Warszawa 1939. Gehenna

tu tematem jest dzieło tworzone

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości

Postprzez Stopa Cz, 5 listopada 2009, 21:26

"Od pierwszych dni okupacji stolicy Żydzi stali się przedmiotem przemyślanej polityki niemieckiej z rozbudowanym systemem najprzeróżniejszych nakazów, zakazów, szykan i prześladowań, ale i one stanowiły zaledwie wstęp do późniejszej zagłady (Holocaust, Shoah). Już od grudnia 1939 r. Żydzi musieli nosić opaski z sześcioramienną gwiazdą Dawida, a mężczyzn zaczął obowiązywać przymus pracy."
Stopa
1.
1..

1.
1..
 
Posty: 270
Dołączył(a): N, 1 listopada 2009, 21:29

Postprzez szczekan Cz, 5 listopada 2009, 23:08

To prawda, Stopa, z tymi Żydami... Gdybyś obraz zatytułował " Martyrologia Żydów Polskich" czy "Powstanie w Gettcie Warszawskim" również by pasowało ;)
szczekan
 

Postprzez Stopa Cz, 5 listopada 2009, 23:19

No nie.. Żydzi kryją się tylko za gwiazdą która jest nawiązaniem do getta a walczący, powsztrzymujący swarzyce ludzie to Polacy, powstańcy i to przecież oni są dominantą na obrazie więc nie rozumiem z kąd pomysł na takie tytuły, żydzi są tylko małym dodatkiem.
Stopa
1.
1..

1.
1..
 
Posty: 270
Dołączył(a): N, 1 listopada 2009, 21:29

Postprzez szczekan Cz, 5 listopada 2009, 23:26

Mości Stopo, a czy ówcześni warszawscy żydzi to nie byli przypadkiem Polakami?
Cholerka, symbolika obrazu jest bardziej skomplikowana niz myślałem, bo na obrazie za gwiazdą Dawida kryją się Żydzi, a za niemiecką swastyką Meserszmity ;)
szczekan
 

Postprzez Stopa Cz, 5 listopada 2009, 23:32

Mieli chociażby całkiem inne prawa (a raczej nakazy i zakazy) niż polacy - nie żydzi, więc już mamy pierwsze rozgraniczenie. Poza tym choćby żyli z dziada pradziada w Polsce to i tak chociażby symbolicznie trzeba ich inaczej pokazać, asymililacja żydów rozkwitła dopiero za Polski pozytywistycznej i tak nawet za niej byli inaczej traktowani.
Stopa
1.
1..

1.
1..
 
Posty: 270
Dołączył(a): N, 1 listopada 2009, 21:29

Postprzez szczekan Pt, 6 listopada 2009, 00:01

Oczywiście, że Żydzi mieli inne prawa i nakazy z racji wyznawanej przez sie wiary, np. świętowali w sobotę, a chrześcijanie w niedzielę i uwazali np chrześcijański krzyż za zgorszenie dla nich... Właśnie, Mości Stopo, chciałem zapytać, dlaczego we wrześniowej warszawskiej gehennie, nie ma choć symbolicznego mikrokrzyżyka. Pewnie się czepiam, ale pośród tak licznych symboli męki i Polków, i Żydów pytanie samo się ciśnie wiadomo na co...
szczekan
 

Postprzez Stopa Pt, 6 listopada 2009, 00:14

Początkowo miał być ale pożuciłem ten pomysł, nie chciałem żeby był zbyt religijny.
U Polaków jakoś łatwo bez tego poszło, lecz z żydami było o wiele trudniej są w końcu o wiele bardziej ortodoksyjni niż Polscy chrześcijanie a poza tym jak przedstawić żyda symbolicznie nie nawiązując do jego religi, gdyby nie ten szczegół obraz byłby świecki.
Stopa
1.
1..

1.
1..
 
Posty: 270
Dołączył(a): N, 1 listopada 2009, 21:29

Postprzez szczekan Pt, 6 listopada 2009, 13:16

Zbyt religijny??? Żartujecie, Mości Stopo... Mój znajomy nosi krzyżyk na piersi od dziecka i jest niewierzący...
No nie wiem, Mości Stopo, czy w tym wypadku nie ulegliście manipulacji środowisk :twisted: od tzw politycznej poprawności, którzy, jak wiemy, oprócz własnych symboli nie zyczą sobie jakichkolwiek innych w otoczeniu, tym bardziej, chrześcijańskich. Tego nie trzeba przypominać, że we wrześniu 1939 roku w Warszawie ginęli pod bombami chrześcijanie, którzy specjalnie wystawiali w oknach krzyże, aby spadające niemieckie bomby omijały ich domostwa...
szczekan
 

Postprzez Fen Pt, 6 listopada 2009, 13:20

Przedstawić wizerunek żyda ,nie nawiązując do jego religii można tak ,jak się to czyni bardzo często w pewnych kręgach----zgarbionego ,brodatego starucha wpatrzonego w kiesę ,albo w monetę :D :lol:
Ostatnio edytowano Pt, 6 listopada 2009, 15:39 przez Fen, łącznie edytowano 1 raz
Fen
 

Postprzez Galandir Pt, 6 listopada 2009, 13:48

za nad to czepiacie sie imć szczekanie ;) artysta może wszystko nawet przerobić swastyke na symbol pokoju a z Hitlera zrobić prezesa UNESCO :P
Avatar użytkownika
Galandir
 
Posty: 729
Dołączył(a): Śr, 28 października 2009, 22:07

Poprzednia stronaNastępna strona

cron