powstawanie dzieł z wykorzystywaniem mediów

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 24 gości

Postprzez Krakusia Pn, 15 marca 2010, 21:50

Nikt nie ma możliwości technicznych aby kopiować np. Malczewskiego z oryginału. Każda fotografia przekłamuje barwy i spłaszcza fakturę... Nie zrobisz kopii jak nie widzisz śladów pędzla i nie znasz wielu innych tajników artysty tegoż oryginału. To będzie tylko podobny obraz.
Te 99% dotyczyło doskonałych kopii.
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez MPietak Wt, 16 marca 2010, 09:55

Chodzi mi oto że są tacy malarze którzy malują przy pomocy medjów nie koniecznie robiąc kopie. Idąc na łatwizne wszystko co robią podpierają mediami chcąc być perfekcyjnymi co do formy proporcij. Mnie się wydaje że tworząc obraz nie zawsze o to chodzi by wszystko było perfekcyjne . Idealnie to zdjęcie. Obraz ma skłaniać do refleksij.Nie jestem malarzem ale tak odbieram sztukę Gdyby wszyscy dążyli do ideału nie powstaly by inne formy wyrażania swojej ekspresji.Byłem na bazarku przypadkiem byłem swiadkiem jak handlarzowi Malczewskich i nie tylko wypadło zdjęcie Lili która miał na obrazie CZY to fajne
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez JeryL Wt, 16 marca 2010, 11:16

Rzutnik jest nieoceniony kiedy ma sie mały szkic na kartce i dużą ścianę np. albo dużą komplikacje elementów, jakiś ornament.W obrazie owszem nie zawsze chodzi o perfekcje ale też czasem ważne jest prawidlowe rozmieszczenie elementów lub gdy liczy sie czas ,wtedy nawet odrysowane kontury bardzo pomagają,Ja jestem zwolennikiem rysowania bezpośrednio na płótnie ze zdjęcia,natury czego się da ale też nie wykluczam użycia takich pomocy zwłaszcza ,że malarze juz dawniej nimi się posługiwali używając róznych przyrządów optycznych do przenoszenia interesujących icvh kompozycji.zdjęcie to osobny temat który już pojawił sie na forum myslę że w obecnych czasach jest nieocenioną pomocą w malowaniu.Praca z wyobrażni jest bardzo ciekawym doświadczeniem ale jest też sprawdzianem naszej pamięci wzrokowej jest obarczona ryzykiem poważnych błędów sprawdza się bardziej w stylistyce abstrakcyjnej niż realistycznej.Co do pędzli to są pędzle którymi nie uzyska się nawet w przybliżeniu tego co można innymi,nie oznacza to jednak pójścia na łatwizne tylko lepszy warsztat pracy artysty.Idąc zgodnie z twoim rozumowaniem możnaby tez uznać ,że kupienie gotowego płótna w sklepie też jest pojściem na łatwizne (moim zdaniem jest,pomijam bylejakość takiego płótna).Każda droga jeśli jej celem jest dobry efekt jest dobra i nie musi to być droga przez męke,człowiek zawsze myślał jak sobie ułatwić życie przeciez mógł chodzić wszędzie pieszo, a wymyślił koło.
JeryL
 

Postprzez oldmalarz Wt, 16 marca 2010, 11:19

MPietak napisał(a):Nie możecie się Panie iPanowie utrzymać z pracy twórczej. ;


strasznie nie lubie jak ktos mi mówi co mogę a czego NIE mogę.... :|


Krakusia napisał(a):a kto by to sie tak bawił rzutnikiem??. Kto w ogóle ma rzutnik?
i.


Ja mam az trzy.. dla mnie to strata czasu rysowac "z reki" tym bardziej ze umiem ..raz na rok robie sobie taka mała próbe szczególnie na plenerach i to portrety bo to najtrudniej ..czy jeszce mi reka nie "zardzewiała"..
i jest ok ..to po co mam codziennie tracic cenny czas..

Krakusia napisał(a):Nikt nie ma możliwości technicznych aby kopiować np. Malczewskiego z oryginału. .

..no raczej mozna ..jak sie ma mame kustoszke muzeum w rogalinie (tam gdzie ostatnio bylismy)..albo nawet żone sztniarke ..to zaden problem mame czy zone odwiedzic w pracy ze sztalugami ..albo w inny dzien aby miec spokój ..podejrzewam równiez ze i wsród prywatnych kolekcjonerów pokótuja resztki powojennych oryginałów..

MPietak napisał(a):. Obraz ma skłaniać do refleksij
.

...NIE......... kolego ...nie kazdy obraz ma skłaniac do refleksji..

MPietak napisał(a):. .Byłem na bazarku przypadkiem byłem swiadkiem jak handlarzowi Malczewskich i nie tylko wypadło zdjęcie Lili która miał na obrazie CZY to fajne


bzdura wyssana z palca.. nakrecasz emocje kolego handlarz jest handlarzem a nie malarzem pojecia nie ma jak sie maluje.. czy ze zdjec lili czy z innych..i nie ma pojecia czy odpowiednie zdjecie bedzie pasowalo swiatłem i kolorem do tego twojego "malczeskiego" po drugie po co handlarzowi zdjecie na bazarze na bazar zabiera sie rzeczy potzrebne na bazarze a nie zdjecia ..poza tym powinienes grac kolego w totolotka że akurat miałes szczescie ze handlarzowi wypadło zdjecie akurat w tym momencie w którym ty to zauwazyłęś i akurat tych lili które były na obrazie ..
.. ;) to tak jakby zabierac dowody pzrestepstwa na policyjne pzresłuchanie ..fajna bajka ;) nie ma co..
oldmalarz
 

