Liceum plastyczne

tu pomagamy sobie wzajemnie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 19 gości

Postprzez vanilia Wt, 24 marca 2015, 17:42

Stoję przed trudnym wyborem szkoły średniej i bardzo poważnie zastanawiam się nad liceum plastycznym, po którym wychodzę z zawodem, co jest lepsze niż tylko matura po liceum ogólnokształcącym. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że to może być najlepszy jak i najgorszy wybór w moim życiu. Mam do Was kilka pytań odnośnie plastyka i wiem, że są tutaj także osoby starsze, których zdanie również sobie cenie :) Może jest tutaj ktoś po takiej szkole? Ogólna ocena plastyka, do którego chciałabym iść jest bardzo dobra. Obawiam się jednak egzaminów wstępnych, czy ciężko je zdać? Myślę o profilu fotograficznym. Czy nauczyciele rzeczywiście są w stanie pomóc mi w doskonaleniu moich niedoskonałości, czy też jeśli nie jestem wystarczająco dobra to po prostu mnie oleją? Maluję, szkicuję, ale z rzeźbą nie miałam jeszcze do czynienia. Jednak nie uważam, bym była doskonała,a wręcz przeciwnie - wiele pracy przede mną. Boję się, że nie dam rady :( Jak to jest z maturą? Z czego się ją zdaje w takiej szkole? I jak duże mam ograniczenia w wyborze kierunków studiów po takim liceum? Czy do pracy chętnie przyjmują osoby z zawodem plastyka, jedynie ze specjalizacją fotografa? Czy mi się to opłaca, czy lepiej wybrać LO?
Jeśli nie liceum to myślę jeszcze o techniku cyfrowych procesów graficznych, gdzie nie ma przedmiotów typowo plastycznych. Ale jaka z tym przyszłość? Gdzie mogę iść po tym na studia?
Z góry dziękuję każdemu, kto poświęci swój czas, żeby mi pomóc :)
vanilia
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 23 marca 2015, 22:15

Postprzez Magdalena Sciezynska Wt, 24 marca 2015, 19:20

uwazam, że sama musisz wybrać i wybierz to o czym marzysz, bo całe życie będziesz żałować.
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez vengo Wt, 24 marca 2015, 22:29

Vanilia, dzisiaj fotografem jest każdy, kto posiada aparat - serio, wielu ludzi tak uważa.
W mojej ocenie nie ma z tego dzisiaj chleba, czyli marne szanse na godziwą płacę i pracę w zawodzie.
Owszem, jest to bardzo fajna sprawa, tym bardziej, jeśli jest to Twoja pasja, ale perspektywicznie nieciekawie to wygląda.
Wg mnie lepsza byłaby grafika komputerowa...

Lamka bardzo dobrze Ci odpowiedziała.
I jeszcze jedno jest pewne, zabrzmi to jak wielokrotnie powielony banał, ale jest niesamowicie prawdziwe : cokolwiek będziesz robiła, to musisz być w tym najlepsza, bo dzisiaj świat nie ogląda się na przeciętniaków.

Powodzenia !
vengo
 
Posty: 95
Dołączył(a): So, 20 września 2014, 11:25

Postprzez Magdalena Sciezynska Śr, 25 marca 2015, 00:37

o! to prawda, tylko to co robi się DOSKONALE, PERFEKCYJNIE wynosi człowieka ponad przeciętność i to daje dobre godne życie . Przeciętność daje przeciętne zycie , życie dla życia . ja to nazywam wegetacja .ale czasem wystarczy dobry pomysł
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez Magdalena Sciezynska Śr, 25 marca 2015, 00:44

a, jeszcze coś o fotografowaniu. Robiłam foty podwodne w morzach na całym świecie dla National Geografik , do dziś mam legitymacje …, płacili 10 - 100 DM , potem sprzedawałam za 5 eu , a teraz to już mi sie nie chce ryzykować zdrowia dla paru złotych …..
Avatar użytkownika
Magdalena Sciezynska
.
...
1.
2.
1..

.
...
1.
2.
1..
 
