savras napisał(a):
1. Czy aby na pewno mowa o kadmach a nie żółcieniach chromowych, które już w 19 w. były uznawane za nietrwałe?
2. Początkowo pigmenty kadmowe miały zanieczyszczenia siarką, co mogło być przyczyną reakcji z innymi pigmentami (np bielą ołowiową, która czernieje w kontakcie z siarką)
3. Kadmy są uznawane za absolutnie trwałe z wyłączeniem sytuacji, kiedy są wystawione na jednoczesny wpływ wody, CO2 i światła słonecznego (stąd niezalecane do murali).
1. Van Gogh używał kadmów, oczywiście nie we wszystkich obrazach ze względu na ich koszt i dostępność. Zapewne gdyby mógł to użyłby kadmów do wszystkich obrazów

—Vincent Van Gogh, in a letter to Theo van Gogh, December 28, 1885
2. Zgadza się.
O ile ne zaszła reakcja chemiczna i nie zaczęły czernieć zazwyczaj jaśnieją z wiekiem i jest to normalne. W tym przypadku zaczęły przybierać kolor pomarańczowo-szary.
3. Czyli nie są takie trwałe bo wiele czynników ma wpływ na ich zmianę




Co ciekawe problem dotyczy nie tylko zmiany żółcieni kadmowej na brąz. Zaobserwowano iż czerwień kadmowa bieleje.
Odnośnie chromowych. Mam pytanko. Podobno sole kobaltu są bardzo odporne na światło i stabilne na temperatury.Jak z trwłością i odpornością na różne czynniki Cobalt Aluminium-Chromium Oxides (PB 36 PB36—Cobalt Chromite Blue Green Spinel)? Jak coś wiecie to poproszę o info. Wiem, że reaguje na czernienie z szczotką drucianą albo szczotka na kontakt z nim
