne ch… bo dla mnie to tylko polityka , ten film warto , zakochasz sie w nim = piękny


Na pewno zobaczę i dzięki za link :-* Dla mnie tytuły/nagrody też nie są wyznacznikiem. W niedzielę idę z mężem na Disco Polo...Oskara na pewno nie dostanie :D Chciałam iść na Loft ale nie nie mogę nikogo namówić ;) Zakochałam się w muzyce z trailera Ruelle - Until We Go Down (The Loft Trailer Song) https://www.youtube.com/watch?v=VMWglkrjXZs
a dzisiaj (decyzja podjęta) Snajper.

Lamka napisał(a):nie spodobał mi sie film IDa
poza wartosciami sztuki filmowej , dowiedziałam sie o genezie , historii i kim były , O ŻENADA I ZGROZA
dobrze że mój tata sie tego nie do czekał ….. nie bede klaskała takim bohaterom , bo to nie jest z filmu komiksu, nie wiedziałam, ale coś mi mówiło … i tu nie chodzi o zaden antysemityzm …. skoda że nie pokazano stalinizmu


Masz na myśli pierwowzór Wandy :) Przypomniał mi się film o Hitlerze i jak zarzucano, że próbuje się go uczłowieczyć. I co ktoś go pokochał? Zmazane zostały winy? Autor nie robi z Wandy bohaterki stara nam się pokazać naturę człowieka, zmagania z własnymi demonami. Mnie zawsze zastanawiało to jaki wpływ na nasze życie mają różne czynniki? Co wpływa na to że jesteśmy takimi a nie innymi ludźmi? Próba zrozumienia nie jest równoznaczna z wybieleniem i zmazaniem win. Zrozumienie daje szanse niepopełniania pewnych błędów przez następne pokolenia, zapobiegania im. Nigdy nie zadawaliście sobie pytania DLACZEGO? Dlaczego ktoś zrobił coś strasznego? Nam to się w głowie nie mieści ale chcemy znać przyczynę a gdy ją poznamy nie rozgrzeszamy. Zło to zło. Myślę, że gdyby powstał film o Wolińskiej byłby bardzo ciekawy. Z jednej strony zbrodniarka a z drugiej sympatyczna kobieta, którą widz mógłby nawet polubić. Ale by wrzało :D Pawlikowski w wywiadach mówił, że była "sympatyczna, miła, ciepła starsza pani, dowcipna i ironiczna” zafascynowało go to "ile osobowości może pomieścić się w jednym człowieku" (dla chętnych cały artykuł http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/czy-ida-jest-antypolska-trwa-historyczna-dyskusja-o-filmie/sndnt)
To trochę jak z matką która kocha syna ale wie, że musi iść do więzienia i zapłacić za swoje grzechy.


MPietak napisał(a):wrażliwość jest rzeczą ludzką i bardzo indywidualną a odbiór czyjejś pracy i to nie zależnie malowanego obrazu czy filmu właściwie jedynie może nam przybliżyć czyjąś osobę , w myśl zasady z gustami się nie dyskutuje .Zapewne spora część spośród nas oglądając jakiś film lubi jak coś konkretnego sie dzieje a fabuła jest jasna i czytelna inni wolą refleksyjne filmy psychologiczne które wymagają zadumy , spokoju i refleksji .Jedni i drudzy mają do tego takie samo prawo .Osobiście śmiem twierdzić ,ze widz nierefleksyjny a przypadkiem zajmujacy się sam tz sztuką niczego na miare sztuki nie jest w stanie zrobić . Jasne ,ze maluje ale najczęściej robi to przerysowując ze zdjęcia obojętnie czy to jakąś architekturę czy cokolwiek innego by to pokolorować i co to ma wspólnego ze sztuka ? chętnie jednak będzie oceniał innych uważając sie pewnie za kogoś wnoszącego cos do sztuki. Uczciwszym zawsze jest czy raczej powinno być wyrażenie własnego odczucia coś nam sie podoba albo nie ale by oceniać ,ze cos jest wartościowe czy nie jakie mamy do tego podstawy .Znajdujemy się w Klubie Twórców sztuki i wydaje się dlatego niektórym ,ze ją tworzą Od malowania czy maziania obrazków do sztuki daleka droga często nie do przebycia .Warto by niektórzy samo refleksyjnie spojrzeli na to co sami robią nim zechcą zdecydowanie oceniać innych .
Prowokuje bo niby dlaczego miał bym tego nie robić ? prowokacja to też sztuka :-P


:hmm: Chyba właśnie to miał na myśli autor...
Paweł Pawlikowsk stwierdził (w wywiadzie dla GW *), że "Idę" przygarnęła Polska piękna i kochająca sztukę. A odrzuciła ją Polska zawistna, pełna kompleksów i sącząca coraz grubszym strumieniem jad, że niby "Ida" to spisek i film niepatriotyczny.
*Też można przeczytać tu http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/czy-ida-jest-antypolska-trwa-historyczna-dyskusja-o-filmie/sndnt

Film jest skierowany do widza który potrafi samodzielnie myśleć i wyciągać wnioski. Do widza który jak obraz z symboliką ułoży wszystko w całość a nie rozwodzi się nad poszczególnymi elementami.

