książki warte polecenia

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości

Postprzez oldmalarz Wt, 3 listopada 2009, 16:05

"pasja zycia" jest dla artysty tym czym "pismo swiete" dla księdza..
kazdy kto che sie nazywac malarzem czy artysta powinien te ksiege przecztac i poznac dzieje determinacji naszego
"przeklenstwa"
Obrazek

http://www.allegro.pl/item794856445_pasja_zycia_vincenty_van_gogh_stone_bcm.html#gallery

http://www.allegro.pl/item803977834_irving_stone_pasja_zycia_1948.html
oldmalarz
 

Postprzez Beata Wt, 3 listopada 2009, 20:33

Zgadzam się! To wspaniała ksiązka i obowiazkowa lektura. Wczesniej nie przepadałam za malarstwem Van Gogh'a. A teraz poznałam jego zycie, zmagania :( .Zrozumiałam jego twórczosć.

Gorąco polecam.
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Galandir Wt, 3 listopada 2009, 22:05

ja ogladalem film kiedys na podstawie tej ksiazki. bardzo dobry. a czy przeczytam?? hmmmm.... napewno bede szukał wersji audiobook. niestety nie mam czasu na czytanie. wolne chwile oddaje albo swej pasji albo kontaktom miedzyludzkim co również jest tak samo ciekawe jak przeczytanie odobrej ksiązki ;)
Avatar użytkownika
Galandir
 
Posty: 729
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 22:07

Postprzez Magdalena Sciezynska Wt, 10 listopada 2009, 18:01

" techniki malarskie spoiwa organiczne " Władysław Ślesiński

" materiały malarskie " Max Doerner
" techniki malarskie " Ludvik Losos
" techniki wielkich mistrzów malarstwa " praca zbiorowa


co sadzicie o tych książkach ?
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez echium Śr, 11 listopada 2009, 00:22

Mam ksiązke "Techniki malarskie" Ludvika Lososa opisuje o metodach i surowcach używanych w malarstwie w ciągu stuleci. Są różne receptury np. spoiwa akwarelowego,
Natomiast polecam "Tajemnice warsztatu artysty" Ray Smith z tej bardziej korzystam niż poprzedniej.
Avatar użytkownika
echium
1...
..

1...
..
 
Posty: 199
Dołączył(a): N, 8 listopada 2009, 00:42

Postprzez JeryL Śr, 18 listopada 2009, 18:10

Krystyna Zwolińska Mała technologia malarstwa, Warszawa 1989 ... pózniej jeszcze wznowiona pod nieco innym tytulem treśc ta sama.Polecam,przestudiowałem uważnie i myślę ze jest to przystępnie i przejrzyście podana wiedza.

Max Doerner "Materiały malarskie i ich zastosowanie" to napewno lektura obowiązkowa zwłaszcza dla konserwatorów, ja im dłużej sie wczytuje w tą książkę tym bardziej wydaje mi sie ,że powinna zostać jeszcze raz pieczołowicie przetłumaczona ,co nie zmienia faktu, że to świetna książka technologiczna.

Techniki malarskie Lososa i Spoiwa organiczne Ślesińskiego rownież polecam mimo, że w pewnej cześci są to mniej lub bardziej dosłowne odpisy z Doernera co nie oznacza ,że nie są bardziej rozszerzone o techniki o ktorych Doerner nie rozpisuje sie gdyz w jego czasach dopiero wchodziły powoli w użycie zwłaszcza spoiwa syntetyczne.

Są jeszcze "spoiwa malarskie"W. Hoplińskiego i broszurka J. Wernera Podstawy technologii malarstwa i grafiki z czego pierwsza pozycja jest znacznie bogatsza i ciekawa nieco współcześniejsza.

Wszystkie te pozycje dotyczą technologii malarstwa,jeśli kogoś interesuje bardziej praktyczne wykorzystanie chociażby farb dostepnych w handlu to Tajemnice warsztatu Raya Smitha artysty bedą bardzo na miejscu porządnie napisana i bogato ilustrowana ksiażka.
JeryL
 

Postprzez Krakusia Wt, 29 grudnia 2009, 12:30

Posiadam "Techniki wielkich mistrzów malarstwa" praca zbiorowa, wydawnictwo: ARKADY 2006.
To prawdziwa "cegła", duża i ciężka ogromnie, aż 560 stron, twarda oprawa.