Posty: 5051
Dołączył(a): So, 24 października 2009, 23:51

Postprzez grullo Cz, 26 marca 2015, 07:58

Świat nie ogląda się na przeciętniaków, ale oni też muszą z czegoś żyć. Zawsze można pole burakami albo tytoniem obsadzić, ale... Racja, rób tak jak Ci w duszy gra. Prawda jest taka, że wszystko przenosi się do mediów cyfrowych internetowych tak więc pomysł Vengo jest jak najbardziej trafny, grafika komputerowa to teraz przyszłość. Jeśli jednak kiedyś zabraknie prądu, a komputery przestaną działać, dobrze będzie wziąć farbki, kredki i ołówek i coś nimi stworzyć. Tak jak mawiają staży designerzy i graficy komputerowi, media tradycyjne były ich punktem startu, czasem też przydatnym narzędziem w dalszej pracy twórczej, tak więc nic nie tracisz rozwijając różne dziedziny sztuki. Dobrze jest się podczepić pod jakiegoś "mistrza" kogoś kto już wie niemało i wiele potrafi. Bez dobrych wzorów i woli walki najlepsze ASP nic, kompletnie nic Ci nie da. Mówię to jako osoba, która poznała kilku takich którym udało się bez większego wkładu profesorskiego i opieki uczelnianej. Jeśli kochasz fotografię to rób zdjęcia, dowiaduj się, konsultuj się, czytaj, po prostu interesuj się tym. Sukces sam nie przyjdzie, będzie potrzebował Ciebie. ;)
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Postprzez MPietak Cz, 26 marca 2015, 08:29

grullo napisał(a):Świat nie ogląda się na przeciętniaków, ale oni też muszą z czegoś żyć.

świete słowa przeciętniak też musi z czegoś żyć ;) W całej swojej masie stanowimy przeciętniaków dlatego jesteśmy na forum nie na galeriach wystawowych ,czasem i przeciętniak mając trochę szczęścia może sie tam pojawić .Najważniejszym jednak pozostaje by robić coś co lubimy inaczej robota może zamordować , kasa jest bardzo ważna ale ??? :hmm:
Avatar użytkownika
MPietak
3.
1...

3.
1...
 
Posty: 4203
Dołączył(a): Cz, 7 stycznia 2010, 15:08

Postprzez Jagoda Cz, 26 marca 2015, 14:16

Dobrze piszecie i macie rację , ale rachunki płacić trzeba i ze swojej strony polecam konkretny zawód na fali np. dobry informatyk, programista nie ma kłopotów z dobrze płatną pracą , języki obce też się przydają ..ale biegle gadać trzeba, no i dobry rzemieślnik- proste prace , pilnie poszukiwany.Tych od marketingu , zarządzania zasobami ludzkimi, doktorantów od spraw wszelakich mamy pod dostatkiem :)
Pasja- rzecz święta, kocham i szanuje , ale tylko dla nielicznych jest doskonałym i przynoszącym zyski sposobem na życie i trzeba o tym pamietać.
Avatar użytkownika
Jagoda
3.
1...
.
..
...
1..

3.
1...
.
..
...
1..
 
Posty: 2663
Dołączył(a): N, 21 listopada 2010, 15:34

Postprzez vanilia Cz, 26 marca 2015, 14:53

Dziękuję Wam wszystkim, nie spodziewałam się tylu rad i podpowiedzi!
No tak, przeciętni ludzie.. Żeby nie być przeciętnym trzeba być albo geniuszem, albo najlepszym w wyuczonej dziedzinie.. A więc chyba może mnie to dosięgnąć wszędzie. A jeśli mam być szarą myszą to chociaż teraz fajnie byłoby robić to co się kocha, bo tak naprawdę z wiekiem czasu ubywa na pasje.
Myślałam też o studiach pedagogicznych/psychologicznych, jakie są szanse po plastyku?

Jeszcze raz wielkie dzięki kochani! :-*
vanilia
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 23 marca 2015, 22:15

Postprzez grullo Cz, 26 marca 2015, 15:34

Nie zadecydujemy tutaj za Ciebie, bo być może byłabyś najlepszą psycholożką, albo fotografką, a my Ci to z głowy wybijemy! :-P Sama musisz posłuchać co w sercu gra. Powiem tak, im wcześniej będziesz wiedziała tym pewnie lepiej i łatwiej w życiu będzie. Czasu nie cofniesz, więc warto się zastanowić. A na ASP możesz zdawać bez liceum plastycznego i tak się dostaniesz, bo teraz podobno z braku kandydatów przyjmują jak leci. Zresztą co ja będę mówił, co innego się kończy, a co innego później robi, takie czasy przeklętne. Ważne to mieć pasję, która pochłonie Cię do reszty, przez którą nie będziesz mogła usnąć, która będzie sprawiała Ci samą radość. I może to uda się podczepić pod jakieś zarabianie?... Wybieraj sama. ;) Pozdrawiam! ;)
grullo
 
Posty: 819
Dołączył(a): Śr, 25 kwietnia 2012, 14:02
Lokalizacja: Kraków

Następna strona