Każdy wyciąga z filmu własne refleksje i mamy prawo mieć różne poglądy. Dla mnie takim podsumowaniem filmu jest pytanie i odpowiedzenie sobie. DLACZEGO?
Wanda pokazała Idzie świat. I co? Ida wróciła do klasztoru. DLACZEGO?


Dzisiaj już nic nie piszę na forum ... Limit wyczerpany :D
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Jagoda Cz, 26 lutego 2015, 12:15

...najśmieszniejsze i zarazem smutne jest to,że potrafimy krytykować i wytykać błędy innych ( nie wszyscy tak postępują , ale większość) , popełniając dokładnie takie same :hmm: ;) ...mam na myśli tylko malarstwo , bo IDY nie oglądałam (jeszcze) :hmm:
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez Beata Cz, 26 lutego 2015, 12:47

No właśnie...natura człowieka...
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Magdalena Sciezynska Cz, 26 lutego 2015, 14:22

kazdy ma prawo do własnego zdania.
a co do zbrodniarzy sa zazwyczaj cudownymi mężami, ojcami. dziadkami i przemiłymi ludźmi

a… na tym kończę
co złego to nie ja.
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez grullo Cz, 26 lutego 2015, 15:38

Lamka ma rację, każdy nie tylko może ale i powinien mieć swoje zdanie. Jeśli poprzednie komentarze dotyczyły mojej skromnej i lichej persony to się nie obrażam ;) . Nie mam podstaw by naciskać na ludzi w jaką sztukę mają wierzyć, napisałem tylko i aż, jak to widzę. Nie mam jakichś wielkich osiągnięć i mam nadzieję że nie zdarzą się takie których sława mnie przygniecie, jedynie tytuł magistra sztuki, ot i wsio. :-P
A co do filmu, to właśnie takie dzielenie Polaków i ludzi mieszkających w tym kraju na uprzejmych i spolegliwych odbiorców Idy i tych plujących jadem nienawistników, już samo w sobie generuje objaw piany na ustach. Bo niby dlaczego jakiś odznaczony dziadziuś, martwiący się losem ojczyzny, ma być zaliczony do tego mniej przyjaznego grona? Tylko dlatego, że upatruje spisku w antypolskiej wymowie dzieła? Przecież to nie żaden spisek, tak się po prostu robi politykę, a w polityce nic nie jest przypadkowe, może poza wygłupami naszych podwórkowych decydentów. ;) Jeśli ktoś nie polubi tego czy tamtego filmu automatycznie staje się zacofanym, zaściankowym ksenofobem? To trochę nie fair. Ja sam posiadam korzenie niemieckie od strony babki, ale czuję się Polakiem i też obchodzą mnie jej perypetie, bardziej niż niejednego warchoła i moczymordę. ;) Też już kończę, bo dyskusja nabiera rozpędu i zaraz powiecie, że co złego to właśnie ja. :-P :-P
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez muszka111 Cz, 26 lutego 2015, 19:20

Każdy artysta ma prawo do wypowiadania się swoim talentem...ma swoją wizję...
a co na to widz?...to już widzimy i słyszymy...każdy kto głośniej krzyczy jest lepiej słyszany...każdy by poprawiał artystę według swoich poglądów i talentów...a im wyżej się stanie na świeczniku to odzywa się piekiełko "zrównać do poziomu"...
zdjęcia do filmu są niezrównane...piękne...i to DLACZEGO, o którym pisze Beata, pozostaje długo w pamięci...
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez vengo Cz, 26 lutego 2015, 22:09

Z braku czasu odkładam do weekendu wypunktowanie propagandowego filmidła.
Ciekaw jestem, ile jeszcze osób da się wmanewrować na słitaśne plany zdjęciowe i oszałamiający blask Oskarka.
Będzie szczerze i będzie bolało.
vengo
 
Posty: 95
Dołączył(a): So, 20 września 2014, 11:25

Poprzednia stronaNastępna strona

cron