Ma wielką zaletę: fragmenty obrazów są w skali 1:1. Dla mnie to prawdziwa rewelacja, gdyż nie mam możliwości oglądania tych obrazów w realu. Polecam serdecznie.
Obrazy są omawiane w/g schematu: krótki życiorys, jakie podobrazie, grunt, podmalówka, etapy dalsze, paleta barw, medium, jakie pędzle/szpachla...



Z okładki:

TECHNIKI WIELKICH MISTRZÓW MALARSTWA

Niezastąpiony przewodnik zawierający omówienie technik malarskich na przykładzie ponad stu arcydzieł, przygotowany z udziałem konserwatorów dzieł sztuki, artystów i historyków sztuki.

DAWNI MISTRZOWIE 1300-1860

Giotto • Duccio cli Buoninsegna • Jan van Eyck • Piero delia Francesca Leonardo da Vinci • Hieronim Bosch • Tycjan • Nicholas Hilliard • Caravaggio El Greco hirudina • Diego Velazquez • Peter Paul Rubens • Rembrandt van Rijn Jan Vermeer • Antoinc Watteau • Joshua Reynolds • Thomas Gainsborough William Blake • John Constable • Jean Augustę Dominiąue Ingres Eugene Delacroix • William Turner • Jean Millet William Holman Hunt • Gustave Courbet

IMPRESJONIŚCI 1860-1905

Edouard Manet • Edgar Degas • Camille Pissarro • Pierre Augustę Renoir Claude Monet • Jean Francois Millet • Paul Cezanne • Alfred Sisley Gustave Caillebotte • Berthe Morisot • Mary Cassatt • Georges Seurat • Paul Signac Vincent van Gogh • Paul Gauguin • I lenri de Toulouse-Lautrec

MISTRZOWIE WSPÓŁCZEŚNI 1905-1980

Andre Derain • Henri Matisse • Henri Rousseau • Pablo Picasso Wassily Kandinsky • Georges Braque • Gino Severini • Marcel Duchamp Pierre Bonnard • Fernand Leger • Edward Hopper • Joan Miro • Piet Mondrian Edward Wadsworth • Paul Klee • Sahador Dali • Max Ernst • Francis Bacon Jean DubutYet • Jackson Pollock • Alberto Giacometti • Jasper Johns • Peter Blake Frank Stella • Morris Louis • Robert Rauehenberg • Richard Hamilton Andy Warhol • Roy Lichtenstein • David Hockney • Sol Le Witt • Lucien Freud
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez szczekan Śr, 30 grudnia 2009, 02:17

Dla uczących się podstaw rysunku i malarstwa, przede wszystkim, książki J. M. Parramona
szczekan
 

Postprzez Krakusia Śr, 30 grudnia 2009, 10:36

Szczekan, dobrze, że przypomniałeś. Rozwinę temat aby łatwiej zainteresowanym wyszukać. Starsze wydania z lat 80-90 są dostępne na Allegro i w antykwariatach, a nowe w księgarniach.

Jose M. Parramon jest autorem wielu przydatnych książek:

"Perspektywa w rysunku i malarstwie"
"Rysunek artystyczny"
"Kolor w malarstwie"
"Cień i światło"
"Anatomia człowieka"


Cykl poradników „Jak…..”
Jak rysowac w perspektywie
Jak powstaje kolor
Jak rysować portrety
Jak rysować i malować kredkami
Jak malować akwarelą
Jak rysować
Jak malować farbami olejnymi
Jak malować pastelami
Jak rysować postacie
Jak rysować węglem, sangwiną i kredą
Krakusia
3...
2.
3..

3...
2.
3..
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 19:08
Lokalizacja: Kraków

Postprzez szczekan Śr, 30 grudnia 2009, 23:07

A do poduszki proponujemy "Malarstwo bez pomyłek" D. G. Petrykowskiego... Przeczytałem i mogę powiedzieć, że w teorii to bardzo ładnie wygląda... Mam na myśli dopełnienie "bez pomyłek"...
szczekan
 

Następna strona