Postprzez MPietak Wt, 16 marca 2010, 16:15

nie będę podkręcał myślę że dotknąłem tylko część osób ze znakomitego grona .Przypadek byl prawdziwy mało tego na dowód swego kunsztu pokazał jedno ze zdjęć pr. Malczewskiego na podstawie którego malował. Fakt uwierzyłem że to on maluje,może jestem zbyt łatwowierny
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez Homer Wt, 16 marca 2010, 16:29

a może miał fotki dla porównania z oryginałem - teraz taki mi przyszło na myśl że fotka mogła nie być oryginału tylko jego kopii i w ten sposób nakłaniał ludzi do kupna "jak to on dobrze nie kopiuje"
Avatar użytkownika
Homer
 
Posty: 348
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:32

Postprzez Krakusia Wt, 16 marca 2010, 17:34

MPietak napisał(a):myślę że dotknąłem tylko część osób ze znakomitego grona


MPietak - Mnie nie dotknąłeś ani ciut :D
Maluję jak mi się podoba, co chcę i kiedy chcę. Mam ten komfort, ze mam za co żyć i nie muszę pocić się nad mozolnymi kopiami, które malarze popełniają bo jest na to popyt. Wolno im.
Tylko na allegro jest ich blisko 800 sztuk. Zobacz:
http://www.allegro.pl/26311_kopie.html
Poza tym ostatnią kopie zrobiłam chyba z 10 lat temu na prośbę bliskiej osoby. Nie mam nerwów do wiernych kopii. Korzystam ze zdjęć jak większość malujących ludzi. Chodzę po Krakowie i okolicach z aparatem fotograficznym i pstrykam. Dawniej chodziłam ze szkicownikiem. Czasami jakaś cudza fotografia w necie mnie zachęci i też maluję na jej podstawie lub fragmencie. Czasami zainspiruje mnie układ postaci lub kolorystyka, lub fragment z bardzo starego obrazu. Różnie to bywa. Naprawdę. Maluję ponad 30 lat i zmieniam sobie czasami, bo bym popadła w rutynę lub nudę. Ponad połowa moich obrazów powstaje zupełnie z wyobraźni, ale nie są to już obrazy realistyczne, tylko takie baśniowe, zmyślone, o postaciach z celowo zniekształconą anatomią. Kocham te moje kobiety o bardzo długich szyjach, moje białe domki ...itd. Obrazy malowane z wyobraźni są inne, bardziej osobiste, bardziej moje. Ot, cała Krakusi filozofia :D
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez oldmalarz Wt, 16 marca 2010, 17:56

MPietak napisał(a):.Przypadek byl prawdziwy

moze gdybym nie bywał na bazarkach i nie znał handlarzy to bym uwierzył ..
nawet w normalmym biznesie nie zdradza sie tajemnic warsztatu a co dopiero klientowi mówic jak z kad i z czego .. ;)
MPietak napisał(a):.mało tego na dowód swego kunsztu pokazał jedno ze zdjęć pr. Malczewskiego na podstawie którego malował.


powtórze jeszce raz ..malarza nie stac czasowo na handlowanie ..bazarki czasami sa nawet trzydniowe w week-end.a jeszcze tzreba dojechac wlac paliwo zajac sie oprawa ..to kiedy niby ma taki handlazrr malować..? a reszta życia..? dnia codziennego..?
i co ? dalej..? i co barac handlarska wpusci przypadkowego malarza do swojego grona miedzy siebie..?
i pozwoli mu na ujawnianie fotek co i zczego..?....
z całym szacunkiem...ja nie kupuje tej opowiastki.. ;)
oldmalarz
 

Postprzez Evagelia Wt, 16 marca 2010, 19:39

w sumie nie bardzo rozumiem oburzenie.. zalozmy nawet ze sprzedajacy byl malarzem i wypadlo mu zdjecie tego kwiatka co jest na obrazie, to co w tym haniebnego?? bo ja nie rozumiem... mi nie jest wstyd zdjec, ktorych uzywam do sporzadzenia kopii.. tym bardziej jesli ta kopia jest znane dzielo??
a tak po za tym to mam wrazenie, ze dobra kopia, mam na mysli nie druk, ale reka jest zawsze bardzo droga.. wiec co by miala przypadkiem robic na targu.. takie wierne kopie kupuja chyba ludzie, ktorzy sie sztuka interesuja a nie przypadkowi przechodnie.. choc nigdy nie wiadomo..

a wracajac do mozliwosci sporzadzenia wiernej kopii.. wiem, ze jakis czas temu bardzo usilnie pracowano nad stworzeniem skanera 3d, prawdopodobnie go jeszcze nie stworzono bo by go kazdy mial, wiec jak go stworza to wtedy niemozliwe stanie sie mozliwym... kazdy obraz pojdzie pod skaner.. i pozniej prosto z komputera bedzie mozna przeanalizowac i powiekszyc kazde pociagniencie pedzla itd. .. technika nam sprzyja :)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez MPietak Wt, 16 marca 2010, 19:58

TAK naprawdę to chodzi mi jedynie oto że gdyby nie tacy artyści robiący masówke niczym chinczycy Było-by więcej przestrzeni dla prawdziwych twórców Myślę że sztuka nie musi trfiać pod strzechy ,bo pasuje do dywanu, z całym szacunkiem dla .. Malczewskiego''
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Poprzednia stronaNastępna strona