Pigment i układ ikony

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

Postprzez Złotopiórka Wt, 18 listopada 2014, 15:33

Witam serdecznie. Chciałabym zapytać, czy ktoś słyszał o czymś takim jak pigment ryżowy? Nigdy w życiu nie słyszałam o takowym, aż do dnia dzisiejszego. Niestety wspomniała o tym osoba, która sama się na tym nie zna, a dowiedziała się od pewnej konserwatorki sztuki. Internet nic na ten temat nie mówi :) również albumy na temat ikonopisarstwa ani kilka stron z wymienionymi barwnikami/pigmentami. Pigment ten miałby być stosowany w ikonach, które znajdują się w muzeum w Stanisławowie. Oraz drugie pytanie, czy ktoś spotkał się z wpisywaniem w ikonach ukrytego krzyża, który miałby powstawać poprzez zastosowanie odpowiednich kolorów? Wiem, że stosuje się różne konstrukcje jak złotej proporcji, pięciokąta, ogólnie symboliki liczb ale o czymś takim również nie słyszałam..
Avatar użytkownika
Złotopiórka
 
Posty: 8
Dołączył(a): N, 16 listopada 2014, 23:12

Postprzez Beata Wt, 18 listopada 2014, 17:00

Jest czarny pigment ryżowy. Wzmianka jest tutaj http://pl.swewe.net/word_show.htm/?84481_2&Naturalne_pigmenty Jest też jakiś czerwony pigment ryżowy, który wydzielają grzyby które na nim powstają. Coś w internecie powinno być na ten temat ;) W sprzedaży nie spotkałam się z nimi...pewnie w Chinach mają :) aaa spotkałam się z określeniem "biel ryżowa" myślałam, że chodzi o określenie takiej mlecznej bieli jak cynkowa...a może istnieje też biały pigment ryżowy? :hmm:



Czerwień znalazłam u Kremera 36400 czerwień ryżowa, Monascus Purpureus 26,00 13
Pigmenty i barwniki roślinne laki, lazury, garbniki naturalne itp. http://www.kremerpolska.com/down/katalog.pdf
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez Złotopiórka Cz, 27 listopada 2014, 00:46

Może to pytanie powinno faktycznie trafić na jakieś chińskie forum 8) Dziękuję bardzo :D Biel ryżową spotkałam również tylko w odniesieniu do koloru
Avatar użytkownika
Złotopiórka
 
Posty: 8
Dołączył(a): N, 16 listopada 2014, 23:12

Postprzez muszka111 Cz, 27 listopada 2014, 02:25

Złotopiórka napisał(a): czy ktoś spotkał się z wpisywaniem w ikonach ukrytego krzyża, który miałby powstawać poprzez zastosowanie odpowiednich kolorów? Wiem, że stosuje się różne konstrukcje jak złotej proporcji, pięciokąta, ogólnie symboliki liczb ale o czymś takim również nie słyszałam..


a to ciekawe !!!...ja o tym nie słyszałam...może Evagelia by coś napisała jeśli się z tym spotkała...
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez Beata Cz, 27 listopada 2014, 23:17

Mnie jedyne co przyszło do głowy to nimb krzyżowy ale to chyba nie oto chodzi :hmm:
Avatar użytkownika
Beata
.
...
2.
2...

.
...
2.
2...
 
Posty: 2474
Dołączył(a): Pt, 30 października 2009, 14:08

Postprzez muszka111 Pt, 28 listopada 2014, 20:50

Chyba nie o to bo ten krzyż ma być ukryty jeśli dobrze zrozumiałam... :)
Avatar użytkownika
muszka111
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 1832
Dołączył(a): Cz, 17 grudnia 2009, 03:13

Postprzez Evagelia Pt, 12 grudnia 2014, 11:33

Mnie tam ani pigmenty ryzowe nic nei mowia ani wpisywanie ukrytego krzyza za pomoca barw. Ale ciagle sie uczymy wiec moze kiedys ktos to wytlumaczy kokretnie.

Subiektywnie traktujac temat to po co w ikonie ukrywac krzyz? Byc moze chodzi o jakis termin sposobu nanoszenia warstw malarskich, co ma czysto praktyczne zastosowanie, bo wtedy przy uzyciu media tempery jajowej powierzchnia z czasem jest w mniejszym stopniu narazona na odpryskiwanie albo krzyzowania sie barw czy cos takiego w sensie, ze np. przy jednej z tradycyjnych technik malarskich bizantyjskiehc opartych na uzyciu 4 barw wlasnie 3 ze wspomnianych 4 (po za biela) sa pochodne od jednej tej samej tzn. ochry - poprzez wypalanie jej w roznych temperaturach otrzymuje sie barwe glinki i czerni, ale na podstawie zrodel naukowych i religijnych do ktorych mialam dostep nie jest znany powod wyboru wlasnie tych 4 konkretnych barw ani mozliwy symbolizm temu przypisywany. Wybor tej palety barw nie wydaje sie byc przypadowy, ale zadne znane bizantyjskie zrodlo uzasadniajace ta konfiguracje barw nie jest aktualnie znane (na podstawie skromnej literatury do ktorej mialam dostep) . :)

A tak po za tym za duzo symbolizmu w ikonie ludzie dzis szukaja ;)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40


cron