dobre wzory ikon

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości

Postprzez zephyr7 Pt, 26 czerwca 2015, 17:20

Witajcie! Chciałbym zapytać, z jakich źródeł korzystacie - gdzie można znaleźć współczesne zdjęcia dobrze wykonanych ikon w lepszej rozdzielczości? Nie chodzi o ikony stare, zniszczone - tylko takie, na których powinniśmy się wzorować przy malowaniu.

Podaję dwa linki (Najukochańszą Panią Administrator proszę o pozostawienie w ramach edukacyjnych!)
http://byzantineicons.ro/

(ikony z menu po lewej)

oraz
http://www.flickr.com/photos/jacquesbihin/collections/

A z których stron Wy korzystacie? Może warto zrobić zestawienie?
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Evagelia So, 27 czerwca 2015, 01:27

zephyr7 napisał(a):Witajcie! Chciałbym zapytać, z jakich źródeł korzystacie - gdzie można znaleźć współczesne zdjęcia dobrze wykonanych ikon w lepszej rozdzielczości? Nie chodzi o ikony stare, zniszczone - tylko takie, na których powinniśmy się wzorować przy malowaniu.



Proste, wzorujmy sie na ikonach starych i niezniszczonych ;) Jest ich kilka, wystarczy dobrze poszukac. A dobre ikony wspolczesnie namalowane.. nauczyciel twierdzi, ze obserwuje tendencje - im lepszy malarz i im bardziej poprawne ikony maluje, tym trudniej znalezc zdjecia pracy jego reki w internecie.., im slabszy malarz i im bardziej bledne ikony maluje, tym czesciej sie nimi chwali :hmm: i chyba ma racje.. :D te naprawde dobre ikony i freski mozna najczesciej spotkac przez przypadek, gdy zrobi im zdjecie ktos trzeci w jakims innym celu niz chec zaprezentowania samego warsztatu. np. na potrzeby artykulu z zywotem Swietego. Dlatego ciezko o zbior o ktory pytasz.. oczywiscie z pewnoscia jest duzo dobrych ikon w internecie i niektorzy swietni malarze, ktorzy sami dziela sie swoim warsztatem, ale i te ikony lepiej traktowac tylko edukacyjnie, obserwowac rozwiazania malarskie, forme swiatla, polaczenie barw, itp., analize w porownaniu z oryginalem. Lepiej nie kopiowac wspolczesnych ikon bynajmniej w celach edukacyjnych. Wszyscy dobrzy malarze wyrastaja na jednym i tym samym i dodaja po prostu swojej pracy cos swojego, bardziej lub mniej swiadomie. W pierwszej linii jest to wzglednie bezpieczne, ale jesli juz kolejna osoba odetnie sie od korzeni ikonograficznych a oprze swa nauke na samym owocu cudzej pracy, to juz moze pojawic sie niebezpieczenstwo obrania blednego kierunku. To jak z plotka. Ktos cos uslyszy i przekaze dalej innymi slowami, to dalej to samo, istota sie nie zmienia. Kolejna osoba wezmie te ujecie zinterpretuje po swojemu, doda cos od siebei i pusci dalej w swiat, im dalej taka plotka zajdzie tym mniej bedzie miala zwiazku z prawda.. :)

Natrafiam na wspolczesne dobre ikony, wylacznie przez przypadek. Kiedy prowadze poszukiwania ukazania nad ktorym wlasnie bede pracowac. Wtedy czasem google wyswietli jakas perelke. Ale i tak- do podejrzena technicznych aspektow i byc moze inspiracji nimi i wykorzystania tych rozwiazan w przyszlej pracy, a nie jako tako do bezmyslnego kopiowania. Choc nietworcze, bezmyslne kopiowanie czasem brzmi kuszaco, to warto sie nie lenic i wysilic ze starymi, nawet zniszczonymi ikonami chocby wypatrujac zadrapania w scianie, z ktorej odpadl tynk, a ktore moga wskazywac na prawdopodobne kontury czy zalamania szat i innych elementow, tysiac razy bardziej pouczajace niz kopiowanie doskonale wykonczonej wspolczesnej ikony ;)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez zephyr7 So, 27 czerwca 2015, 20:08

Zgoda, tylko takie podejście rodzi jeden problem: kolejne pokolenia zaczynają malować ikony, które wyglądają jak stare...

A poza tym, gdyby ktoś chciał się nauczyć - nie mówię malowania "poprawnego", ale chociaż - z mniejszą ilością błędów - dajmy na to, oka, nosa, ust, itp. stare ikony nie zawsze dostarczają wystarczająco dużo szczegółów...

a po za tym, oooj, no podziel się jakimiś linkami :D
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44

Postprzez Evagelia So, 27 czerwca 2015, 21:29

zephyr7 napisał(a): kolejne pokolenia zaczynają malować ikony, które wyglądają jak stare..


jak stare w sensie postarzone, z ubytkami, czy jako artystycznie ciagle takie same, w domysle nudne?


zephyr7 napisał(a): stare ikony nie zawsze dostarczają wystarczająco dużo szczegółów...


jest tyle starych ikon, ktore sa w rewelacyjnym stanie a ich zdjecia w duzej rozdzielczosci sa dostepne w internecie, ze spokojnie mozna oprzec nauke nawet wylacznie na nich. :)

Chetnie podzielilabym sie linkami, ale jest jak napisalam, jak szukam ukazania to szukam zawsze tego dawnych mistrzow, a przy okazji potrafi google pokazac jakas wspolczesnie namalowana ikone warta uwagi, nie sa mi znane strony ze zbiorami samych ikon. Ale! jesli gdzies szukac w internecie tego typu zdjec to moze najpredzej na stronach samych ikonografow? np. Stowarzyszenie Greckich Ikonografow http://www.pasya.gr/el/ , wprawdzie w tym wspanialym gronie brak jest tam kilku najbardziej szanowanych dzis w Grecji ikonografow, ale Ci stety niestety unikaja wszelkich publikacji w internecie, jednak i tak ogladajac wspolczesne ikony warto rzucic okiem na ten link. :)
Avatar użytkownika
Evagelia
 
Posty: 1013
Dołączył(a): Cz, 29 października 2009, 21:40

Postprzez zephyr7 N, 28 czerwca 2015, 21:24

Dziękujemy i prosimy o więcej :ok:
zephyr7
 
Posty: 932
Dołączył(a): Cz, 14 czerwca 2012, 19:44


cron