powstawanie dzieł z wykorzystywaniem mediów

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości

Postprzez oldmalarz Wt, 23 marca 2010, 12:17

kupować -lubie zbierac antyki albo raczej starocie..(przedmioty z dusza i historią) ;)
(piepszony Pan Samochodzik)

na pisanie nie mam niestety czasu a i rynku wokół mnie nie ma na ikony..
ale musze nad tym tematem pmyslec bo to obciach wsród moich "znajomych"
oldmalarz
 

Postprzez JeryL Wt, 23 marca 2010, 14:08

Evagielia jestem pod ogromnym wrazeniem Tego Pana ktorego link dałas przed chwilą.Wspaniałe malarstwo powiedziałbym ,niezwykła plynnośc i miekkość,swoboda której brakuje wielu ikonom ,taka plomienna no i kolorystyka prosta i szlachetna myśle ,że świetny wzór do naśladowania gdyż jest właściwie nie do podrobienia.
JeryL
 

Postprzez Evagelia Wt, 23 marca 2010, 14:44

zapewne mowisz o Panselinosie.. Kazdy jest pod wrazeniem jego ikon, ale obaj wymienieni "panowie", malowali przepieknie tylko dla tego drugiego nie znalazlam bogatej w jego prace strony, ale mam "papierowy" album w domu i tez zapiera dech w piersiach, a Panselinosa probuje sie nasladowac wieki juz, jego kunsztu miedzy innymi sie ucze. jego postacie nie sa plaskie ale "w ruchu w przestrzeni". :)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez muszka111 Wt, 23 marca 2010, 18:22

Panselinos jest cudowny...piękny jest fragment projektu 10...tj.głowa P. Jezusa...Jego spojrzenie tak dużo mówi o Nim...aż się cieplej na sercu zrobiło...

Evagelia dzięki za linki do tych stron...
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez MPietak N, 4 kwietnia 2010, 11:27

Ewangelia: rzeczywiście zgadzam się z Tobą. Jeśli pisała byś - ikonę bizantyjską nie odwzorowywując jedj dokładnie, nie mogła by uchodzić za nią. Na przestrzeni dziejów ten krótki okres trwania bizancjum minął bezpowrotnie - mam tę nadzieję.
Zapisał się bardzo mrocznie w historii ludzkości. Ikony i zasady ich pisania przetrwały, możemy je podziwiać, i to jedyne co dobrego zostało z tamtych czasów.
Inaczej mogło by się okazać, że nadal chodzimy po płaskiej ziemi a stosy nigdy nie gasną. Co do ideologii pisania ikon, i ich wyjtkowości powstawania, mam inne zdanie. Był w dziejach okre, w którym twórcy ikon byli tak silni siłą kościoła, że zakazano malarstwa figuratywnego, które zanikło na jakiś czas. Nie podzielam ideologii o wyjątkowości cech osobowych twórcy ikon, tak samo jak ideologi komunizmu. Uważam obie za utopie, choć obydwu nie można odm owić chęci osiągnięcia ideału. Nie czuje się dostatecznie mocny w temacie, o którym mowa - moja wiedza jest ogólna, a zdanie subiektywne. Mam nadzieję że już nikt nigdy nie pozbawi ludzi prawa do własnych przekonań i posiadania własnego zdania. Niestety w czasach bizancjum nie było to oczywiste. Rozmowa w tym temacie jest właściwie rykoszetem, bo temat był inny - chodziło o kopiowanie i to nie kopiowanie wielkich mistrzów w historii, ale kopiowanie dziś i teraz posiłkowane używaniem mediów w tym celu. Kopiowanie komercyjne (więcej, szybciej), co to ma wspólnego ze sztuką.
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez orro N, 4 kwietnia 2010, 17:54

MPietaku napisałeś, że:

"Na przestrzeni dziejów ten krótki okres trwania bizancjum minął bezpowrotnie - mam tę nadzieję. Zapisał się bardzo mrocznie w historii ludzkości. Ikony i zasady ich pisania przetrwały, możemy je podziwiać, i to jedyne co dobrego zostało z tamtych czasów. Inaczej mogło by się okazać, że nadal chodzimy po płaskiej ziemi a stosy nigdy nie gasną."

Skąd czerpałeś takie informacje ? Dotąd wydawało mi się, że okres istnienia "biznacjum" [324 (lub 395) - 1453], to okres istnienia i kontynuacji Cesarstwa Rzymskiego charakteryzujący się powolną, aczkolwiek systematycznie postępującą hellenizacją, która jak wiadomo bardzo daleka była od brutalizacji stosunków religijnych, jaką charakteryzował się tzw. kościół zachodni (ulegający daleko bardziej wpływom plemion barbarzyńskich, które podbiły część zachodnią cesarstwa). Ba ... można raczej o niej (hellenizacji) rzec, że to ona zawsze była prekursorką rozwoju sztuki i nauki. Nie słyszałem o paleniu na stosach w czasach Bizancjum (jak w okresie "Świętej" Inkwizycji) zwłaszcza za przekonania na temat kształtu planety. Chętnie uzupełnię informacje w tej sferze. Bardzo poproszę o źródło tych informacji. Jakiś link lub literaturę.

Przepraszam, że daleko to wybiega od tematu dysputy o wykorzystywaniu mediów (urządzeń) do tworzenia dzieł sztuki, ale zaciekawiła mnie bardzo owa mroczna historia Bizancjum.
Avatar użytkownika
orro
 
Posty: 20
Dołączył(a): So, 21 listopada 2009, 20:15

Postprzez Evagelia N, 4 kwietnia 2010, 21:43

A tak jeszcze tez odbiegajac od tematu Ikony Bizantyjskie sie wywodza z tamtych czasow, ale od upadku Bizancjum bardzo mocno ewaluowaly.. i wlasciwie dalej to robia.. :oops:
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez MPietak Wt, 6 kwietnia 2010, 15:29

Orro zmuszasz mnie do uzupełnienia swojej wiedzy wielkie dzięki.Zmoim pisaniem tak jak i malowaniem maluję ipiszę pod wpływem impulsu.Jeśli w zakamarkach swojej pamięci coś pomylilem,to przepraszam łatwo to sprawdze mam w domu jakieś periodyki.Oczywiście jasnym jest ,że Bizancjum nijak nie było tym co Inkwizycja i raczej to czas rozkwitu sztuki i architektury jestem gamoniem :dobani:
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Poprzednia strona

cron